Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Конференція «Новицькі читання» зібрала провідних вітчизняних науковців

Конференція «Новицькі читання» зібрала провідних вітчизняних науковців

Конференція «Новицькі читання» зібрала провідних вітчизняних науковців
24.10.2017 12:03 Все Головні новини Історичний факультет наукова діяльність конференція

Днями історичний факультет Запорізького національного університету на базі Національного заповідника «Хортиця» провів Всеукраїнську наукову конференцію «ІХ Новицькі читання». Серед організаторів заходу – Запорізьке наукове товариство ім. Якова Новицького, історичний факультет Запорізького національного університету, Програма ім. Ковальських Канадського інституту українських студій (Запорізький осередок), Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України (Запорізьке відділення), Запорізька обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Запорізький краєзнавчий музей, Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека, Національний заповідник «Хортиця».

Із вітальним словом до учасників конференції звернувся директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної адміністрації Владислав Мороко. Він зазначив, що цьогорічні читання, попри те, що встигли стати традиційними, незвичайні. Вони – ювілейні: Запорізькому науковому товариству ім. Я.П. Новицького, створеному на базі історичного факультету ЗНУ в 1997 році, виповнюється 20 років. За вагомий внесок у розвиток історичної науки в Запорізькому краї грамотами ЗОДА були нагороджені знакові члени Товариства — Володимир Мільчев, Ігор Лиман, Сергій Пачев, Валерій Козирєв, Сергій Шевчук.
Генеральний директор Національного заповідника “Хортиця” Максим Остапенко наголосив, що спільне проведення ІХ Новицьких читань та VІIІ науково-практичної конференції «Історія запорозького козацтва в пам’ятках та музейній практиці» дозволить розширити наукові обрії історичної науки в Запоріжжі та інтенсифікувати дослідницькі виправи.
Проректор з наукової роботи ЗНУ, професор Геннадій Васильчук у вітальному слові відзначив, що діяльність всіх історичних наукових осередків в запорізькому регіоні, врешті-решт, тісно пов’язана із історичним факультетом нашого університету. Науковець також побажав натхнення та звершень у подальшій науковій роботі
Почесний доктор ЗНУ, заступник голови правління Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького Валерій Козирєв у доповіді «Запорізьке наукове товариство ім. Я. Новицького: 20 років від дня заснування» охарактеризував поступ спільноти від кола однодумців-ентузіастів до знаної наукової організації з багатьма реалізованими масштабними проектами всеукраїнського значення.
Привітавши учасників конференції, декан історичного факультету, професор Володимир Мільчев виступив на пленарному засіданні з доповіддю «Запорожці у підданстві Кримського ханства між двома “турецькими” війнами (1739–1768 рр.)». Він показав різні аспекти взаємодії та протистояння на степовому фронтирі представників двох цивілізаційних напрямків.
Голова правління Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького Сергій Білівненко розповів про здобутки Товариства за останній час. Зокрема, про підготовку і видання томів серії «Усної історії України», чергових випусків «Джерел історії Півдня України», плідну співпрацю з Інститутом національної пам’яті, та багато іншого. Також він зауважив, що про популярність Товариства свідчить той факт, що серед його членів є не лише науковці нашого міста, а й представники наукових кіл Києва, Одеси, Херсону, Дніпра. Сергій Миколайович окремо зупинився на джерелознавчих студіях Анатолія Бойка – першого голови Наукового товариства, професора ЗНУ, якого, на жаль, не стало на піку наукової діяльності, і зазначив, що ці читання присвячуються і пам’яті цього видатного науковця.
Доктор історичних наук, професор Інституту української археографії та джерелознавства Національної академії наук України Віктор Брехуненко акцентував увагу на необхідності визначення базових питань в історії українського козацтва, а саме, коли ж виникло властиво “запорозьке козацтво”. А вже ввечері, в межах конференції, в запорізькій Книгарні “Є” презентував аудиторії видання “Війна за свідомість: російські міфи про Україну та її минуле”.
Доктор історичних наук, професор Віталій Андрєєв темою своєї доповіді, що пролунала під час секційного засідання, обрав питання, пов’язані із діяльністю двох значимих істориків 60-х ХХ століття — Віктора Петрова та Олександра Бодянського.
Представниці Бердянського осередку Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького Олена Авдєєва та Юлія Королевська представили проект із дослідження відображення радянської епохи у свідомості осіб похилого віку методами усної історії та анкетування.
Болгарська дослідниця із Шуменського університету «Епископ Константин Преславски» Красіміра Колєва охарактеризувала сучасний стан краєзнавства в Болгарії та наголосила на подальших кроках у посиленні міждисциплінарних дослідженнях у даній галузі.
Роботу конференції традиційно присвятили історії Степової України XVІI – ХХІ століть, а також внеску видатних істориків у дослідження краю, новітнім пошукам у галузі історіографії, джерелознавства та археографії історії України. Саме цю тематику обговорили на двох секційних засіданнях.
Особливістю цьогорічного заходу стало те, що на вшанування 170-ї річниці від дня народження виданого дослідника Запорізького краю організатори «Новицьких читань» включили до програми проведення засідання круглого столу на тему «Особистість – рушійна сила розвитку краєзнавства та дослідження регіональної історії (до 170-річчя з дня народження Якова Новицького)».
20 жовтня учасники конференцій провели виїзне засідання на о. Байда, яке включало відкриту лекцію завідувача відділу охорони пам’яток історії, археології та природи Національно заповідника «Хортиця» Дмитра Кобалії; секційні засідання, в яких потрібно відзначити виступ київського дослідника Владислава Грибовського «Собачі діти»: спроба ідентифікації інституту чоловічих спілок у ногайців XVII ст.; круглий стіл «Дмитро Іванович Вишневецький — п’ять століть героїчної історії».
У резолюції було прийнято колективне рішення продовжити роботу у галузі дослідження Південної України як самобутнього історичного регіону, що беззаперечно і в історичному, і в етнографічному, і в політичному, і в соціальному, і в економічному контексті є частиною сучасної держави України. Для підтвердження та популяризації думок вчених було запропоновано посилити зусилля із створення якісних науково-популярних видань, що всебічно висвітлюють історію нашого регіону.
На жаль, другий день конференції очорнила жахлива звістка щодо трагічної дорожньо-транспортної пригоди, до якої потрапили наші дніпровські колеги, що поверталися із конференції. Ця ДТП стала фатальною для талановитого історика – заступниці директора з наукової роботи Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького Валентини Бекетової. Світла їй пам’ять.
А нашим дорогим колегам – Ганні Швидько, Надії Ченцовій та Ользі Посунько – бажаємо якнайшвидшого одужання та повернення до наукової праці!

Історичний факультет

Схожі новини