
Останнім часом у ЗНУ зросла кількість нових спеціальностей, затверджених Міністерством освіти і науки України. У їхньому числі – «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа». Про освітню програму "Інформаційна справа", фахівців із якої готуватимуть на факультеті журналістики, можна більше дізнатися за покликанням: https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=42608&lang=ukr&news_code=na-fakulteti-zhurnalistiki-prolitsenzuvali-osvitnyu-programu-----nformatsijna-sprava--. А от підготовку фахівців з бібліотечної та архівної справи здійснює кафедра джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін (історичний факультет).
Звертаємо увагу, що ліцензований обсяг денної форми навчання – 50 місць, заочної форми навчання – 25 місць. Передбачене державне замовлення на денній та заочній формах навчання.
Навчання за освітньою програмою «Архівна справа та документознавство» першого (бакалаврського) рівня може здійснюватися як на базі повної загальної середньої освіти, так і на основі освітньо-кваліфікаційного рівня «Молодший спеціаліст» за умови складання вступного фахового та додаткового фахового випробувань.
Випускникам шкіл необхідно успішно скласти ЗНО й отримати три сертифікати: із української мови та літератури, історії України, а також із іноземної мови або математики (на вибір абітурієнта). Повний курс підготовки бакалаврів триває упродовж 4 років (240 кредитів) та на заочній формі протягом 5 років (240 кредитів).
Освітня програма «Архівна справа та документознавство» передбачає підготовку фахівців з документної комунікації, управління виробництвом та використанням інформаційних ресурсів, продуктів і послуг, організації та забезпечення документно-інформаційної діяльності установи, організації, підприємства.
Випускники бакалаврату – фахівці з архівної справи та документознавства – можуть працювати в органах державної влади і місцевого самоврядування, на підприємствах, в організаціях, інформаційних установах різного рівня та форм власності на таких посадах:
- фахівцями з організації діловодства, зберігання та використання документів на підприємстві, в установі та організації;
- фахівцями з керування документацією та розробки систем документації;
- організаторами офісної роботи та інформаційного аналізу в консалтингових, медійних та управлінських компаніях;
- референтами/помічниками керівника підприємства, установи, організації;
- керуючими справами/відповідальними секретарями комітетів, колегій, адміністративних органів;
- архіваріусами, фахівцями архівної служби, архівного підрозділу;
- фахівцями з науково-технічної інформації, науково-історичної експертизи документів;
- організаторами/фахівцями інформаційної служби підприємства, установи, організації;
- фахівцями служби підтримки користувачів та інформаційно-комунікаційних систем;
- представниками (презентація, пітчинг) підприємства, установи, організації.
Результати засвоєння програми визначаються знаннями та навичками, що їх набудуть випускники під час навчання у виші, а також їхньою здатністю застосовувати набуті знання, навички у відповідності до завдань своєї професійної діяльності. Зокрема, у фахівців даної галузі передбачено формування таких компетенцій: знання теорії та практики інформаційної діяльності, використання технологій документних комунікацій, інформаційних продуктів та послуг, управління документаційними процесами, електронного документообігу та урядування. А також – створення та підтримки функціонування електронних бібліотек та архівів, організації референтної та офісної діяльності, організації пошуку, систематизації та зберігання інформації, створення та забезпечення функціонування архівних підрозділів та служб документаційного забезпечення управління на підприємствах, в установах та організаціях.
Ця освітня програма передбачає наступні навчальні і виробничі практики: бібліотечну, архівну, документознавчу, інформаційно-комунікативну. Базами практик виступають бібліотечні, архівні та музейні установи, державні установи, підприємства різних форм власності. Варто звернути увагу, що існує можливість стажування за кордоном за програмами академічної мобільності студентів.