
Уже 15 рік поспіль студенти біологічного факультету ЗНУ проходять літню практику на базі Азово-Сиваського національного природничого парку при Управлінні справ Президента України на о. Бірючому. Цього літа тут займалися дослідженнями 14 студентів: першокурсники спеціальності «Екологія» і третьокурсники спеціальностей «Біологія» та «Мисливське господарство». Окрім того, семеро магістрантів збирали матеріали для своїх дипломних робіт, які вони захищатимуть взимку цього року. Керував цього року практикою студентів ЗНУ кандидат біологічних наук, старший викладач кафедри загальної та прикладної екології і зоології Андрій Домнич.
Стажування на базі національного парку на о. Бірючому, на думку викладачів факультету,– це корисна та цікава справа. Адже уподовж цього часу молодь встигає не тільки здійснити дослідницьку роботу, здобути фахові навички, але й може зробити корисну справу – допомогти керівництву парку у формуванні матеріалів для створення щорічного літопису. Крім того, студенти добре відпочивають, міцнішають і загартовуються.
Під час практики відбулися дослідницькі експедиції островом і практичні заняття. Майбутні фахівці отримали чудову можливість закріпити набуті під час навчання знання безпосередньо на практиці. Студенти-екологи за цей час змогли ознайомитися з місцевою екосистемою, популяціями тварин і рослин, вивчили на практиці, що таке біогеоценоз, взаємодія його структурних елементів, розглянули видове різноманіття екосистем флори та фауни тощо. Водночас вони навчилися досліджувати біологічне різноманіття та визначати різновиди тварин і рослин, опанували методику вивчення поведінки представників місцевої фауни (спостереження з вишки за допомогою оптичних приладів) та визначали здійснюване ними навантаження на степ. Також вони формували гербарії з 30-40 видів рослин, досліджували вертикальну структуру ґрунтів і багато іншого.
Мисливствознавці вивчали віковий склад степових мешканців – популяцій оленя, лані, кулана, здичавілих коней. Саме вони визначили, що зараз на території заповідника найбільша в Європі щільність перебування диких копитних – близько 450 голів на 1000 га. На кінець весни тут нараховувалося 1000-1200 оленів, 2000-2300 ланей, до 150 червонокнижних куланів та близько сотні здичавілих коней. Муфлонів у цьому році не спостерігали. При цьому немало тут й хижих тварин: 100-150 особин лисиці, 80-100 – єнотоподібної собаки, 25-30 шакалів, які, враховуючи сприятливі умови, швидко розмножуються.
Представники бакалаврату, які спеціалізуються на іхтіології та аквакультурі, у цей час визначали чисельність мальків риб та нагульної молоді в естуаріях Утлюкського лиману. За результатами їхніх спостережень, тут 90% припадає на ресурси тюльки та бичка, 9% займає пеленгас і лише 1% – калкан та інші види.
За результатами літнього стажування учасники мають підготувати оцифровані матеріали, здати гербарії, а також описати результати досліджень у щоденниках із польової практики та у звітах, де будуть представлені розрахунки й графіки. У майбутньому матеріали цих досліджень студенти використовують під час написання курсових, дипломних робіт, тез конференцій та наукових статей. До речі, останні публікуються й у виданнях, що входять до наукометричних баз.
Окрім того, обидві кафедри ЗНУ – біології лісу, мисливствознавства та іхтіології й загальної та прикладної екології і зоології – готують загальний звіт за результатами проведених студентами і фахівцями досліджень. Вони надсилають його дирекції Азово-Сиваського національного природничого парку, він затверджуєтьсяМіністерством екології та природних ресурсів України і включається до щорічного «Літопису природи» національного парку.
Олена Хлистун