Стара версія
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека підготувала виставку до 100-річчя героїчного бою під Крутами

Наукова бібліотека підготувала виставку до 100-річчя героїчного бою під Крутами

29.01.2018 09:32 Все Головні новини Університет Наукова бібліотека виставка

Двадцять дев’ятого січня цього року, у День пам'яті Героїв Крут, минає 100 років героїчному бою під Крутами, що відбувся під час наступу московсько-більшовицьких військ на Київ (1918) та став символом стійкості і патріотизму української молоді.

Згідно з рекомендаціями, викладеними в листі Адміністрації Президента України від 12.01.2018 р. №43-01/28, в читальному залі філологічної літератури наукової бібліотеки (навчальний корпус № 2, кімн. 139) організували книжкову виставку «Крути – бій за майбутнє». Вона експонує монографії, збірники наукових статей, журнальні публікації, художні твори, спогади очевидців і учасників подій, фотоальбоми з колекцій та фондів Наукової бібліотеки ЗНУ.

Збірка «Крути» (К., 2008) – це історичні документи та статті, в яких розкривається хід та причини трагедії, і художні твори, але насамперед – публіцистика різних часів. Найцінніша частина книги – спогади нечисленних учасників бою, яким вдалося вижити. Багато матеріалів, узятих із важкодоступних діаспорних видань, публікуються в Україні вперше. Книга містить унікальний анотований іменний покажчик авторів збірника та історичних осіб, причетних до бою під Крутами.

До книжки Сергія Зубкова, Владислава Карнацевича, Андрія Хорошевського «Події, що змінили Україну» (Харків, 2013) ввійшов і нарис про Бій під Крутами. Якби не було цієї події, історія України була б зовсім іншою. Якою – хто знає…

Із колекції видань української діаспори представлені книги про події Української революції. На сторінках книги Петра Марчука «Українська державність. 1917-1920» (Філадельфія, 1967), збірки Петра Кардаша «Злочин» (Мельбурн, 2003) постають герої Крутянського бою у спогадах, документах, дослідженнях.

Всю джерельну базу наукової бібліотеки ЗНУ про історичну подію та її учасників розкриває видання, підготовлено довідково-бібліографічним відділом:

"Подвиг в ім'я України: до 100-річчя бою під Крутами (29 січня 1918 р.)" [Електронний ресурс] : бібліогр. покажч. / уклад. О. А. Мерцалова, відп. за вип. Н. М. Чала ; Запорізький національний університет. – Запоріжжя : ЗНУ, 2018. – 18 с. – Режим доступу: http://library.znu.edu.ua//bibliograf/pokazniki/2017/kruti.pdf.

В окремих тематичних розділах покажчика представлено 243 джерела: монографії та статті вчених, виступи політичних і громадських діячів; спогади та документальні свідчення учасників бою; публікації про крутян; про вшанування пам'яті Героїв Крут у документальних і художніх фільмах на загальнонаціональному та регіональному телебаченні, в художній літературі; розробки шкільних уроків і сценарії виховних заходів. При підготовці покажчика було враховано методичні рекомендації Українського інституту національної пам'яті та використано наукові ресурси Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського, мережеві ресурси історичного профілю, рекомендовані Інститутом історії України НАН України.

Зал електронних ресурсів (навчальний корпус №2, кімн. № 126), запрошує на перегляд електронних видань та візуальних матеріалів. Повний текст збірника документів і матеріалів «Бій під Крутами в національній пам’яті» (К., 2013), доступний в електронній бібліотеці за посиланням: http://ebooks.znu.edu.ua/files/Bibliobooks/Inshi52/0040070.pdf, містить архівні документи, спогади, фотодокументи, що показують особливості відбиття в національній пам’яті цієї події, формування культу Героїв Крут та заходи щодо їхнього вшанування.

Інформацію про всі книги, публікації в газетах, журналах та наукових збірниках за темою подає електронний каталог.

Запрошуємо до університетської книгозбірні!

Наукова бібліотека