Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На філологічному факультеті вшанували пам’ять запорізького письменника Геннадія Літневського

17.11.2016 15:47 Все Факультети Філологічний Філфак

16 листопада на філологічному факультеті ЗНУ відбувся вечір-пам'яті запорізького письменника, випускника філологічного факультету тоді ще Запорізького державного педінституту Геннадія Літневського.

Ініціаторами проведення цього заходу виступили запорізькі письменники, журналісти та науковці ЗНУ. Ведуча вечора, завідувач кафедри українознавства, доцент Ольга Стадніченко привітала учасників, друзів та колег по перу Геннадія Літневського, які були присутні на цьому заході. Розпочала свій виступ зі слів: «16 листопада 2016 запорізькому поету-лірику, гумористу Геннадію Літневському виповнилося б лише 65. Не судилось йому дожити до цього дня. Він прожив усього 37... Не перетнув фатальний рубікон для багатьох талановитих митців. Його разом з поетом Василем Моругою і його нареченою забрала страшна автомобільна аварія на території Румунії у 1989 році. Але він назавжди залишився молодим у пам’яті своїх друзів і побратимів. Поет і його слово живе доти, поки його пам’ятають…». Вона представила гостей, серед них були: письменники Олександр Абліцов, Володимир Віхляєв (головою ЗО НСПУ), Віра Коваль, Олександр Медко, Вікторія Сироватко, Микола Білокопитов, журналісти Микола Бордюжа, Дмитро Лиходід та земляки Геннадія Літневського з Оріхівщини – артисти розмовного жанру Таміла Дейнега та Артем Чиж.
Як данина пам’яті пролунало слово Геннадія Літневського (вірш «Іподром») у виконанні поета-гумориста, голови Всеукраїнської асоціації гумористів і сатириків «Весела Січ» ім. Петра Ребра Миколи Білокопитова. Він розповів про своє перше знайомство з Геннадієм на «Поетичному травні» у 1970 роках, про цікаві епізоди з їхнього спілкування, яке переросло в дружбу, про співпрацю в газеті «Комсомолець Запоріжжя» (сьогодні «МИГ»). А також перейшов на сумні спогади про травень 1989 року, коли по дорозі з фестивалю в Болгарії, недалеко від кордону з Румунією і сталась трагедія. Розповідав про те, що поезія Літневського була надзвичайно реалістична, пояснював деякі епізоди, наприклад про те, чого часто у віршах Геннадія зустрічаємо згадку про Таллінн: тому, що його наречена, а потім дружина була естонкою з Таллінна, і звали її Маре, і мали двох прекрасних дітей…
До слова були запрошені також – поет Олександр Абліцов, один із найближчих друзів Геннадія ще з тих часів, коли вони обоє були студентами Запорізького державного педінституту. У своєму виступі він зупинився на багатьох епізодах їхньої багатолітньої дружби. Потім поетеса Вікторія Сироватко ділилась спогадами про Геннадія Літневського. Наголосила на тому, що особисто знайома не була з ним, але слідкувала за його діяльністю, на завершення продекламувала власний вірш. Поет Олександр Медко зазначив, що Геннадій Літневський був утіленням «християнської душі і сильного поета», а також «наповнений могутніми думками», які матимуть продовження колись у майбутньому.
Поезії Геннадія Літневського читали студентки 4 курсу: Анастасія Бєрковська –«Провулок тихий», Віталіна Дудніченко – «Варення із троянд», Анастасія Верченко –«Розлука», Анастасія Товкач – «Гра», Руслана Охріменко «Зимовий дощ». Артем Чиж та Таміла Дейнега розкрили ще одну грань творчості Геннадія Літневського – прочитали його гуморески, за що й отримали гучні оплески прихильної аудиторії. Наприкінці заходу Ольга Олександрівна зазначила, що «поет живе стільки, скільки про нього пам’ятають», а також подякувала усім присутнім за участь.

Марія Ленок, Ольга Стадніченко