
На біологічному факультеті ЗНУ великого значення надають розвитку студентської науки. Його керівництво та викладачі створюють сприятливі умови для наукової діяльності молоді, зокрема заохочують студентів займатися дослідженнями прикладного спрямування. У результаті щороку представники факультету – серед переможців престижних всеукраїнських конкурсів юних винахідників і раціоналізаторів.
Не став винятком і цей рік. Студент 4 курсу спеціальності «екологія», вихованець Запорізького центру науково-технічної творчості «Грані» Антон Тухтарьов днями повернувся з перемогою із Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів екологічно-натуралістичного напрямку, який проходив у Києві на початку лютого.
Антон посів 3 місце у категорії «Ресурси енергозбереження». Представники журі, серед яких були науковці із провідних вишів країни, високо оцінили його проект «Побутовий електронний акустичний регістратор інтенсивності споживання електричної енергії» (науковий керівник – кандидат технічних наук, доцент кафедри фізіології, імунології та біохімії з курсом ЦО і медицини ЗНУ та відомий запорізький вчений Григорій Чаусовський).
Члени журі відзначили актуальність обраної для реалізації проекту теми та гарний потенціал його наукової реалізації.
За словами Антона, це – його перший досвід участі в конкурсі загальноукраїнського рівня. Коли йому спала на думку ідея щодо того, як можна на побутовому рівні зменшити використання електроенергії та навчитися більш раціонально споживати електроресурси, він звернувся до доцента Григорія Чаусовського. Науковець схвально відгукнувся про задум студента й допоміг із його практичною реалізацією. На сьогодні триває процедура отримання патенту, а в майбутньому винахідники сподіваються досягти того, аби їх пристрій виготовляли на запорізькому підприємстві.
Принцип дії акустичного регістратора дуже простий: до його складу входить датчик, який напряму, приєднується до кольородіоду електролічильника. Завдяки невеличкому динаміку пристрій транслює звуки. Винахідник зупинилися на пташиному співі, аби звуковий супровід не викликав стресу. Коли в мережу вмикають електроприлад, що споживає більше енергії, наприклад, праску чи пилосос, то діод на лічильнику починає блимати швидше. У результаті тихий пташиний спів підсилюється і його стає чути в іншій кімнаті або в коридорі.
Перші випробовування на практиці дозволили зробити припущення, що завдяки використанню цього приладу вже в перший місяць можна буде зменшити використання електроенергії в побуті на 17-20%.
Під час конкурсу в Києві його учасники – близько 50 студентів провідних вишів та учнів старших класів з усіх куточків України – мали провести панельну презентацію своїх проектів. Вони представили схеми, таблиці й зображення приладів на виділених їм експо-стендах. Члени журі, виставляючи оцінки конкурсним роботам, керувалися відразу кількома критеріями, серед яких були актуальність і новизна раціоналізаторського рішення, обґрунтування роботи, патентна спроможність, презентація винаходу (особливості його роботи). Вони відзначили проект Антона й побажали йому й надалі розвивати свої винахідницькі здібності та прагнути до нових перемог.
Заступник декана біологічного факультету з наукової роботи, доцент Вікторія Копійка, коментуючи науково-дослідницьку діяльність студентів, зазначила, що студенти ЗНУ традиційно посідають призові місця на щорічному Всеукраїнського конкурсу винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму. Так, минулого року тоді ще студентка 3 курсу спеціальності «Хімія» Тетяна Тюріна стала кращою в номінації «Медицина та охорона здоров’я».
Таміла Тарасенко