Стара версія
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека презентувала виставку до 100-річчя від дня народження Олеся Гончара

02.04.2018 16:29 Все Головні новини Наукова бібліотека книжкова виставка Олесь Гончар

3 квітня 2018 року виповнюється 100 років від дня народження Олеся (Олександра) Терентійовича Гончара (1918-1995) – видатного українського письменника, літературного критика, громадського діяча, лауреата Шевченківської премії, Героя України (2005, посмертно).

Наукова бібліотека презентує книжкову виставку «Олесь Гончар (1918-1995). Його душа – Собор надій високих» (2-й навчальний корпус, читальний зал філологічної літератури, кімн. № 139). В центрі експозиції видання зібрань та окремих творів Олеся Гончара від 1948 року до сучасних з фонду наукової бібліотеки. У січні 2018 року виповнилося 50 років виходу знаменитого роману «Собор». На виставці можна побачити, що 1968 року роман був виданий не тільки в радянських видавництвах, а й в Торонто, Нью-Йорку, Балтиморі.

Окремим розділом йдуть видання епістолярій, щоденників класика української літератури. Перше видання епістолярної спадщини «Олесь Гончар. Листи» вийшло в «Бібліотеці Шевченківського комітету» (Київ, 2008). До збірки «Олесь Гончар. «Берегти світло в душі…» Про віру та сім’ю. Із щоденникових записів» (Київ, 2013) Людмила Гончар вибрала зі щоденників батька зафіксовані (для себе самого) роздуми та враження письменника.

Представлені в цьому розділі і дві книги «Листи до Олеся Гончара» (Київ, 2016) з дарчим підписом «Читачам книгозбірні ЗНУ» упорядника книги Миколи Степаненка. До видання ввійшли листи подані за автографами, які Майстрові художнього слова упродовж півстоліття надсилали письменники, літературознавці, публіцисти, митці. Листи подано в хронологічному порядку, починаючи із 1946 року й до середини 1995-го – року відходу класика за межу вічності. Вихід в світ видання «Листи до Олеся Гончара» вже відзначено як «гідний, воістину достойний дарунок до його сторіччя».

Доповненням книжкової експозиції є бібліографічний покажчик, підготовлений довідково-бібліографічним відділом наукової бібліотеки:

Будівничий соборів наших душ : до 100-річчя від дня народження Олеся Гончара : бібліогр. покажч. / уклад.: О. А. Горбань, О. В. Мартинова ; відп. за вип. Н. М. Чала ; Запорізький національний університет. – Запоріжжя : ЗНУ, 2018. – 50 с.

Видання склали дев’ять розділів: Твори Олеся Гончара у фондах наукової бібліотеки ЗНУ, Життєвий і творчий шлях О. Гончара, Епістолярна спадщина письменника, Художній світ Олеся Гончара, Мемуарна, публіцистична та літературознавча творчість Олеся Гончара, Мова та стиль творів О. Гончара, Вивчення творчості Олеся Гончара у навчальних закладах, Інтернет-ресурси.

Відомо, що Олесь Терентійович часто бував на запорізькій землі, про що свідчить і пам’ятна дошка на будівлі 1-го корпусу ЗНУ. До розділу покажчика «Олесь Гончар і Запорізький край. Науковці ЗНУ про творчість О. Гончара» ввійшли публікації таких знаних вчених нашого університету як Віктор Чабаненко, Тамара Хом’як, Ольга Стадніченко, а також праці відомого запорізького письменника і почесного професора ЗНУ Петра Ребра.

Джерельну базу бібліографічного покажчика склали 795 бібліографічних описів книг та авторефератів дисертацій, статей з періодичних видань, наукових збірників. Видання створено на базі систематичного та електронного каталогів, довідково-бібліографічної картотеки статей станом на 27.03.2018 р., хронологічні рамки покажчика – 1950–2018 рр. Місце зберігання джерел – фонди та електронні колекції наукової бібліотеки ЗНУ. Видання розміщено в е-архіві на сайті наукової бібліотеки: http://library.znu.edu.ua/2251.ukr.html.

Запрошуємо до університетської книгозбірні на перегляд книжкових виставок та вивчення творчості українських письменників!

Наукова бібліотека