Стара версія
Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека презентує видання до 100-річчя проголошення незалежності УНР

Наукова бібліотека презентує видання до 100-річчя проголошення незалежності УНР

Наукова бібліотека презентує видання до 100-річчя проголошення незалежності УНР
19.01.2018 11:45 Все Головні новини Університет наукова бібліотека виставка літератури

Двадцять другого січня ми згадуємо історичну подію, яка відбулась  на 100 років раніше – прийняття IV Універсалу Української Центральної Ради, який проголосив повну незалежність Української Народної Республіки. Його квінтесенцію склало одне-єдине речення: «Однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу».

Вшанування пам’ятних дат української державності визначено розпорядженням Кабінету Міністрів України №777-р від 26.10.2016 р. «Про затвердження плану заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року».

До цієї знаменної дати наукова бібліотека презентує тематичну виставку «Здобута і втрачена незалежність» постійно діючої книжкової експозиції «Українська революція: 1917-1921 рр. До 100-річчя подій» (навчальний корпус №2, читальний зал філологічної літератури, кімн. 139). В центрі експозиції текст «Універсал Української Центральної Ради (IV)», надрукований у сьомому томі видання «Україна: антологія пам’яток державотворення, X-XX ст.» (К., 2008). Фотолітопис «За Україну, за її долю, за честь і волю, за народ! 100-річчя Української національної революції 1917-1921 рр.» (К., 2017) ілюструє подію унікальними архівними фотодокументами у високоякісному поліграфічному виконанні.

Постать лідера українського національного відродження XX ст. Михайла Грушевського, одного з авторів тексту Четвертого Універсалу з'являється і в його творах, і в біографії, що представлені на виставці виданнями: «Твори у 50 томах. Том 9. Історичні студії та розвідки (1917-1923)» (Львів, 2009); Юрій Шаповал, Ігор Верба «Михайло Грушевський» (К., 2005).

У монографії Валерія Капелюшного «Здобута і втрачена незалежність: історіографічний нарис української державності доби національно-визвольних змагань (1917-1921 рр.)» (К., 2003) до історіографічного аналізу залучено публікації з проблеми українських і зарубіжних учених, автор висвітлює ряд дискусійних питань.

Формування території та кордонів незалежної Української Народної Республіки подає розділ Доба Української Центральної Ради (березень 1917‒квітень 1918 р.) видання «Народження країни. Від краю до держави. Назва, символіка, територія і кордони України» (Харків, 2016).

«Україна в огні й бурі революції 1917-1921» (К., 2003) – спогади Ісака Мазепи – одного з чільних громадських та політичних діячів українських визвольних змагань 1917-1921 рр., міністра, голови уряду, одного з керівників українського соціал-демократичного руху. Книга містить багатий та змістовний фактичний матеріал, подає безпосередній та відвертий погляд автора на перебіг подій та учасників, розгортає картину революційного руху на Катеринославщині.

Події 22 січня 1918 р., як і тепер, відбувалися в умовах воєнної агресії Росії проти України. У той час за несприятливих умов українці спромоглися створити цілісну національну державу. Автори книги «Проект "Новоросія" і новітня російсько-українська війна» (К., 2015) Федір Турченко і Галина Турченко розглядають обставини появи в 1764 р. російського імперського проекту «Новоросія» і спроби його реалізації царським режимом, Тимчасовим урядом 1917 р., радянською владою і сучасною Росією.

Доповнює книжкову виставку видання, підготовлене довідково-бібліографічним відділом:

Українська Центральна Рада як чинник національної державності : до 100-річчя утворення УЦР [Електронний ресурс] : бібліогр. покажч. / уклад. О. А. Мерцалова; відп. за вип. Н. М. Чала ; Запорізький національний університет. – Запоріжжя : ЗНУ, 2017. – 114 с. – Режим доступу: http://library.znu.edu.ua//bibliograf/pokazniki/2017/Ukrainska_rada.pdf.

Покажчик окремим розділом «Четвертий Універсал Української Центральної Ради» подає джерельну базу з фондового зібрання та електронної колекції наукової бібліотеки.

Інформацію про всі книги, автореферати дисертацій, публікації в газетах, журналах та наукових збірниках за темою подає електронний каталог. Запрошуємо на перегляд книжкових виставок та вивчення історії української державності!

 

Наукова бібліотека

 

Схожі новини