Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ провели третій тур другого обласного етапу Малої академії наук

У ЗНУ провели третій тур другого обласного етапу Малої академії наук

25.02.2008 15:12

24 лютого до Запорізького національного завітало кілька сотень юних науковців – старшокласників шкіл області, аби взяти участь у третьому турі другого обласного етапу МАН.

Цей рік став ювілейним для історико-географічного відділення Малої академії Запорізької області: воно відзначало своє десятиліття. Про популярність серед старшокласників нашої області саме цього напряму наукової роботи свідчать такі цифри: до участі в третьому турі другого обласного етапу всеукраїнського змагання подали свої заявки: у секції «Історія України» - 62 особи, «Історичне краєзнавство» - 51 особа, «Географія та біологія» - 39 юних науковців, а в секцію «Етнологія» - 15 учасників. П

Під час урочистого пленарного засідання до присутніх звернувся директор обласного Центру туризму і краєзнавства для молоді, яка навчається Олександр Кривко. Він відзначивши важливість подібної наукової роботи для розвитку патріотизму в нашому краї, зачитав лист від колективу Всеукраїнського центру краєзнавства та туризму при Міністерстві освіти і науки України, у якому особливі слова вдячності були звернені до вчителів – наукових керівників учасників МАН, а також до викладачів Запорізького національного університету.

До щирих привітань приєднався і начальник управління освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Вєрозубов. Ще раз подякувавши викладачам нашого університету і вчителям, він звернувся до учасників Малої академії наук: побажав їм подальших перемог, а також наголосив, що, на його думку, усі вони достойні стати студентами провідних ВНЗ, у тому числі – Запорізького національного.

А відповідальний за історико-георгафічний напрям МАН Запорізької області, декан історичного факультету Віктор Ткаченко від імені президента обласного відділення МАН, ректора ЗНУ, професора Сергія Тимченка вручив нагороди тим членам журі, які вже більше восьми років визначають переможців, а також вчителям, чиї учні показали за цей час найкращі результати. А тих, хто вже протягом 10 років оцінюють роботи «манівців», представили до нагородження почесними грамотами Міністерства освіти та науки, а також нагородили пам’ятними медалями від управління освіти і науки Запорізької облдержадміністрації.

Крім того, на учасників МАН чекало кілька приємних сюрпризів: по-перше, рішенням приймальної комісії нашого університету для переможців усіх напрямів виділені бюджетні місця (по одному місцю на кожну секцію). До того ж, на базі Наукового студентського товариства ЗНУ планують організувати Молодий університет – наукове об’єднання старшокласників нашої області, до якого ввійдуть переможці олімпіад та МАН. Перша конференція цього об’єднання запланована на кінець березня.

Також перед присутніми виступили проректор Мелітопольського педагогічного державного університету Олена Арабаджієва і декан юридичного факультету, відповідальна за напрям правознавства МАН Тетяна Коломоєць, котра високо оцінила цьогорічний рівень учасників Малої академії: «Цього року нас приємно порадувало те, що зросла кількість учасників нашого напряму порівняно з минулим роком (25 осіб), а також те, що юні науковці звернулися до дійсно актуальних тем, важливих для нашої держави, і для Запорізької області зокрема. Крім того, хотілося б відзначити, що майже зник формальний підхід до наукових досліджень. Думаю, що ми завдячуємо цим семінарам для вчителів середніх шкіл, які ми провели завчасно. Думаємо зробити їх традиційними. До того ж, зріс технічний рівень проведення засідання МАН: якщо раніше школярі найчастіше у якості наочного обладнання використовували таблиці, то зараз багато хто готує відеопрезентації, намагається використати всі доступні технічні засоби. Хочу відзначити важливість подібних заходів. Певна, що Мала академія наук має величезне значення для формування майбутнього студентського контингенту».

Переможницею за напрямом «Правознавство» стала десятикласниця запорізької гімназії № 6 Вікторія Краснощок. Тепер Вікторія із роботою «Проблема інституту відкриття спадщини» буде представляти нашу область на Всеукраїнському етапі Малої академії наук. Крім того, перше місце посіли одинадцятикласниця гімназії № 47 м. Запоріжжя Анастасія Фєдічкіна із роботою «Особливості звільнення від кримінальної відповідальності та покарання» та учениця одинадцятого класу Січового колегіуму Юлія Геращенко («Нормативно-правова база позачергових виборів до Верховної Ради України у 2007 році»).

Друге місце між собою розділили: одинадцятикласниця запорізької гімназії № 6 Аліна Коблицька, одинадцятикласниця Мелітопольської гімназії №19 Руслана Філоненко, учениця одинадцятого класу Січового колегіуму Анастасія Любішко, одинадцятикласниця гімназії № 45 м. Запоріжжя Реґіна Харченко, учениця одинадцятого класу запорізької гімназії № 47 Заіра Шавлукова.

Третє місце посіли: дев’ятикласник Приморського україно-болгарського ліцею Олександр Непийвода, десятикласник гімназії № 27 Євген Кутіщев, десятикласник Січового колегіуму Юлія Параскєвова, десятикласниця гімназії № 45 Юлія Каталадзе, Навчально-виробниче об’єднання №1 «Таврія» м. Мелітополь Валерія Ціомашко, десятикласник гімназії № 93 м. Запоріжжя Олексій Биков.

Окрім грамот від ЗНУ, на юридичному напрямі вже традиційно нагородили грамотами та подарунками учасників у номінаціях «За найкраще висвітлення молодіжних проблем», «За ораторське мистецтво», «За найактивнішу участь у дискусії» тощо (всього в десяти номінаціях).

На пленарному засіданні хіміко-біологічного відділенні ІІ (обласного) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України від імені президента Малої академії наук Запорізької області, ректора університету Сергія Тимченка із привітаннями виступив проректор ЗНУ з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Бондар. Також перед учасниками, їх науковими керівниками та батьками виступили заступник управління освіти і науки Запорізької облдержадміністрації Віктор Захарчук та директор «Запорізького обласного центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді», на базі якого був створений МАН, Олена Ульянова. Остання у своєму виступі підбила підсумки минулорічної роботи Малої академії. Зокрема, вона відзначила, що за кількістю переможців на державному етапі Всеукраїнського конкурсу Запорізька область посіла третє місце (25 призерів), попереду нас - лише Київ та Харків (30 та 27 переможців відповідно). Найкращих результатів досягли команди області на відділеннях: науково-технічному, фізико-математичному та економічному і хіміко-біологічному. Плідну роботу наукових керівників учасників останнього напряму – викладачів біологічного факультету ЗНУ відзначено на загальнонаціональному рівні грамотами Міністерства освіти і науки України.

Також привітали учасників із перемогою – виходом до третього туру другого (обласного) етапу Малої академії наук декан факультету соціальної педагогіки і психології, доцент Ольга Пономаренко та декан біологічного факультету, відповідальна за секцію «Хімія», професор Людмила Омелянчик. Вони не лише розповіли старшокласникам про переваги навчання у Запорізькому національному, але й надали учням необхідну інформацію щодо вступу до Молодого університету. А також побажали всім учасникам подальших успіхів в науковій кар’єрі.

Усього в роботі секцій хіміко-біологічного напряму («Екологія», «Біологія людини та загальна біологія», «Зоологія та ботаніка», «Медицина», «Сільське господарство», «Хімія», «Лісове господарство», «Психологія») взяло участь більше 150 чоловік.

Коментуючи цьогорічну роботу секції «Хімія» Людмила Омельянчик зауважила: «Хочу відзначити, що помітно зріс науковий рівень робіт учасників МАН. Учні стали більш глибоко розкривати теми, відповідальніше ставитися до їхньої розробки. Взагалі, і самі роботи, і організація та проведення їхнього захисту, й активність студентів під час обговорення тем залишили по собі дуже позитивне враження. Особливо я б хотіла відзначити роботу одинадцятикласниці ліцею «Перспектива» м. Запоріжжя Ганни Лапсарь: її наукова розвідка цілком відповідає всім вимогам, які висуваються до дипломних робіт. Саме вона буде представляти нашу секцію на всеукраїнському рівні».

Плідною була робота за іншими напрямами. Так, власні розробки у секції обчислювальної техніки та інформатики представили більше тридцяти учасників.

Важливо наголосити, що члени журі у всіх секціях відзначили гарну підготовку учасників та актуальність обраних ними тем.

Таміла ТАРАСЕНКО, Олена СКОК, Юлія ЧЕРНЕТА