Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Оксана Ковтун: «Плідну взаємодію між адміністрацією та студентством я можу назвати одним із досягнень вишу в реалізації Проекту сприяння академічній доброчесності»

Оксана Ковтун: «Плідну взаємодію між адміністрацією та студентством я можу назвати одним із досягнень вишу в реалізації Проекту сприяння академічній доброчесності»

Оксана Ковтун: «Плідну взаємодію між адміністрацією та студентством я можу назвати одним із досягнень вишу в реалізації Проекту сприяння академічній доброчесності»
07.11.2016 13:49 Все Головні новини

Запорізький національний університет – один із десяти вітчизняних вишів, які беруть участь у реалізації міжнародного Проекту сприяння академічній доброчесності SAIUP. Ініціаторами та організаторами цього проекту стали Американські ради з міжнародної освіти спільно з Міністерством освіти і науки України. Участь ЗНУ в цій престижній програмі стала можливою завдяки активній діяльності команди вишу, яку координують проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук від викладачів та Оксана Ковтун – від студентів.

Ось що розповідає Оксана про успішну участь університету в конкурсі міні-ґрантів, що сприяла втілення у життя Концепції академічної доброчесності в ЗНУ, про створення Кодексу честі університету та про інші важливі деталі участі вишу в реалізації цієї міжнародної програми, його здобутки та подальші перспективи в цій галузі життєдіяльності.

- Пані Оксано, наш університет входить до десяти вищих навчальних закладів України, які спільно з Американськими радами долучилися до реалізації Проекту сприяння академічній доброчесності SAIUP. Що принесла нашому вишу участь у цій важливій міжнародній програмі?
- Оскільки ЗНУ став єдиним вишем-учасником цієї програми в Запорізькому регіоні, можна говорити про те, що це позитивно вплинуло на укріплення його іміджу як провідного регіонального ВНЗ європейського зразка. Цей Проект – чудова можливість для нашого університету стати ще кращим у плані підготовки сучасних висококваліфікованих фахівців.
- Хто виступив ініціатором залучення колективу ЗНУ до реалізації Проекту сприяння академічній доброчесності? Наскільки реальною на початку видавалась перемога та здобуття відповідного гранту, який дозволив розпочати втілення у житті засад цієї програми?
- Ініціатива щодо участі університету в цій міжнародній акції належить адміністрації ЗНУ, зокрема ректору Миколі Фролову. До речі, спершу, коли Проект знаходився ще на стадії планування, ЗНУ не був у списку учасників, до якого входило лише шість університетів. Тож те, що наш виш на сьогодні бере активну участь у його реалізації, ще раз підтверджує бажання адміністрації ЗНУ покращувати рівень надання освітніх послуг, зростити новітню ґенерацію випускників вишу з новими цінностями та орієнтирами у професійному житті. Хоча мінімізація плагіату, списування та корупції у вишах – тема, начебто, широко обговорювана, а сама проблема визнана, як така, що має бути вирішена в першу чергу, ефективні та дієві ініціативи в цьому напрямку довгий час були відсутні. Вірю, що Проект сприяння академічній доброчесності досягне своєї мети, а разом із ним – і Запорізький національний університет. Щодо успішної участі представників ЗНУ в конкурсі міні-грантів, то ми були впевнені в перемозі від самого початку, бо для цього існували всі передумови. По-перше, уже набутий досвід написання і реалізації проектів. По-друге, команда, сформована ще під час початкового тренінгу, готова працювати та викладатись на всі 100%. Але, найголовніше, була ідея, яка нас захопила і яка надихнула.
- ЗНУ вже має досвід участі в багатьох важливих наукових й освітніх проектах, зокрема спільно з іноземними партнерами. У чому, на Вашу думку, полягає особливість діяльності команди університету в рамках цієї програми?
- Ще від початку реалізації Проекту я зрозуміла дуже важливу річ: ЗНУ – це виш, справді відкритий для студентів. До команди учасників цієї програми входять і студенти, і викладачів, і представники адміністрації університету. І це, насправді, дуже важливо. Студенти пропонують творчі ідеї та презентують свої позиції молоді щодо академічної доброчесності. Адміністрація підтримує ці ініціативи та співпрацює з викладацьким складом щодо втілення думок. І саме таку взаємодію я можу назвати одним із досягнень університету в межах реалізації Проекту.
- Реалізація завдань, які стоять перед учасниками Проекту, неможлива без всебічного інформування представників освітянських кіл і студентів. Наскільки, на Вашу думку, поняття «академічної доброчесності» стало зрозумілим представникам ЗНУ завдяки діяльності Вашої команди?
- Діяльність у межах Проекту активно почалась нещодавно, тому поки що триває етап підготовчої роботи. Це – нова та специфічна тема, на реалізацію якої потрібен час. Та про це ми знали ще на початку реалізації програми.
- На сьогодні в ЗНУ триває розробка Академічного кодексу честі університету, участь у якій можуть взяти всі охочі. Як Ви вважаєте, які самі пункти мають обов’язково увійти до цього документа? Наскільки відмінним має бути цей кодекс від статутних документах, створених в інших українських та іноземних вишах?
- Можу сказати, що ми прагнемо, аби за допомогою Кодексу були чітко прописані всі права й обов’язки студентів та викладачів щодо академічної доброчесності. У цьому полягає головна ідея створення зазначеного документа. Він не є оновленням чи доповненням статуту університету. Це – інший за сутністю та за змістом документ, який акцентує увагу виключно на академічній культурі студента та викладача. І бажано, щоб це було не просто формально, а щоб Кодекс став справді дієвим інструментом. Чи має бути Кодекс ЗНУ відмінним від інших українських чи іноземних? Так, звісно. Українських – тому що, на жаль, більшість тих Кодексів честі, які наша команда знаходила на сайтах інших ВНЗ, – то єдиний скопійований текст, де просто змінена назва університету. Щодо іноземних, – я думаю, тут повинна бути врахована відмінність цінностей, важливих для української освітньої спільноти та для іноземної.
- Успішна участь у такій важливій програмі спільно з освітянами провідних вітчизняних вишів та закордонними фахівцями, була б неможливою без злагодженої роботи команди професіоналів. Як саме Ви об’єднали заради спільної мети небайдужих викладачів і студентів ЗНУ? Чиї досягнення при реалізації спільного проекту варто особливо відзначити?
- Насправді, команда, що зараз задіяна в реалізації Проекту, – то невелика кількість ідейних людей. Але як його студентський координатор від ЗНУ можу з упевненістю сказати, що всі вони – великі ентузіасти своєї справи. Спілкуючись із ними та обговорюючи плани у межах реалізації програми, я надихаюсь на подальшу роботу. Мені дуже приємно, що активну позицію щодо участі вишу в цій академічній програмі посідає проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, який є координатором Проекту від професорсько-викладацького складу ЗНУ. Серед викладачів вишу активно долучилися до роботи над Кодексом честі керівник наукового-дослідної частини університету Вікторія Меняйло та заступник декана з питань міжнародної співпраці факультету соціології та управління Ігор Кудінов. Нам допомагають і співробітники структурних підрозділів, серед них – колектив Центру незалежних соціологічних досліджень вишу під керівництвом Надії Кузьмичової. Крім того, до реалізації програми задіяли чимало студентів. У грудні цього року пройде загальна зустріч усіх учасників проекту від ЗНУ, на якій відбудеться підбиття підсумків їхньої спільної діяльності.
- Дякуємо за цікаву та змістовну розмову й бажаємо Вам і Вашій команді нових успіхів у реалізації важливих кроків на шляху до перетворення ЗНУ у виш європейського зразка!

Спілкувалася Таміла Тарасенко