
Упродовж 25–27 лютого 2017 року відбувалася міжвишівська студентська інтернет-конференція «Українська література в просторі культури і цивілізації», організована кафедрою української літератури ЗНУ. Робота конференції здійснювалася за такими напрямки: генерико-генологічні параметри творчості українських письменників, інтермедіальність й інтертекстуальність у літературі XX–XXI ст., мікро- та макропоетика художнього тексту, традиції і новаторство в літературі, мережева література як складова сучасного літературного процесу; дидактичний і розважальний потенціал дитячої літератури; література й діалог культур; актуальні проблеми методики викладання літератури.
Для обговорення в онлайн-режимі свої дослідження представили 52 учасники з Бердичіва, Запоріжжя, Мелітополя, Одеси, Старобільська, Сум, Черкас. Тематичний діапазон робіт, запропонованих студентами, досить широкий і відбиває як загальні тенденції сучасної філології, так й індивідуальні інтереси молодих науковців. Активний обмін думками викликали матеріали Балабана Дмитра (Бердичів) «Вияви національної ідентичності в сучасному українському фольклорі», Баркової Олександри (Запоріжжя) «Морально-етичні проблеми у казці Івана Франка «Фарбований лис», Богми Інни (Запоріжжя) «Стереотипи маскулінності в повісті «Пацики» А. Дністрового: аспект взаємин статей», Самелюк Владислави (Черкаси) «Проблема національної пам’яті в романі О. Забужко «Музей покинутих секретів», Ситник Оксани (Суми) «Сучасні підходи до підвищення читацького інтересу старшокласників у процесі шкільної літературної освіти», Тананаєвої Ірини (Запоріжжя) «Виховання козаків-характерників у повісті В. Рутківського «Джури козака Швайки». А найбільш обговорюваними стали інтермедіальні дослідження студентів Асатрян Сусанни (Запоріжжя) «Екоцентризм роману Г. Вдовиченко «Тамдевін», Кундельської Анастасії (Бердичів) «Тема кохання в текстах гурту «Океан Ельзи», Шумської Світлани (Бердичів) «Виховний потенціал сучасних українських мультфільмів».
Своїми враженнями поділилися учасники конференції:
Студентка 4 курсу філологічного факультету ЗНУ Ленок Марія: «Подібний захід організовується не вперше, проте родзинкою цьогорічного була форма проведення − «інтернет-проект», що відбувався в кілька етапів. Умовою для опублікування тез у збірнику матеріалів конференції стала обов’язкова участь у обговореннях. Студенти повинні були дотримуватись наукового етикету, навіть, спілкуючись віртуально, а також бути активними й креативними водночас. Позитивно, що й наукові керівники долучалися до обговорень. Наразі закінчився II етап, тому з нетерпінням учасники чекають на III етап – видання збірника матеріалів конференції та отримання сертифікатів. Панувала атмосфера рівноправності й важливості кожного наукового дослідження».
Студент 1 курсу філологічного факультету ЗНУ Смирнов Олександр: «Досить цікавий формат проведення: зручно, корисно, інноваційно. Функція з коментуванням прочитаного дала можливість подумати над запитаннями, а це дозволяє набратися досвіду для подальшої участі в конференціях у «реальному режимі. Звісно, не можу оминути увагою певний обмін досвідом. Читаючи публікації учасників, часто думав над правильною подачею матеріалу, адже дослідження має і добре сприйматися для читання. Цікавими, як на мене, були роботи з аналізу пісенної творчості, мультиплікацій і постфольклору. А роботи з літературної тематики переконали в тому, що українське мистецтво слова дає безмежні можливості для дослідника і давньої, і класичної і сучасної літератури».
По завершенню інтернет-конференції організатори подякували учасникам за наполегливу, злагоджену й плідну роботу й побажали, щоб кипуча енергія й надалі спонукала до дієвості і наукових перемог.
Сторінка конференції: https://ukrlit-2017.blogspot.com
Фото Ганна Іванова