
Виставка «Книга відзначає ювілей» (читальний зал, кімн. № 139) за три роки існування завоювала прихильність університетської читацької аудиторії. Співробітники наукової бібліотеки ЗНУ щороку оновлюють експонати виставки, знаходять корисну, цікаву інформацію про ювілейну річницю видання, приділяють увагу історії їх створення та публікацій. Виставка книг-ювілярів 2018 року зібрала на полицях літературу різних епох, країн, жанрів, стилів і мов.
Свій 505-річний ювілей відзначає відомий трактат італійського політичного письменника та історика Нікколо Мак'явеллі «Державець». Твір був написаний близько 1513 року, але опублікований лише в 1532 році, через п'ять років після смерті Мак'явеллі. Книга була фундаментальною працею свого часу щодо систематизації відомостей про державу і управління нею. Праця Нікколо Мак'явеллі принесла йому всесвітню відомість та вже п'ять століть залишається популярною серед державців та просто пересічних читачів.
На виставці книга представлена в перекладах українською мовою (Нікколо Мак'явеллі «Флорентійські хроніки. Державець» (Київ, 1998), англійською мовою (Niccolo Machiavelli «The Prince» (London, 1992) з колекції британського проекту «The Millennium Library» та російською мовою (Никколо Макиавелли «Государь. Искусство войны» (Москва, 2013) – дар від ректора ЗНУ Миколи Фролова.
П’єсі Вільяма Шекспіра «Приборкання норовливої» – 425 років. Дата її написання встановлена дослідниками приблизно, а рік, в якому шедевр легендарного драматурга вперше побачила публіка, історикам невідомий. Авантюрно-пригодницькому роману Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста» – 180 років, а класичному роману про епоху наполеонівських часів «Ярмарок марнославства» Вільяма Теккерея – 170 років. Кожне з цих видань світової класики представлено на виставці також й англійською мовою з колекції британського проекту «The Millennium Library».
«Енеїда» Івана Котляревського святкує 220 років з моменту першої своєї публікації. «Енеїда» – явище книговидавчого процесу, яке в свій час викликало і стимулювало у наддніпрянських українців бажання писати й друкувати художні твори рідною мовою. На виставці представлена низка видань цього знакового твору української літератури. «Енеїда» (Київ, 2008) – видання випущене на замовлення Держкомітету телебачення та радіомовлення України за програмою «Українська книга» з ілюстраціями відомого художника-постановника анімаційних фільмів Івана Бузди. «Вергілієва Енеїда» (Київ, 2006) – перевидання подарункового видання «Вергілієвої Енеїди» Івана Котляревського 1937 року, ілюстроване великим українським майстром Михайлом Дерегусом. Чудові, соковиті й такі близькі до змісту ілюстрації утворили із текстом поеми невід’ємну цілісність, відобразили безпосередність, свободу і велич героїв поеми.
Одразу дві книги-ювіляри написані Миколою Хвильовим. Перша – «Сині етюди» – 95 років. Це збірка 17-ти прозових творів автора. Друга – «Сентиментальна історія» – 90 років. Це новела про жінку в пореволюційному суспільстві. Головна героїня прагне знайти своє місце у міському суспільстві. Але реалії виявляються дуже відмінними від очікувань. Оповідання М. Хвильового представлені як в окремих виданнях різних років, так і у «Зібранні творів в п’яти томах» (Нью-Йорк-Балтімор-Торонто, 1984) – дар від Народного Руху України та видавництва «Смолоскип».
Книг-ювілярів 2018 року настільки багато, що кожний поціновувач творів класичної літератури обов’язково знайде серед них щось собі до душі. Ювілей – прекрасний привід ще раз прочитати улюблений твір і висловити своє захоплення талантом автора! Запрошуємо до університетської книгозбірні!
Наукова бібліотека