Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ провели науковий симпозіум “Патріарх Йосиф Сліпий – знайомий і незнаний”

У ЗНУ провели науковий симпозіум “Патріарх Йосиф Сліпий – знайомий і незнаний”

10.03.2017 08:36 Все Головні новини Факультети Історичний Істфак науковий симпозиум

9 березня на базі історичного факультету Запорізького національного університету був проведений науковий симпозіум “Патріарх Йосиф Сліпий – знайомий і незнаний”, організований Інститутом Історії Церкви Українського католицького університету.

Цей захід був проведений з нагоди відзначення 125-річчя з дня народження патріарха Йосифа Сліпого - ісповідника віри, предстоятеля УГКЦ у період її переслідувань радянським тоталітарним режимом та в умовах повоєнного «розсіяння» значної частини її священнослужителів і вірних по всьому світу.
Відзначимо, що такі наукові симпозіуми були організовані і проведені з 6 по 9 березня не тільки в Запоріжжі, але і в Полтаві, Харкові.
Модератором цієї зустрічі виступив заступник декана з наукової роботи історичного факультету ЗНУ Олександр Ігнатуша. Він, зокрема, наголосив на значимості діяльності і внеску патріарха Йосифа Сліпого в громадське і церковне життя України.
Треба також додати, що цей захід був організований науковцями Українського католицького університету за підтримки ректора ЗНУ Миколи Фролова та науковців історичного факультету ЗНУ. Він проходив в форматі наукової дискусії, під час якої відомі науковці обмінялись думками і подискутували стосовно осмислення значимості такої історичної постаті, як Йосиф Сліпий.
В дискусії та обговоренні важливих історичних та релігійних питань взяли участь ректор ЗНУ Микола Фролов, проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук, декан історичного факультету Володимир Мільчев, керівник Департаменту культури, туризму, національностей і релігій Запорізької ОДА Владислав Мороко, проректор, директор Інституту історії Церкви Українського католицького університету Олег Турій (координатор програми), начальник управління міжнаціональних відносин та релігій Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Павло Мяло , єпископ Харківсько-Запорізької дієцезії Римсько-католицької церкви Ян Собіло, екзарх Донецький Української греко-католицької церкви владика Степан Меньок, інші представники духовенства, а також завідувач кафедри новітньої історії України ЗНУ Федір Турченко, завідувач кафедри історії України ЗНУ Сергій Лях, заступник декана історичного факультету ЗНУ з виховної роботи Роман Молдавський, аспірант кафедри історії України ЗНУ Анастасія Гретченко та інші науковці історичного факультету ЗНУ.
Вітаючи учасників наукового зібрання, ректор ЗНУ Микола Фролов подякував ініціаторам проведення цього симпозиуму саме в стінах ЗНУ на базі історичного факультету, який є гордістю вишу і на якому працюють відомі історики, знані своїми напрацюваннями з історії церкви та іншими науковими дослідженнями, зокрема і щодо значимої діяльності Йосифа Сліпого.
В свою чергу, керівник Департаменту культури, туризму, національностей і релігій Запорізької ОДА Владислав Мороко відзначив, що завдяки роботі українських науковців, зокрема істориків-науковців ЗНУ, у нас реалізуються різноманітні освітні заходи, програми, конференції і круглі столи, відбувається виховання громадсько активної молоді, що сприяє розбудові нашої держави. Цю думку підтримав і начальник управління міжнаціональних відносин та релігій Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Павло Мяло, який наголосив про важливість таких наукових заходів для налагодження міжконфесійного миру і злагоди у суспільстві.
Свою думку з приводу важливості пізнання і дослідження джерел історії висловив і проректор, директор Інституту історії Церкви Українського Католицького Університету, координатор програми Олег Турій. Він переконаний, що ця зустріч є логічним наслідком співпраці науковців-однодумців Запоріжжя і Львова, які під час наукового заходу зможуть поділитись інформацією, науковими напрацюваннями, своїми поглядами і думками про постать патріарха Йосифа Сліпого.
Виступаючи перед учасниками наукового зібрання, владика Степан Меньок висловив переконання, щодо важливого вкладу і впливу сім’ї, церкви і навчальних закладів на формування суспільної свідомості людей. Так, на думку декана історичного факультету ЗНУ Володимира Мільчева, розповсюдження наукових досліджень львівських науковців про духовні і релігійні ідеї Йосифа Сліпого, який в умовах тоталітарного режиму зміг з гідністю пронести вогник служіння вірі і допоміг духовному відродженню України, є дуже важливими в наш час.
Треба зазначити, що із доповідями на симпозиумі виступили професор кафедри пасторального богослов’я УКУ, отець Михайло Димид , доцент кафедри історії України ЗНУ Інна Шугальова, доцент кафедри новітньої історії України ЗНУ Тетяна Грушева, старший співробітник Інституту історії церкви УКУ, отець Тарас Бублик. Так, виступи науковців були присвячені таким темам як: «Помісність і патріархат: кілька споминів про патріарха Йосифа», «Етапи формування життєвих та світоглядних принципів Йосифа Сліпого- Коберницького», «Патріарх Йосиф Сліпий і проблема легалізації греко-католиків в Україні (1960-80-ті роки)», «Духовно-моральні й національні аспекти у педагогіці Йосифа Сліпого».
Також під час плідної дискусії львівські та запорізькі науковці обговорили і ряд інших важливих духовних і релігійних питань.

Олена Переверзєва