Стара версія
Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека - до Дня пам’яті Героїв Крут

Наукова бібліотека - до Дня пам’яті Героїв Крут

Наукова бібліотека - до Дня пам’яті Героїв Крут
27.01.2017 10:25 Все Головні новини Наукова бібліотека книжкова виставка

29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії – бій під Крутами, який набув для українського народу символічного значення, став легендою, прикладом героїзму і жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну. Вшанування пам’ятних дат української державності визначено розпорядженням Кабінету Міністрів України №777-р від 26.10.2016 «Про затвердження плану заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року».

До 99-ї річниці Крутянської трагедії наукова бібліотека пропонує книжкову виставку «День пам’яті героїв Крут» (2-й навч. корп., сектор суспільної літератури, к. 137). Ось уже майже сто років ця, вже не тільки географічна, назва бентежить національну пам'ять, не сходячи з вуст кількох поколінь мемуаристів, публіцистів, дослідників, політиків, поетів.
Так, збірник "Українська революція 1917-1921 рр.: Подвиг Героїв Крут" (К., 2008) уміщує матеріали наукових читань, присвячених проголошенню незалежності Української Народної Республіки, битві під Крутами, відображенню цих подій в історичній пам’яті українців та іншим подіям української революції 1917-1921 років.
Невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами увійшли до книги «Крути. Січень 1918 року» (К., 2008). Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С.Єфремова, Д.Дорошенка, М.Грушевського, Є.Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр.
Видання «Героїка трагедії Крут» (К., 2008) подає матеріали в оригіналі, друковані раніше тільки в еміграції й часто без повних імен авторів. У спогадах учасників студентського бою під Крутами 29 січня 1918 року, роздумах сучасників, поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних і військових подій осмислюється героїка подвигу юнаків в ім'я України.
В книзі «Крутянська подія» (К., 2001) зібрано свідчення учасників бою та військових діячів часів Української революції. Упорядник В. Зарицький виявив і спростував найбільш поширені стереотипи щодо фальсифікації Крутянського бою. Представлені матеріали аргументовано доводять, що оборона Бахмацького залізничного вузла була покладена на курсантів Військової школи ім. Б. Хмельницького, що сил явно було недостатньо і тому було вирішено відступити від Бахмача. На допомогу курсантам прибула сотня Студентського куреня в кількості до 130 осіб. Однак головний тягар бою винесли курсанти.
Спогади учасників бою під Крутами, статті і виступи з осмисленням цього подвигу, а також художні твори, присвячені юним лицарям України подано у збірці «Герої Крут: Лицарський подвиг юних українців 29 січня 1918 року» (Дрогобич, 1995).
Зал електронних ресурсів наукової бібліотеки (2-й навч. корпус, кімн. № 126) запрошує на перегляд візуальних матеріалів. Фільм «Герої України. Крути. Перша Незалежність» створено творчим об’єднанням документальних фільмів та програм Національної телекомпанії України (http://1tv.com.ua/video/7919). Документи, статті, спогади, зображення учасників і подій подає сайт «Молодіжна кампанія "Пам'ятай про Крути!"» (http://kruty.org.ua).
Інформацію про всі книги, автореферати дисертацій, публікації в газетах, журналах та наукових збірниках за темою подає електронний каталог. Запрошуємо до університетської книгозбірні!

Наукова бібліотека

Схожі новини