Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Свято рідної мови в Запорізькому національному

Свято рідної мови в Запорізькому національному

12.11.2007 16:09

Напередодні Дня української мови та писемності на філологічному факультеті провели концерт, присвячений закриттю Дня української мови та писемності.

Цього року в Україні вдесяте відзначають День української мови: 6 листопада 1997 року Наказом Президента йому надали офіційного статусу та приурочили до Дня вшанування пам’яті Нестора-літописьця (9 листопада). Але за ініціативою викладачів філологічного факультету ЗНУ, зокрема, голови Товариства імені Тараса Шевченка, доцента кафедри української мови Тараса Шевченка, задовго до цього в нашому університеті щороку протягом тижня проводилися заходи на честь вшанування рідної мови. Причому, вони давно вже переросли рамки факультету та вийшли на всеуніверситетський рівень.

Кожного року святкування має свою специфіку. Так, цього року першою в низці заходів стала науково-практична конференція, присвячена лінгвістичним дослідженням завідувача кафедри загального та слов’янського мовознавства, професора Віктора Чабаненка як об’єкта дослідження викладачів та студентів нашого університету. Організатором заходу, приуроченого до 70-річчя відомого науковця, стала доцент кафедри української мови Наталія Зубець, а учасниками – викладачі, аспіранти, студенти і випускники нашого ВНЗ. Як зазначила з цього приводу декан філологічного факультету, доцент Тамара Хом’як, крім гідного вшанування наукової діяльності Віктора Антоновича, викладачі факультету прагнули показати студентам, що розвиток української мови залежить не лише від тих науковців, чиї імена увійшли до підручників, а від тих, хто творить велику справу на місцях, поряд з нами.

Також до програми Свята української мови у рамках Днів слов’янської писемності увійшли конкурси на краще написання твору, олімпіади, перший етап Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, відкриті лекції, мовознавчі вікторини, випуск стіннівок тощо, організаторами яких стали викладачі всіх кафедр філологічного факультету. А колектив Наукової бібліотеки ЗНУ підготував тематичну виставку різнопланових словників української мови та лінгвістичних праць наших викладачів. Крім того, наші викладачі виступили з тематичними лекціями у середніх та спеціальних закладах освіти Запоріжжя. На заключному концерті відзначили активну участь в організації та проведенні заходів доцентів кафедри української мови Любові Стовбур, Наталії Зубець, Людмили Кучеренко, Лариса Денисенко, Ірина Ільченко, доцента кафедри загального та слов’янського мовознавства Валентини Семиряк, доцентів кафедри української літератури Валентини Ніколаєнко і Наталії Горбач та багатьох інших. Також Тамара Хом’як подякувала викладачу Пловдинського університету (Болгарія) Людмилі Міньковій за виступ перед студентами із цікавою розповіддю про святих Кирила та Мефодія, які, як відомо, походили з Болгарії.

Заключний концерт розпочався врученням грамот та призів кращим знавцям рідної мови. Так, серед нагороджених - п’ятикурсниці Юліана Давиденко та Надія Семинюк (за активну участь у науково-практичній конференції), третьокурсниці Світлана Сабліна, Наталія Башук й Ірина Тимофєєва (за найкращі результати у історико-мовознавчому конкурсі), другокурсниці Олександра Карпенко, Дарина Різниченко та Яна Давиденко (за найкращу творчу роботу, присвячену рідній мові). У першому турі Міжнародного конкурсу імені Яцика на філологічному факультеті перше місце посіла третьокурсниця Ірина Яценко, друге місце посіла другокурсниця Інна Рибалко, а третє – першокурсник Роман Коробський, його ж відзначили Почесною грамотою за активну участь у Тижні української мови. Відзначили також багатьох інших студентів як українського, так і російського відділення.

Не менш активною участю у різноманітних мовознавчих заходах відзначалися і студенти інших факультетів. Так, завідувач кафедри українознавства, доцент Ольга Стадніченко зазначила, що в Першому турі Міжнародного конкурсу імені Петра Яцика для нефілологічних факультетів взяло участь 487 осіб. Серед них кращими знавцями української мови виявилися студентка економічного факультету Ірина Редька (перше місце), Євгенія Франк (друге місце) та студентка факультету соціальної педагогіки і психології Людмила Кавун, яка посіла третє місце. Викладачі кафедри українознавства провели низку заходів, приурочених до Дня української мови на факультетах соціальної педагогіки та психології, біологічному, фізичної культури тощо. А студентів інших факультетів, які виявили найкращі знання рідної мови, теж нагородили Почесними грамотами.

А після завершення урочистої частини, розпочався концерт, підготовлений силами студентів філологічного факультету. Ведучі свята розповіли про основні етапи розвитку української мови, її значення для усвідомлення українців як єдиної нації. Зі сцени лунали вірші видатних українських поетів, присвячені рідній мові.

На думку декана філологічного факультету Тамари Хом’як, головне значення цього свята полягає в тому, що воно ще раз підтвердило активність та небайдужість студентів Запорізького національного університету до рідної мови.

Таміла ТАРАСЕНКО