Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На науково-методичній раді йшлося про якість освітнього процесу

На науково-методичній раді йшлося про якість освітнього процесу

На науково-методичній раді йшлося про якість освітнього процесу
24.05.2017 16:35 Все Головні новини Науково-методична рада забезпечення якості освіти практика післядипломна освіта ректорський контроль

Двадцять третього травня в Запорізькому національному університеті відбулося чергове засідання науково-методичної ради. У заході взяли участь: її голова, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура, заступник голови, керівник навчального відділу Людмила Нестеренко та голови науково-методичних рад факультетів і співробітники структурних підрозділів вишу. Під час заходу йшлося про формування системи внутрішнього забезпечення якості освіти у ЗНУ, практичний складник освітнього процесу у виші, а також про сертифіковані курси та тренінги від викладачів університету, які б користувалися попитом на сучасному ринку освіти.

Першим учасники засідання розглянули надзвичайно актуальне на сьогодні питання, пов’язане із системою внутрішнього забезпечення якості освіти в Запорізькому національному університеті. Доповідач, начальник відділу моніторингу якості освіти і ліцензування ЗНУ Марина Томченко у своєму виступі наголосила, що створення такої системи регламентовано ст.16 Закон України «Про вищу освіту». Однак ще до 2014 року, коли цей надзвичайно важливий для всієї сучасної системи освіти закон вступив у дію, елементи внутрішнього контролю вже застосовувались на практиці в нашому виші. На сьогодні до системи контролю якості освіти на рівні університету входять такі пункти, як перевірка освітніх програм, оцінювання її якості самими здобувачами вищої освіти та перевірка якості викладацького складу.

Так, Марина Томченко як гарну ініціативу охарактеризувала можливість студентів за допомогою електронної системи Moodle оцінити якість прослуханих навчальних дисциплін. Також вона наголосила, що на сьогодні в університеті проведена велика робота щодо ліцензування та акредитації спеціальностей.

Запропоновану тему розглянула у своєму виступі керівник Центру незалежних соціологічних досліджень Надія Кузьмічова. Вона зазначила, що в ЗНУ вже запровадили оцінювання якості освіти за допомогою системи Moodle: напередодні зимової сесії всі охочі студенти мали змогу оцінити навчальні дисципліни за низкою критеріїв. При цьому найбільшу активність виявили представники біологічного, математичного, факультету іноземної філології, філологічного тощо. Вона відзначила, що більшість студентів дуже високо оцінили прослухані навчальні курси.

Проректор Олександр Гура наголосив, що з вересня необхідно ввести обов’язкове оцінювання студентами навчальних курсів в електронній системі Moodle, це стане ефективним механізмом оцінювання освітнього процесу та його актуалізації.

Також Надія Юріївна прозвітувала про попередні результати соціологічного дослідження, присвяченого проходженню практики. На сьогодні у цьому опитувані взяли участь, переважно, студенти четвертих курсів, спеціалісти та магістранти ЗНУ. Вони залишилися достатньо задоволеними базами для проходження практик, рівнем здобутих компетентностей, увагою, яку їм приділяли куратори практики від підприємств тощо. При цьому студенти 2-3 курсів частіше прагнуть змінювати місця для проходження практик. Тож треба більше уваги приділили інформованості студентів та розширенню переліку баз проходження практик. Остаточні результати дослідження будуть оприлюднені на сайті ЗНУ у вересні, після того, як пройдуть звітні конференції у тих студентів, які проходитимуть практику влітку.

Завідувач навчально-виробничої практики ЗНУ Наталія Салацька скористалася нагодою, аби подякувати кураторам практик від вишу, адже вони здійснили велику організаційну роботу, та відзначити ті факультети, які творчо підійшли до проведення звітних конференцій.

Крім того, велику цікавість у присутніх викликала доповідь Надії Кузьмічової щодо результатів опитування студентів про курси і тренінги, які б вони бажали відвідувати додатково до навчання за обраною при вступі спеціальністю. В опитуванні брали участь студенти другого-четвертого курсів, а також спеціалісти і магістранти. 63% респондентів запевнили, що відчувають гостру потребу у відвідуванні додаткових освітніх курсів. Студентів цікавлять такі додаткові напрямки підвищення професійних компетентностей, як бізнес, іноземні мови, ділова комунікація, створення стартапів, СММ-менеджмент тощо. До речі, більшість із них віддає перевагу очній формі навчання. Проректор Олександр Гура наголосив на важливості цього складника освітньої діяльності нашого вищого навчального закладу.

Також перед присутніми із аналізом результатів ректорського контролю в системі Moodle виступила завідувач навчальної лабораторії інформаційного забезпечення освітнього процесу навчального відділу Наталія Кириченко. Вона зазначила, що у березні цього року у ЗНУ вперше випробували таку форму контролю за якістю освіти. В оцінюванні взяли участь студенти 2 і 3 курсів усіх факультетів та слухачі магістратури біологічного та економічного факультетів. Учасники контролю складали тести з навчальних дисциплін та з іноземної мови.

Під час обговорення результатів цієї форми контролю учасники зібрання внесли низку пропозицій, як зробити його більш дієвим та точним. Проректор Олександр Гура наголосив, що сама процедура проходження такого тестування потребує відпрацювання, однак це – важливий крок у подальшій діяльності університету.

Прозвітувала про стан розробки освітньо-професійних програм підготовки здобувачів вищої освіти керівник навчального відділу Людмила Нестеренко. Вона наголосила, що на сьогодні практично на 100% розроблені освітньо-професійні програми, за якими здійснюється підготовка здобувачів освіти в університеті. Присутні на заході обговорили та затвердили програми, надані факультетами соціології та управління і фізичного виховання.

Також під час заходу відбулося затвердження навчальних планів набору студенті 2017 року (доповідач – Людмила Нестеренко) та затвердження наскрізних програм практики за спеціальностями ЗНУ (доповідач – Наталія Салацька).

Велике зацікавлення у присутніх викликав виступ керівника центру післядипломної освіти Ірини Львової, присвячений новим сертифікованим програмам центру, розроблених викладачами ЗНУ. Так, Ірина Вікторівна наголосила, що останнім часом різні факультети створили близько 10 новітніх програм освітніх курсів. Особливо вона відзначила програму історичного факультету «Екскурсійна справа» (керівник – Тетяна Грушева). Також присутніх зацікавив виступ старшого викладача кафедри соціології факультет соціології та управління Геннадія Корнієнка, який розповів про новостворену програму «Переговорна практика і медіація» (розробники – декан ФСУ Максим Лепський та сам доповідач). Крім того, учасники заходу затвердили Програму атестації осіб щодо вільного володіння державною мовою, теми і завдання атестації (голова атестаційної комісії – доцент Світлана Сабліна). Ці атестації – спільний проект представників ФСУ та філологічного факультету – здійснюватимуться на базі центру післядипломної освіти і вже викликали чималий інтерес серед державних службовців.

Наприкінці зібрання члени ради розглянули і затвердили список рекомендованої до друку навчально-методичної літератури, який надала методист навчального відділу Наталія Мацюх.

Голова Науково-методичної ради Олександр Гура подякував усім присутнім за плідну напружену роботу, адже перед завершенням навчального року потрібно вирішити багато питань, пов’язаних із освітнім процесом в університеті.

 

Таміла Тарасенко

 

Схожі новини