Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ тривають «Запорізькі єврейські читання-2018»

У ЗНУ тривають «Запорізькі єврейські читання-2018»

У ЗНУ тривають «Запорізькі єврейські читання-2018»
20.04.2018 09:48 Все Головні новини Факультети Історичний Історичний факультет філологічний факультет конференція Запорізькі єврейських читання

У ЗНУ 18-19 квітня проходить дводенна науково-практична конференція «Запорізькі єврейські читання – 2018». Її традиційно проводять разом представники історичного факультету ЗНУ та Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума» («Відродження»), Музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» під патронатом Міністерства освіти і науки України. Участь у заході беруть науковці з України та Криму – історики, філологи, філософи, студенти й аспіранти, а також журналісти і громадські діячі.

Це вже двадцять сьома конференція, яка, фактично, свою прописку отримала у ЗНУ. Адже її фундатором виступив відомий запорізький історик, науковець і викладач історичного факультету ЗДПІ, а потім і університету, який довгий час займався історією євреїв у загальному контексті історії Запоріжжя, – доцент Семен Орлянський. Сьогодні його справу продовжують учні, випускники історичного факультету ЗНУ, які цього дня виступили модераторами заходу, – нинішній декан цього факультету, професор Володимир Мільчев, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», докторант ЗНУ Ігор Щупак і син нині покійного історика, професор кафедри політології та права ЗНТУ Володимир Орлянський.

Учасників конференції від імені ректорату і ректора університету Миколи Фролова осбисото привітав проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов. Він, зокрема, підкреслив актуальність даного заходу і того напряму досліджень, який розробляють його учасники. Адже історія єврейського народу безпосередньо пов’язується із історією українського народу, інших національностей, які проживають на Запоріжжі та в Україні, і таким чином формують загальний контекст національної історії. 

На початку заходу його модератори згадали тих, завдяки чиїм зусиллям ця конференція існує і продовжує розвивати означений напрям історичної галузі. Окрім Семена Орлянського великий внесок у спільну справу у свій час внесли науковці старшого покоління – професори Анатолій Бойко, Федір Турченко, доцент Віктор Ткаченко. Зокрема, Володимир Орлянський пригадав, з чого розпочиналася історія досліджень національних меншин на Запоріжжі, участь у конференції (у різні роки) вітчизняних і  закордонних науковців та меценатів, громадських активістів. Окрім іншого він наголосив на ролі саме представників історичної науки, завданням яких є розширювати і поглиблювати започатковані напрями досліджень, надавати їм ґрунтовну науково-філософську інтерпретацію, що дозволить їх вписати у загальний контекст національної історії.

Під час пленарного засідання науковці ЗНУ та гості виступили із доповідями, у яких презентували нові напрями здійснюваних науковцями досліджень і внесок студентів у цю справу. Так, Володимир Мільчев розповів присутнім про роботу представників історичного факультету, яка проводиться у рамках досліджень галузі іудаїстики у Запорізькому регіоні, про науковий і виховний складники такої діяльності тощо (доповідь: «Інформативний потенціал фондів Державного архіву Запорізької області у справі дослідження та викладання історії Голокосту»). Зокрема, студенти факультету працюють із архівними матеріалами, судово-слідчою документацією, справами злочинів, що відбивають період німецької окупації в Україні. Декан представив присутнім вектори досліджень, які зараз розробляються студентами історичного факультету і підкреслив той факт, що робота щойно розпочата, а тому на науковців чекає великий інформативний шар досліджень, який має розкрити ще багато питань, пов’язаних з історією Голокосту у Запорізькій області.

На пленарному засіданні також представив цікаву доповідь професор кафедри всесвітньої історії і міжнародних відносин ЗНУ Олександр Давлєтов, яка була розроблена у співавторстві із доцентом кафедри українознавства Запорізької державної інженерної академії Ігорем Саламахою, на тему «Юліус Штрейхер: штрихи до політичного портрету «антисеміта №1» Третього Рейху». Аби зрозуміти загальні історичні та особистісні підстави, що дозволили виникнути і розвиватися у Європі у 1919-1933 роках такому явищу як націонал-соціалізм, расова теорія, а потім і фашизму, науковці продовжують вивчати портрети і біографії активістів цього руху. Одним із провідних пропагандистів антисемітизму у Німеччині був Юліус Штрейхер. Про нього і його антинаукову діяльність у виданнях, які розповсюджувалися у системі загальної освіти і формували світогляд ненависті й садизму по відношенню до інших націй, особисто до євреїв, у період ІІІ Рейху, й розповів присутнім Олександр Рашидович.

Своєю чергою, Ігор Щупак у рамках доповіді «Як нацисти карали українців і поляків за рятування євреїв: за документами Державного архіву Львівської області» представив результати ґрунтовного дослідження фактів і причин, які мотивували представників інших націй ціною власного життя і життя своїх родин рятувати єврейські сім’ї і цілі групи населення. Головним фактором при цьому, який зацікавив автора, став психологічний – «природа людськості за нелюдських часів». Доповідач навів багато фактів героїзму і альтруїзму. Здійснювана ним робота триватиме й надалі, адже має надати відповіді на багато історичних запитань і розкрити природу психічного феномену в історії людства.

У рамках конференції також відбулися Всеукраїнські методичні сесії для вчителів історії і засідання двох секцій – «Історія та історична пам’ять», «Філософія і філологія».

Визначним моментом роботи конференції є і той, що свої зусилля до вивчення історії Запорізького краю докладають філологи ЗНУ – викладачі і студенти. Багато хто з них вже не перший рік представляє на «єврейських читаннях» свої дослідження, здійснені на матеріалі художніх джерел та УНТ – це декан філологічного факультету, доцент Тамара Хом’як («Художнє моделювання української та єврейської нації в драмі В. Винниченка ”Пісня Ізраїля”»), завідувач кафедри слов'янської філології, професор Ірина Павленко… тобі болить те, що нація залишила тобі у спадок…”: минуле і сучасне в романі Лариси Денисенко “Відлуння: від загиблого діда до померлого”»), доцент кафедри української літератури Валентина Ніколаєнко («“... зле, коли нема ніякого Бога”: катаклізми історії в повісті М. Матіос “Черевички Божої Матері”») та інші.

Серед постійних учасників конференції – професор Запорізької філії Європейського університету Володимир Мосяков. Він підкреслює значущість даного науково заходу як для дослідників, так і для національної історичної науки, а також вказує на величезний внесок у здійснювану загальну справу представників ЗНУ. Адже саме історичний факультет виступає центральною базою для наукових досліджень історії та археології Південно-східної України: «Ми, учасники «Запорізьких єврейських читань» ґрунтовно готуємося цілий рік до цієї визначної у науковому світі події. Я пам’ятаю, як на попередні конференції приїздили історики з-за кордону – з Грузії, Білорусі, країн Прибалтики тощо, яких хвилює дана тематика. На жаль, військові дії, які сьогодні відбуваються на Сході нашої країни не сприяють участі іноземних гостей у заході. Проте щорічно публікуються і розсилаються збірники статей і матеріалів конференції, які потрапляють у діаспори Канади, Ізраїлю, США тощо. Для багатьох, зокрема молодих науковців, даний напрям досліджень надає багатющий матеріал для створення дипломних, кандидатських та докторських дисертаційних досліджень».

Окрім іншого, гості Запоріжжя та учасники конференції отримали змогу відвідати колиску Запорозького козацтва і історичний пам’ятник регіону – о. Хортицю.

Фотогалерея: https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=1998090006887049

 

Олена Хлистун

 


 

 

Схожі новини