
Студенти 4 курсу юридичного факультету ЗНУ Владислав Бандровський та Антон Барліт цього тижня повернулися із Польщі, де провчилися у Вроцлавському університеті на факультеті права, адміністрування та економіки цілий семестр – з вересня до кінця лютого. Відповідну освітню програму запропонували їм у міжнародному відділі ЗНУ. Вони успішно склали всі підсумкові іспити та вважають своє стажування дуже корисним для подальшої освіти та побудови кар’єри. Для того, щоб потрапити на вакантні місця міжнародного академічного проекту, необхідно було мати високий середній бал, рівень англійської мови, підтверджений міжнародним сертифікатом, та пройти конкурс серед студентів ЗНУ.
Як розповідають Владислав та Антон, у Польщі протягом перших тижнів навчання треба було обрати предмети, які викладають на будь-яких факультетах, набравши, мінімально, 30 кредитів. Наші студенти зосередились на предметах правового блоку, таких як «міжнародне публічне право», «право інтелектуальної власності», «права людини і громадянина», «міжнародні організації», «цивільне право» тощо, а також на тих, які були пов’язані з англійською та польською мовою та польською культурою.
Влад так коментує поїздку: «Вроцлав – надзвичайно жваве місто, яке поєднує значну культурною спадиною та широке впровадженням нових технологій в інфраструктурі та архітектурі: на одній вулиці можуть розташовуватись поруч футуристичні будівлі та маєтки з багатолітньою історією. Особисто моя улюблена будівля Вроцлава – Зала Сторіччя, оточена японськими садами. Ще одна безсумнівна перевага нашого навчання на теренах ЄС – під час святкових вихідних легко можна було поїхати подорожувати: всі дороги відкриті перед тобою, та й куплений заздалегідь квиток на літак коштує в рази менше, ніж із України. Ми встигли відвідати Варшаву, Берлін та Рим. Що ж до мов спілкування, то нічого нового я не скажу: зрозуміти поляка українець завжди зможе, а от для того, щоб відповісти, треба вчити польську мову. Ну а щодо навчання, то так, воно дійсно відрізнялося від вітчизняної освітньої системи. Викладач приходить на лекцію не для того, щоб давати інформацію під запис, а для того, щоб відповісти на питання та поділитися практичним досвідом, тож готуватися треба було заздалегідь. Взагалі на заняття ми відводили більше часу, ніж вдома, адже левова частка там – самоосвіта. Яка система краща? Обидві мають переваги та недоліки, але українська система вищої освіти все більше наближається до звичної у Європі».
«Це був абсолютно новий незабутній досвід, який дав можливість порівняти систему освіти в Україні та за її межами. Ми жили в гуртожитку, тож у нас з’явилося багато нових знайомих із різних країн світу. Крім того, ми змогли не лише підвищити свій рівень англійської мови, але й пройти курс інтенсивного вивчення польської. Навіть отримати сертифікати, що це підтверджують», – ділиться Антон враженнями від перебування на чужині.
На жаль, освітня програма не передбачала стипендіального забезпечення, проте польська сторона запропонувала оплату проживання в гуртожитку, що, безперечно, теж допомогло студентам. До речі, мультинаціональний гуртожиток Кредка виявився достатньо комфортним для проживання: кімната була розрахована на двох осіб, кухня – на чотирьох, були і кімната для навчання, і спортивна зала.
Однокурсники та викладачі юридичного факультету ЗНУ раді знову бачити хлопців на заняттях. Уже найближчим часом планується, що Влад та Антон поділяться досвідом закордонного навчання з іншими студентами. Також колектив факультету щиро зичить їм успіхів у складанні перенесеної сесії.
Юридичний факультет