Весняна пора приносить нові турботи господарникам ЗНУ, які піклуються про благоустрій студентського містечка. Ще на початку сезону території університету були очищені від сміття та листя, які лишилися після зими, а зараз тривають роботи з догляду за квітниками та парковими зонами.
Треба нагадати, що великий обсяг ремонтно-будівельних робіт та реконструкцій відбувся торік на території університету (укладені плиткою доріжки, відновлено асфальтове покриття доріг для заїзду машин, реставрація підпірних стінок тощо). Була висаджена велика кількість зелених насаджень: різні види ялівця, кущів Спіреї Вангутта, троянд, газонної трави, а також відновлені дерева.
Прибирати та впорядковувати територію студмістечка, газони, стоянку та спортивний майданчик біля гуртожитку № 4 допомагали й студенти, які тут мешкають. Працювали вони від керівництвом коменданта Наталії Ємельяненкової. Зараз слідкують за чистотою території та охайністю клумб і газонів директор студмістечка ЗНУ Армен Мхітарян, працівники з комплексного обслуговування, двірники та прибиральниці навчальних корпусів – Віктор Клопов, Марат Арсенян, Віктор Онуфрієнко, Раїса Івченко, Галина Лєпьоха та інші. Вони також доглядають за рослинами, косять траву та проривають бур’яни, відновлюють газонне покриття.
Треба сказати, що на території університету чимало зелених насаджень, зокрема дерев та кущів, які створюють затишок студмістечка. Найрозповсюдженішими тут є такі корисні рослини як різноманітні ялівцеві. Також навесні й улітку розквітає багато різнобарвних квітів: найпершими себе показали перехожим різнокольорові тюльпани, не поступаються їм вже в красі й петунії, іриси, а незабаром почнуть розпускатися троянди, чорнобривці, крокуси та інші.
Окрім звичних для нашої зони рослин на території студмістечка університету ростуть також унікальні насадження. Про них розповів завідувач кафедри садово-паркового господарства та генетики професор Віктор Лях, адже більшість таких насаджень сконцентрована саме на ділянці біля навчального корпусу № 3 – бази біологічного факультету.
Перед корпусом знаходиться дивовижний куточок, де ростуть два незвичайних дерева, які навесні стають окрасою університету, – це різновид яблуні Недзвецького та магнолія. Декоративна яблуня, яку у народі зазвичай називають «райським яблуком», була виведена на основі кількох сортів і розмножується виключно живцюванням. Дерево густо вкрито червоними бутонами, які розкриваються дуже красивими квітками яскраво-пурпурового кольору, а восени, коли опадає листя, воно обсипане крихітними (2 см в діаметрі) яскраво-червоними яблучками.
Другий рік поспіль поряд із яблунею радує перехожих білими квітами магнолія «кобус». Таких дерева два на території університету, проте другий рік поспіль розквітає поки що одне, інше, фахівці чекають, покаже себе лише на наступний сезон. Магнолія відноситься до найдавніших реліктових рослин і опилюється виключно жуками, на присадибних ділянках використовується як декоративний вид. Обидва дерева магнолії були посаджені та вирощені Віктором Олексійовичем власноруч. Неподалік розвиваються й кущові магнолії. Ця місцина парку ЗНУ у період цвітіння дерев є улюбленою фотозоною студентів, відвідувачів університету, а також під квітами дерев часто фотографуються молодята. Неподалік росте ще одна рослина, про яку не багато хто знає, проте вона теж вирізняється чудовим рожевим кольором квітів у період цвітіння та пурпурним листям – це слива Піссарді.
Прямо біля входу до корпусу ростуть кілька сосен, посаджені фахівцями-біологами 10-12 років тому. Їх подарували представникам факультету на знак подяки за допомогу національному заповіднику у висаджуванні на о. Хортиця хвойних дерев. На виході біля будівлі можна побачити пару (чоловіча та жіноча рослини) рідкісного виду високорослих ялівців. Цілу низку дикорослих ялинок привезли з північних територій України студенти заочного відділення біологічного факультету. Вони є окрасою вишу і у зимовий період і навесні, коли випускають світло-зелені китиці нових паростків. Проте ці мешканці густих прохолодних лісів не завжди добре почувають себе в умовах теплого міського клімату, тому влітку потребують рясного поливу і підтримання належного рівня вологи.
Рясніють влітку й кілька кущів чубушника, який помилково називають жасміном через яскраво виражений солодкий аромат квітів. В іншому кутку паркової зони розвивається ще невеличка і ледь помітна перехожим вишня-сакура, яка нещодавно випустила блідо-рожеві квітки на довгій квітконіжці. Черемшина біла, яку посадили професори факультету – Віктор Лях та Олександр Рильський (завідувач кафедри загальної та прикладної екології та зоології), у період цвітіння дарує чудовий стійкий аромат, а сама рослина має корисні лікарські властивості.
Зеленіє й дає екзотичні стручкоподібні плоди єдине на території парку дерево бундук – з сімейства бобових. Його специфічною властивістю є те, що насіння в умовах українського клімату просто так не проростає: аби виростити саджанець, зернята спочатку треба протримати у сірчаній кислоті.
Посеред клумби, де облаштовані лавочки, влітку квітне високоросла багатолітня квітка з Американського континенту – юкка, яка радує відпочивальників своїм виглядом та запашним ароматом. Ще кілька подібних рослин можна побачити і на трикутній клумбі біля навчального корпусу № 2, вона належить факультету журналістики.
Клумбовий дизайн біологічного факультету доповнюють кущі форзиції, що квітнуть яскраво-жовтим кольором найпершими навесні. Ця паркова рослина добре піддається формуванню і становить один з улюблених видів садово-паркових культур. Багато на території університету насаджено й спіреї білої, яка утворює живу огорожу, а навесні рясно вкривається білим квітом, за що у народі отримала назву «неречена».
Олена Хлистун