
Нещодавно на базі Запорізького національного університету та факультету соціології та управління в рамках програми із залучення молоді до муніципального планування та за підтримки відділу преси, освіти та культури посольства США в Україні, ГО «Український центр соціального проектування», ГО «Союз соціальних технологів України», ГО «Запорізький вектор» пройшов «Фестиваль молодіжних муніципальних проектів», який тривав протягом двох днів.
Захід проводився у рамках другого етапу «Involving Youth in Municipal Planning» («Залучення молоді до муніципального планування») випускників американських освітніх і наукових програм — переможців конкурсу інноваційної фундації «Alumni Engagement Innovation Fund» у номінації «Громадянська участь» за підтримки відділу преси, освіти та культури посольства США. До речі, заходи стартували рік тому у різних куточках України та за участю представників різних вишів. При цьому з 15 українських варіантів виграв саме цей. Зазначимо, що його основними завданнями є: залучення молоді до активної діяльності з розробки нових муніципальних проектних ініціатив та обговорення муніципальних планів і програм стійкого соціального розвитку, створення молодіжних команд і забезпечення для них експертної підтримки у розробці ідей із покращення життєдіяльності муніципалітетів у різних регіонах України.
У відкритті фестивалю взяли участь проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура, декан факультету соціології та управління ЗНУ Максим Лепський, голова громадської ради при виконкомі Запорізької міської ради Катерина Акула, викладач кафедри соціальної політики, начальник відділу міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова Тетяна Матусевич, завідувач відділу позашкільної освіти науково-методичного центру департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, голова координаційної ради лідер-ліги «Курс», координатор міського дискусійного клубу «Громадянська позиція», модератор міської ради лідерів дитячого самоврядування Інна Зубова, професор кафедри соціальної філософії та управління ЗНУ Володимир Глазунов та завідувач кафедри, професор кафедри, доцент Тарас Бутченко.
Так, з доповіддю «Підтримка молодіжних ініціатив на міському рівні» виступила завідувач відділу позашкільної освіти науково-методичного центру департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, голова координаційної ради лідер-ліги «Курс», координатор міського дискусійного клубу «Громадянська позиція», модератор міської ради лідерів дитячого самоврядування Інна Зубова. Вона наголосила на важливості створення майданчиків для діалогу молоді з представниками влади та успішної інтеграції ідей молоді в муніципальному управлінні. Також вона висловила сподівання, що цей захід стане поштовхом для пошуку ресурсу реалізації цікавих і важливих проектів, які будуть в подальшому слугувати розбудові громади і розвитку держави. В свою чергу, декан факультету соціології та управління Максим Лепський наголосив на важливості реалізації молодіжної політики, стратегії розвитку міста Запоріжжя та «Громадського бюджету» міста. Також він підкреслив, що важливим є навчання молоді аналізу освітніх процесів та тих змін, які відбуваються у проектній діяльності, а також створення мережі структур експертів і їх ідей, де є довірливі стосунки та соціальний капітал.
Організаторами фестивалю виступили представники керівництва ЗНУ, ФСУ, історичного факультету, молодіжної ради при Посольстві США в Україні, Харківського національного медичного університету, університету імені Вітовта Великого (м. Каунас, Литва), Чорноморського національного університету імені П. Могили (м. Миколаїв), Навчально-наукового Гуманітарного інституту Національного авіаційного університету (м. Київ).
У заході взяли участь понад 30 команд молодіжних лідерів з усієї України у віці від 15 до 30 років, які підготували більше 30 різнопланових програм. Так, серед учасників були представники молодіжних муніципальних проектних команд, громадських організацій, молодіжних рад, органів студентського та учнівського самоврядування, молоді аспіранти та викладачі із різних регіонів України, зокрема: школярі 9-11 класів загальноосвітніх шкіл міста Запоріжжя, Токмака, Полог, Бердянська, Мелітополя, Енергодару, Херсонської області, Закарпаття, а також студенти ЗНУ, Чорноморського національного університету імені П.Могили, Навчально-наукового Гуманітарного інституту Національного авіаційного університету, Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Б.Хмельницького, Бердянського державного педагогічного університету, НПУ ім. Драгоманова.
За словами організаторів, метою і завданням цього фестивалю стало створення експертної платформи для обговорення проектних ідей молодіжних муніципальних команд, презентація та обговорення програм та пропозицій молоді, спрямованих на вирішення муніципальних проблем різних міст і населених пунктів України.
На фестивалі були представлені кращі муніципальні проекти молодіжних команд із різних куточків України, спрямовані на покращення життя міст, громад та позитивного іміджу країни. Зокрема, свої ідеї презентували 8 команд зі шкіл Запоріжжя, Берегівського громадського центру «Кожен може допомогти» і Соціально-екологічної громадської організації «Чистий берег» та різних вишів України. Тематика проектів була досить різноманітна: «День донора», «Допомога дітям внутрішніх переселенців», «Алея Волонтерів», «Від дітей до дітей», «Молодіжні ініціативи», «Активна молодь – успішна громада», «Міський ярмарок водного спорту», «Зелена економіка», «Спортивне майбутнє», «Англійський клуб» та інші.
Так, наприклад, про «Берегівські громадські ініціативи залучення молоді до муніципального планування» розповіли представники Берегівського громадського центру «Кожен може допомогти» і Соціально-екологічної громадської організації «Чистий берег» Дмитро Кобрінський та Олег Супруненко. Вони презентували основні напрямки роботи центру, закликавши громадські організації та учасників фестивалю долучатись до організації освітніх акцій, творчих пленерів. Зокрема, розповіли про організацію спортивних змагань, майстер-класів, підтримку ветеранів АТО, ініціативи з охорони пам’яток історії, археологічні ініціативи у співпраці з угорськими та румунськими партнерами та інше.
Також під час заходу про «Сучасні грантові можливості реалізації молодіжних проектів» проінформували представники ВГО «Поруч» Христина Гиренко та Владислав Дементьєв. Вони поділились досвідом своєї проектної діяльності і закликали молодь активно долучатись до міжнародних соціальних ініціатив, зокрема програм молодіжних обмінів, національних обмінів, «Еразмус+» та інших. Цікавою виявилась і презентація проекту «Smart-city», що базується на цілях сталого розвитку від студентів НПУ ім. М.П. Драгоманова.
На думку натхненника проекту та завідувача кафедри соціальної філософії та управління ЗНУ Тараса Бутченка, цей фестиваль дасть змогу об’єднати різні покоління молоді та долучити їх до активної роботи в галузі молодіжних муніципальних проектів, обмінятись досвідом грантової діяльності та фандрайзінгу. Адже в ЗНУ створений потужний проектний рух та сприятлива атмосфера для розвитку і впровадження різних проектів. «Ми створюємо всі необхідні умови, мотивації і стимули аби молодь захотіла навчатись і створювати різні проекти», - запевнив Тарас Іванович. Він також висловив сподівання, що завдяки співпраці ЗНУ із виконкомом Запорізької міської ради, за підтримки якого в місті реалізується ідея «Громадський бюджет», частина проектів запорізьких учасників, а саме: тих, які спрямовані на покращення життя міста й знайдуть своє практичне застосування. Крім того, ця програма має на меті завдання вирішити проблему недостатньої теоретичної та практичної підготовки фахівців із підготовки якісних проектів та отримання міжнародних грантів.
Зазначимо, що «Фестиваль молодіжних муніципальних проектів» – фінальний захід всеукраїнської програми із залучення молоді до муніципального самоврядування. Відтак, упродовж року молоді лідери навчались в українських та зарубіжних експертів у галузі муніципального молодіжного планування, здобували практичні навички і генерували проектні ідеї. Головна ідея – вважає команда проекту, – полягає в концепції «навчати через дію».
Одним із етапів спільного проекту «Involving Youth in Municipal Planning» випускників американських освітніх і наукових програм на базі ЗНУ була Перша Літня школа молодіжного муніципального планування, проведена у серпні минулого року. В її заходах взяли участь молодіжні лідери та провідні експерти-практики галузі новітніх розробок та реалізації молодіжних муніципальних ініціатив України та зарубіжжя.
Експертну та організаційну підтримку проектів на фестивалі забезпечили представники Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, громадської ради Запорізького міськвиконкому, громадської організації «Запорізький вектор», Запорізького національного університету і, зокрема, ректор Микола Фролов, а також Університету Вітаутаса Великого (Литва, м. Каунас), Донецького національного університету (м. Вінниця), Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, Львівського національного університету імені Івана Франка, Національного авіаційного університету (м. Київ), Харківського національного медичного університету, Шіппенбергського університету (США, м. Шіппенберг), Чорноморського національного університету імені Петра Могили (м. Миколаїв).
Учасники фестивалю взяли участь у численних заходах: у презентації та обговоренні молодіжних муніципальних проектів за секціями: «Участь молоді у муніципальному управлінні», «Соціальна робота з молоддю», «Молодіжна освіта», «Захист навколишнього середовища і розвиток екологічної культури молоді», «Зайнятість молоді і молодіжне соціальне підприємництво», «Культура і дозвілля молоді». Також учасники мали змогу зустрітись із українськими та зарубіжними експертами галузі муніципального молодіжного планування, взяти участь у дискусіях з генерації проектних ідей, обміну досвідом фандрайзінгу та тренінгах і майстер-класах досвідчених фахівців: декана ФСУ ЗНУ Максима Лепського, професора кафедри соціальної філософії та управління ЗНУ, заступника голови громадської організації «Запорізький вектор» Володимира Глазунова, президента громадської організації «Асоціація журналістів України «АЖУР», члена Національного союзу журналістів України Дмитра Іванова, заступника декана ФСУ ЗНУ Ганни Бойко, президента Регіонального молодіжного Центру «Сварог», Регіонального координатора Групи компаній «Територія Бізнесу» Юрія Білого за такими темами: «Аналіз організації та імплементації проектних рішень», «Як обґрунтувати актуальність проектної заявки», «Розкрутка муніципальних медійних проектів», «Психологічна підготовка до презентаційного виступу», «Підготовка муніципальних проектів у галузі соціального підприємництва».
Крім того, в рамках цього заходу була проведена прес-конференція у рамках Програми із залучення молоді до муніципального самоврядування, в ході якої організатори та учасники відповіли на важливі запитання, котрі стосувались тематики проектів та їх практичної реалізації.
Так, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи ЗНУ Олександр Гура розповів про роботу із впровадження в ЗНУ проектної діяльності у навчальний процес і його переорієнтацію на практичну спрямованість навчання. На його думку, зміни повинні спрямовувати студентів на проектну діяльність за рахунок фінансування бізнес-структур, органів місцевої влади та громад. Також Олександр Іванович нагадав про можливість участі у проекті «Епіцентр студентських ініціатив» та програмі «ІНКУБ», закликавши молодь пропонувати свої ідеї на цій платформі.
Треба зазначити після підбиття підсумків фестивалю будуть визначені кращі проекти-переможці, які будуть презентовані на міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти». Крім того, як запевнила голова громадської ради при виконкомі Запорізької міської ради Катерина Акула переможці фестивалю візьмуть участь в проекті «Громадський бюджет» м. Запоріжжя. Вона також висловила переконання, що саме завдяки молоді можливий розвиток регіонів і України в цілому.
Фотогалерея:
https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=1523998830962838
Олена Переверзєва