Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Нова наукова зміна Запорізького національного

Нова наукова зміна Запорізького національного

05.11.2007 11:10

У Запорізькому національному університеті пройшли урочисті збори випускників аспірантури та докторантури й аспірантів першого року навчання.

Це – завжди важлива подія у житті нашого університету, адже більшість учорашніх аспірантів поповнять науково-викладацький колектив ЗНУ. Саме від них залежить подальший науковий прорив нашого вищого навчального закладу. Тому керівництво університету робить все для того, щоб навчання в аспірантурі та докторантурі відповідало нормам, встановленим Міністерствам освіти і науки України.

«Ми прагнемо створити всі необхідні умови, щоб молоді науковці могли не лише присвятити себе написанню дисертаційного дослідження, але й якнайповніше реалізувати свій науковий потенціал», - запевнив у своїй привітальній промові ректор ЗНУ, професор Сергій Тимченко.

Аспірантура з двох спеціальностей: фізика і українська мова - була відкрита в нашому ВНЗ у 1962 році. На сьогодні вона функціонує за 43 спеціальностями, на яких навчається 197 аспірантів. У докторантурі ЗНУ відкрито 10 спеціальностей, з яких ведеться підготовка 10 докторантів. Лише за останні два роки у ЗНУ було підготовлено і захищено 7 докторських і 90 кандидатських дисертацій.

У 2007 році докторантуру закінчили 2 особи: Віталій Григорович Космина та Володимир Миколайович Чоп, аспірантуру - 35 осіб, 20 з яких залишаються на роботі у ЗНУ, а 15 – розподілені в інші навчальні заклади України. Те, що наш університет здійснює підготовку науково-педагогічних кадрів не лише для Запорізького регіону, але і для Дніпропетровської, Донецької, Хмельницької, Сумської, Кіровоградської, Полтавської, Херсонської, Чернівецької, Луганської областей та Автономної республіки Крим, є ще одним свідченням визнання його наукових здобутків на загальнодержавному рівні.

Усього ж за 2006-2007 навчальний рік у нашому університеті підготовлено і захищено 3 докторських і 42 кандидатські дисертації. З початку цього навчального року вже захищено 10 і подано до спеціалізованих вчених рад ще 18 кандидатських дисертаційних робіт.

Крім того, як підкреслив під час урочистого вручення свідоцтв про закінчення аспірантури ректор Сергій Тимченко, цьогорічні випускники аспірантури і докторантури нашого ВНЗ свого часу обрали для навчання спеціальності, які користуються попитом на ринку освітніх послуг нашої країни зокрема генетику, корекційну педагогіку, правознавство тощо.

Окремо відзначили двох викладачів факультету соціології та управління ЗНУ - Лілію Сергіївну Хорішко й Елліну Геннадіївну Позднякову-Кирб’ятєву, які достроково закінчили аспірантуру у зв’язку із захистом кандидатських дисертацій. До речі, Елліна Позднякова-Кирб’ятєва стала першим кандидатом соціологічних наук в нашому ВНЗ, а її колега – другим кандидатом політичних наук у ЗНУ.

А випускниця аспірантури 2007 року Оксана Узунова від імені усіх випускників звернулася до керівництва університету, представників відділу аспірантури та докторантури і наукових керівників із словами подяки за всебічне сприяння у підготовці дисертаційних досліджень.

Другу частину заходу було присвячено тим, хто тільки-но вступив до аспірантури чи докторантури нашого університету. За рішенням науково-технічної ради нашого університету до докторантури цього року зараховано 6 осіб: зі спеціальності «Історія України» Лариса Іванівна Полякова, із спеціальності «Соціальна філософія та філософія історії» Олена Станіславівна Александрова, Тарас Іванович Бутченко, Лія Олександрівна Волова; «Історіографія, джерелознавство та спеціальні історичні дисципліни» - Юлія Іванівна Головко; «Германські мови» - Олександр Іванович Шевченко. За результатами конкурсних вступних іспитів до аспірантури ЗНУ зараховано 64 особи. З них – 37 за цільовим призначенням для нашого університету, 14 – для потреб інших навчальних закладів, 13 – на контрактній основі.

Саме для них розповіли про особливості навчання в аспірантурі та можливості для самореалізації, які надає молодим науковцям наш університет. Як зазначив ректор ЗНУ, перспективним напрямом роботи у цій галузі повинно стати створення філіалів кафедр на підприємствах, що дозволить забезпечити кращі умови для лабораторних досліджень тим науковцям, роботи яких пов’язані із природничими та точними науками. Також Сергій Михайлович запевнив, що керівництво ЗНУ завжди йтиме на зустріч усім побажанням аспірантів, та відзначив, що для успішного написання та захисту дисертації їм потрібно з перших днів навчання займатися активною науковою діяльністю.

А проректор із наукової роботи та міжнародних зв’язків, професор Віктор Грищак наголосив на необхідності для сучасного дослідника досконалого володіння іноземними мовами, аби бути в курсі останніх розробок у вибраній ним галузі науки, а також на важливості постійного самовдосконалення для справжнього науковця.

Розповідаючи про особливості цьогорічного набору до аспірантури та докторантури нашого ВНЗ, завідувач аспірантури і докторантури, доцент Вікторія Меняйло особливо підкреслила порівняно велику кількість тих, хто приступив до написання дисертаційного дослідження на здобуття наукового ступеня доктора наук, адже в попередні роки до докторантури вступали, у середньому, одна-дві особи. «Нас також порадував високий фаховий рівень підготовки аспірантів першого року навчання: 49 осіб (77% ) мають дипломи з відзнакою, 34 особи (53%) - кваліфікацію магістра, а 38 (60%) – вже зараз активно працюють над кандидатськими дисертаціями, склавши кандидатські іспити і маючи публікації у фахових виданнях. Це свідчить про те, що вони з усією серйозністю підішли до свого вибору, що підвищує їхній шанс успішно закінчити аспірантуру, вчасно захистити дисертаційну роботу і тим самим сприяти подальшому зміцненню наукового потенціалу Запорізького національного університету», - наголосила Вікторія Іванівна.

Таміла ТАРАСЕНКО