
Минулого тижня в Економіко-правничому коледжі відбулася лекція на тему «Адміністративна відповідальність неповнолітніх». Для групи першого курсу спеціальності фізична культура і спорт лекцію підготували інспектор сектору ювенальної превенції Олександрівського ВП ГУМП в Запорізькій області лейтенант поліції Олег Пилипенко та інспектор кадрового забезпечення Дніпровського ВП ГУМП в Запорізькій області майор поліції Олександр Угляр.
З метою розширення області знань та попередження правопорушень з боку як неповнолітніх суб’єктів так і повнолітніх співвідповідачів, інспектором сектору ювенальної превенції Олегом Анатолійовичем було розкрито детально питання: «Коли і в яких умовах наступає адміністративна відповідальність суб’єкта» і «Що за це може бути?».
Доповідач відзначив, що адміністративна відповідальність – вид юридичної відповідальності, що полягає у застосування до особи, яка вчинила адміністративний проступок, певного заході – адміністративного стягнення. Підставою адміністративної відповідальності є адміністративне правопорушення (проступок). До винних у вчиненні правопорушення застосовуються адміністративні стягнення, передбачені ст. 24 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КпАП України). Згідно зі ст. 13 КпАП України до осіб віком 16-18 років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються відповідні заходи впливу. Адміністративна відповідальність неповнолітнього може настати тільки тоді, коли 16 років йому виповнилось саме до моменту вчинення протиправного діяння, а не до вирішення питання про притягнення його до адміністративної відповідальності.
До неповнолітніх віком 16-18 років, які скоїли адміністративне проступки, можуть бути застосовані заходи, передбачені ст. 98 КУпАП, а саме:
1) штраф (якщо вони мають власний дохід або майно);
2) громадські роботи (з 16 років);
3) виправні роботи (з 16 років, на строк від 2-х місяців до 1 року);
4) арешт (з 16 років, на строк від 15 до 45 діб).
Згідно зі ст. 105 до неповнолітніх, які вчинили адміністративні проступки невеликої або середньої тяжкості, можуть бути застосовані заходи виховного характеру:
1) застереження;
2) обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього;
3) передача неповнолітнього під нагляд осіб, опікунів, або педагогічного чи трудового колективу за його згодою;
4) направлення до спеціального навчального закладу до 3-х років.
Особливості відповідальності неповнолітніх:
1) неповнолітність вважається пом’якшуючою обставиною;
2) до неповнолітніх більше надаються переваги при умовному засудженні чи відстрочки вироку;
3) неповнолітні не відбувають покарання разом з дорослими;
4) вирок неповнолітнього не може бути більше ніж 10 років;
5) до неповнолітнього не може бути застосовано довічне ув’язнення.
Після лекції студенти групи мали змогу одержати відповідь на важливі для них запитання. Також співробітники поліції розповіли про власний досвід роботи з порушниками, в тому числі і з неповнолітніми, про методи і види роботи, способи їх затримання.
Наприкінці заходу його організатори підкреслили, що в сучасному інноваційному світі володіння інформацією – один із перших методів застереження себе від негативних наслідків.
Тетяна Смолянкова