
27 вересня до Запорізького національного університету завітала учасниця Програми імені Фулбрайта в Україні, професор Львівського національного університету імені І.Франка Тетяна Яхонтова, яка поділилася із науковцями та студентами вишу практичним досвідом та прочитала лекцію «Нові тенденції в сучасній науковій комунікації».
Цей захід був проведений за підтримки Українського Фулбрайтівського кола, Програми імені Фулбрайта в Україні, Інститута міжнародної освіти, ЗНУ та Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні у рамках проекту «У продовження фулбрайтівського досвіду: академічні і культурні обміни між університетами України», присвяченого святкуванню 25-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та США і 25-річчя діяльності Програми академічних обмінів імені Фулбрайта в Україні.
В рамках свого візиту до ЗНУ гостя презентувала для наукової спільноти ЗНУ свої напрацювання в сучасній науковій комунікації, можливості Програми імені Фулбрайта в Україні. Крім того, під час зустрічі учасникам розповіли про можливості і переваги мережі консультаційних центрів Education USA в Україні, які надають безкоштовні консультації з написання мотиваційних листів, есе, складання тестів, іспитів для навчання в університетах США.
Метою цієї зустрічі було підвищення фахової обізнаності студентів, аспірантів, викладачів і співробітників та надання їм практичної інформації щодо участі у конкурсі на здобуття стипендій імені Фулбрайта для проведення наукових досліджень у США Fulbright Scolar Program. Зазначимо, що за словами проректора з наукової роботи ЗНУ Геннадія Васильчука, керівництво ЗНУ завжди йде на зустріч та створює всі умови для участі студентів і науковців вишу у таких конкурсах і програмах.
Так, наприклад, участь у конкурсі Fulbright Scolar Program уможливлює проведення досліджень в університетах США, дослідницьких центрах, бібліотеках, музеях, архівах від трьох до дев’яти місяців. У конкурсі можуть брати участь представники гуманітарних, суспільних, точних, технічних і природничих дисциплін – кандидати та доктори наук, діячі культури, фахівці з бібліотекарства, журналісти та юристи, дослідники без наукового ступеня з досвідом роботи не менше 5 років, аспіранти напередодні захисту, які отримають науковий ступінь до початку гранту (1 вересня 2018р.). При цьому галузями спеціалізації для досліджень є: гуманітарні, соціальні, точні, технічні та природничі дисципліни. А до кандидатів висуваються такі вимоги: необхідно мати українське громадянство та проживати в Україні на час проведення конкурсу; вільно володіти англійською мовою на рівні достатньому для професійного спілкування в англомовному науковому середовищі; повернутись в Україну на 2 роки після завершення терміну гранту відповідно до вимог візи J-1, що її отримують учасники програм обмінів. Умови гранту передбачають щомісячну стипендію, медичне страхування, квиток в обидва боки. Кінцевий термін подання заявок – 15 жовтня 2017 року.
З деталями про програму, перелік документів для участі у конкурсі, вимоги до їх оформлення, а також про перебіг конкурсного відбору можна ознайомитись за посиланням: www.fulbright.org.ua/uk/pages/37/scholar.html
Під час семінару учасниця фулбрайтівської програми, д.філол. н., професор кафедри іноземних мов для природничих факультетів Львівського національного університету імені І.Франка Тетяна Яхонтова, яка очолює Центр англомовної академічної комунікації ЛНУ ім. Франка, зосередила увагу майбутніх науковців на різновидах програми обмінів ім. Фулбрайта як для студентів, так і для українських та американських науковців. З усіма деталями цієї програми можна ознайомитись на сайті: fulbright.org.ua
На думку вченої, сучасному українському науковцю для успіху необхідне: знання англійської мови, цифрова грамотність, візуальна грамотність, комунікація із зарубіжними колегами, залучення у діяльність міжнародних наукових спільнот, вміння писати і презентувати свої наукові праці, володіння стилем і жанрами англійського наукового мовлення. Вона закликала молодь шукати шляхи для реалізації себе в освіті та науці та сприяти її розбудові.
Також учасники зустрічі дізнались як підготувати науковий проект чи мотиваційне есе, щоб воно було оригінальним, нестандартним для американської сторони, для якої, до речі, розвиток науки є дуже важливою складовою розвитку суспільства.
Варто зазначити, що під час проведення зустрічі його учасники мали змогу ознайомитись із змінами в англомовній науковій комунікації, появою нових форм і видів наукового спілкування, віртуалізацією науки, композицією сучасної англомовної наукової статті ( «статтею майбутнього», яка дозволяє за допомогою інтерактивних інструментів поспілкуватись з автором, перевірити дані, науковий зміст), а також інноваціями у вторинній науковій комунікації (відео анотація, highlights), способами ведення наукових блогів, комунікацією у професійних наукових соцмережах, де є необмежений доступ до наукової літератури (Research gate, Academia.edu), із комунікативною науковою практикою, яка полягає в оприлюдненні в мережі своїх досліджень (Open Notebook Science) та іншими науковими тенденціями (промоційність, маркетизація викладу наукового дослідження, лібералізація мови наукових творів).
Крім того, лектор поділилась із молоддю своїми враженнями від перебування в штаті Мічіган, Арізона, Канзаському і Мічіганському університетах під час стажування і спогадами про стиль життя американців, традиції корінного населення, неповторну природу, звичаї і менталітет місцевих мешканців.
Олена Переверзєва