Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ обговорюють проблеми висвітлення історичного процесу у літературних творах

10.10.2016 08:48 Все Головні новини Факультети Філологічний Філологічний факультет Всеукраїнська наукова конференція «Література й історія» доповідь

6-7 жовтня у ЗНУ проходила Всеукраїнська наукова конференція «Література й історія». Вона була започаткована з ініціативи професора Віталія Шевченка ще у 1996 році і відтоді відбувається раз на два роки. Організаторами цьогорічного заходу стали Запорізький національний університет, Дніпропетровський національний університет ім. Олеся Гончара, Криворізький національний університет, Луганський національний університет ім. Тараса Шевченка (м. Старобільськ), Мелітопольський державний педагогічний університет ім. Богдана Хмельницького та Ужгородський національний університет.

Координатором роботи конференції виступила завідувач кафедри української літератури, кандидат філологічних наук, доцент Наталія Горбач. Вона відкрила пленарне засідання та представила гостей конференції. Зі словами привітань з нагоди зустрічі науковців – українських філологів, істориків, журналістів – до присутніх звернулися проректор з науково-педагогічної роботи ЗНУ, заслужений працівник освіти України, професор Володимир Волков і декан філологічного факультету, кандидат філологічних наук, професор Тамара Хом’як. Усі вони закцентували увагу присутніх на тому факті, що метою даної конференції є демонстрація результатів роботи, яка проводиться науковою спільнотою у галузі осмислення процесу історичного розвитку нашої країни та її національної культури посередництвом художньої літератури, що іноді виступає більш цінним ніж суха констатація фактів. Адже, здобувши втілення в образах, вони формують основу духовної культури людей – читачів художніх творів. Долучаються до цього процесу й шкільні викладачі, які потім несуть «культуру в маси», на прикладах творів класиків та сучасних письменників розвивають кращі риси характеру і почуття у своїх учнів.
Під час засідання було також відмічено, що з кожним разом розширюється географія конференції: сьогодні тут представлені вищі навчальні заклади Києва, Харкова, Одеси, Бердянська, Мелітополя тощо, загалом до участі у конференції було заявлено 183 теми (48 ВНЗ України), а також понад 40 учасників взяли безпосередню участь у заході. Тематичний контент конференції пов’язаний із науково-дослідною темою кафедри української літератури ЗНУ – «Література й історія», яку вже багато років розробляє колектив запорізьких літературознавців. Відтак формат даної наукової події дозволяє реалізувати основні завдання дослідників: представити на обговорення наукової спільноти результати своїх розвідок, обмінятися думками та напрацюваннями у рамках обраних тем, а також здійснити публікацію наукових статей, які незабаром будуть розміщені у спеціалізованому фаховому виданні «Вісник Запорізького національного університету. Філологічні науки» (тут планують представити публікації близько 40 науковців).
Два дні поспіль проходили також засідання 10 наукових секцій з різних напрямів, роботу яких очолили провідні вчені-філологи. На пленарному та секційних засіданнях із доповідями виступили такі відомі науковці як професор Одеської національної академії харчових технологій Ганна Віват («”Хліб та вода – козацька їда”: їжа в українських пареміях»), яка розповіла про цікаві дослідження з історії української кухні та технології приготування національних страв – за результатами літературних розвідок. Професор Бердянського державного педагогічного університету Ольга Новик («Рецепція історії в повісті В. Чапленка «Пиворіз») – зупинила увагу присутніх на природі твору історичної подорожі із залученням порівняльних характеристик творів різних авторів. Неабияку зацікавленість наукового зібрання викликали й теми, представлені професором Криворізького державного педагогічного університету Світланою Ковпік («Одухотворення густативних уподобань козаків у кулінарному романі Л. Гончар та Р. Найди «Козацька кухня: 200 рецептів»), професора БДПУ Ольги Харлан («Імагологічний аспект роману З. Тулуб «Людолови»), професора історичного факультету ЗНУ Федора Турченка («Визвольні змагання в новітньому українському історичному романі»), професора філологічного факультету ЗНУ Віталія Шевченка («Компаративний аналіз поетичного моделювання образу керівника козацько-селянських повстань»), професора філологічного факультету ЗНУ Тамари Хом’як («”Будемо держати Україну”: образ отамана Марусі в однойменному романі В. Шкляра»), доцента Київської державної академії водного транспорту ім. гетьмана П. Конашевича-Сагайдачного Артемія Теодоровича («Відкриті питання в романі А.Чайковського «Сагайдачний») та багатьох інших. Розглядалися і розвідки молодих науковців – слухачів аспірантури ЗНУ Юлії Гринь та Єлизавети Поліщук.
Учасники конференції мали змогу ознайомитися із книжковою виставкою, підготовленою представниками Наукової бібліотеки ЗНУ спеціально до конференції «Література й історія». Тут були представлені історичні твори – від князівської доби Київської Русі до українських класиків, а також твори сучасних письменників і наукові праці викладачів нашого університету. Окрім того, для учасників конференції – запорізьких вчених та гостей нашого міста – була підготовлена культурна програма: перегляд вистави Запорізького академічного театру молоді «Наша Наталка, або Що ви кажете про любов?», пішохідна екскурсія по о. Хортиця та відвідини історико-культурного комплексу «Запорізька Січ».

Олена Хлистун