
Двадцять восьмого березня на базі факультету соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету відбувся черговий, XVІII, Гендерний форум. Захід присвятили багатоплановому обговоренню актуальної у вітчизняному просторі теми: «Забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків: вирішення проблем з увагою на місцевому рівні».
Організаторами науково-практичного зібрання стали представники Запорізького національного університету, департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, Гендерного ресурсного центру та Центру гендерної освіти, що діє на базі факультету соціальної педагогіки та психології.
Форум зібрав посадовців міського й обласного рівнів, науковців ЗНУ, до кола інтересу яких входить гендерний дискурс, психологів-практиків, соціальних педагогів і представників громадських організацій, а також студентів Запорізького національного університету – представників різних факультетів.
На початку заходу керівник Центру гендерної освіти, радник заступника голови обласної державної адміністрації, представник факультету СПП Тетяна Голованова подякувала учасникам заходу, які знайшли час і завітали до університету, аби обговорити надзвичайно актуальні на сьогодні для нашої держави теми. Вона передала присутнім привітання від імені високо посадовців міста й області та від представників громадських організацій, які, на жаль, не змогли бути присутніми особисто на форумі, але висловили тверде переконання, що його проведення слугуватиме важливій справі підвищенню гендерної чутливості в Запорізькому регіоні, запобіганню домашньому й гендерно орієнтованому насильству тощо.
Крім того, Тетяна Петрівна поділилася з учасниками словами щирої підтримки, які пролунали на адресу учасників форуму від представників Всеукраїнської мережі центрів гендерної освіти, частиною якої є Центр гендерної освіти ЗНУ. Вона відзначила, що загалом в Україні діє 30 таких центрів і перерахувала їхні найважливіші напрямки діяльності у період із 2012 по 2018 р.
Тетяна Голованова подякувала керівництву вишу та факультету, за чиєї активної підтримки відбувся цей форум.
Заступник декана факультету СПП, старший викладач кафедри соціальної педагогіки Олена Лещенко привітала присутніх від імені декана факультету, доцента Ольги Пономаренко. Вона наголосила, що факультет активно працює у напрямку гендерної просвіти, Одне із завдань факультету – створення гендерно чутливого середовища.
Своєю чергою, постійний партнер Центру гендерної освіти ЗНУ, начальник відділу оздоровлення, сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми департаменту соціального захисту населення ЗОДА Ольга Дроздова повідомила про проведення в області заходів з формування ненасильницької поведінки у родині. Акцентувала увагу присутніх на заходах, які здійснюються в рамках “Комплексної обласної програми з оздоровлення та відпочинку дітей, підтримки сім’ї, гендерного паритету протидії торгівлі людьми на 2017-2021 роки” спільно з комунальною установою “Запорізький обласний центр соціально – психологічної допомоги” Запорізької обласної ради та Запорізьким обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.Перед учасниками зібрання виступила доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Ірина Савченко із доповіддю на тему: «Жінки-активістки радянських емансипаційних практик 1920-х рр. на Запоріжжі: соціальний портрет». Вона закцентувала увагу присутніх на історичних, соціальних й економічних передумовах розвитку емансипаційного руху в запорізькому краю.
Неабияку цікавість у присутніх викликала доповідь старшого викладача кафедри соціології Олександри Сорокіної, яка детально висвітлила «Суб’єктивні бар’єри кар’єрного зростання жінок в Україні». У виступі доповідач зупинилась на зовнішніх чинниках і внутрішніх та на специфіці соціалізації жінок, які заважають їм в успішній побудові кар’єри.
Доцент кафедри української літератури Юлія Курилова звернулась у своєму виступі до гендерних проблем вищої школи. Вона присвятила доповідь навчанню хлопців на такому, за установленими стереотипами, «жіночому» факультеті, як філологічний. Зокрема, вона розглянула причини, які спонукають їх вступати на цей факультет, їхнє ставлення до навчання й взаємодію з жіночим, у більшості своїй, студентським колективом.
Учасникам форуму презентували діяльність місцевих громадських організацій, зокрема Запорізького обласного центру соціально-психологічної допомоги Запорізької обласної ради, Запорізької обласної громадської організації Об’єднання психологів та психоаналітиків «Взаємодія», організації «Gender Z».
Зокрема, йшлося про конкретну допомогу жертвам гендерно орієнтованого й сімейного насильства, як жінкам, так і дітям, інформаційно-просвітницьку роботу, створення гендерно чутливого середовища, забезпечення рівних умов жінкам і чоловікам на рівні регіону. Крім того, присутнім розповіли про діяльність департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, сучасний стан і перспективи розвитку регіону в напрямку забезпечення однакових умов для самореалізації всім його громадянам і захисту соціально вразливих груп населення.
Представники організації «Взаємодія» подбали про те, аби всі учасники форуму отримали роздатковий матеріал: пам’ятку про те, як діяти, аби попередити сімейне насильство та до кого звернутися тим. хто опинився в кризовій ситуації, а також набір інфографіки, де на конкретних прикладах показані економічні наслідки насильства щодо жінок в Україні в 2017 році.
Студенти, які брали участь у заході, оцінили його діяльність, як інформаційно насичену й цікаву. Вони зазначили. що дізналися багато корисного, зокрема щодо діяльності місцевих громадських організацій.
Коментуючи проведення Гендерного форуму-2018, Тетяна Голованова зазначила, що головною метою зустрічі було обговорення проблем, досвіду і перспектив забезпечення гендерної рівності та налагодження міцної співпраці між державними установами, громадськими організаціями і центрами гендерної освіти для забезпечення рівних прав чоловіків та жінок. На її переконання, всі учасниці та учасники зібрання відповідально підійшли до поставленого перед ним завдання та наблизилися до задекларованої мети заходу. Крім того, Тетяна Петрівна зазначила, що цей форум – важливий етап у діяльності Центру гендерної освіти ЗНУ. Вона нагадала, що центр і надалі планує проводити важливі різнопланові заходи, зокрема інформаційно-просвітницького складу, спрямовані на забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків і жінок в регіоні.
Фотогалерея: https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=1974900809205969
Таміла Тарасенко