Стара версія
Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека підготувала виставку до 100-річчя затвердження Тризуба державним гербом УНР

09.02.2018 13:42 Все Головні новини Наукова бібліотека виставка

В лютому 2018 року виповнюється 100-річчя затвердження Тризуба державним гербом Української Народної Республіки. Відзначення цієї історичної події визначено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 р. № 777-р «Про затвердження плану заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року».

До цієї події наукова бібліотека підготувала книжкову виставку «Тризуб – священний символ української державності» (2-й навчальний корпус, читальний зал, кімн. № 139). Відкриває виставку стаття Михайла Грушевського «Український герб», надрукована у першій книзі четвертого тому 50-томного зібрання Творів М. Грушевського (Львів, 2007). Приводом для написання статті стало затвердження Малою радою УНР 12 лютого 1918 р. “Гербом Української Народної Республіки приймається знак Київської держави часів Володимира Святого”. Автор проекту малого герба – зображення золотого тризуба на синьому тлі – художник Василь Кричевський.

На виставці представлене видання колективу авторів «Народження країни. Від краю до держави. Назва, символіка, територія і кордони України» (Харків, 2016). Окремий розділ книги «Українські територіальні та національно-державні символи», автором якого є Андрій Гречило, висвітлює появу поняття «національний герб», а також докладно розглядає питання утвердження загальнонаціональних символів (в тому числі тризуба як державного герба) під час історичних подій періоду Української революції 1917-1921 рр.

Оригінальне трактування тризуба було запропоноване О. Пастернаком у книзі «Пояснення тризуба, герба Великого Київського Князя Володимира Святого» (Київ, 1991). Автор розкриває загадку про походження, ідею та значення тризуба в Україні як державного герба, національного знака і релігійного символу.

Доповнює книжкову виставку бібліографічний покажчик, підготовлений працівниками довідково-бібліографічного відділу:

Символ свободи і незалежності : До 25-річчя затвердження Державного Герба України : бібліогр. покажч. / уклад. : О. А. Горбань, О. В. Левчук ; відп. за вип. Н. М. Чала ; Запорізький національний університет. – 2-е вид., перероб. та доповн. – Запоріжжя : ЗНУ, 2017. – 15 с.

Видання склали статті газет, журналів, наукових збірників, книги з фонду наукової бібліотеки, присвячені історії становлення та утвердження Державного Герба України. В окремих розділах представлені публікації про історично-правову генезу української державної символіки, про походження тризуба як національного символу України. Видання містить джерельну базу обсягом 209 бібліографічних описів. Покажчик можна завантажити з е-архіву на веб-сторінці наукової бібліотеки: http://library.znu.edu.ua/378.ukr.html.

Зал електронних ресурсів наукової бібліотеки запрошує на перегляд візуальних матеріалів. Центральний державний архів вищих органів влади та управління України підготував проект «Українська революція: архівні хроніки». За лютий 1918 року серед документів можна побачити оригінал протоколу засідання Малої Ради УНР 12 лютого. (http://tsdavo.gov.ua/4/webpages/64194152.html).

Інформацію про всі книги, автореферати дисертацій, публікації в газетах, журналах та наукових збірниках за темою подає електронний каталог. Запрошуємо до університетської книгозбірні на перегляд книжкових виставок та вивчення історії української держави!

Наукова бібліотека