
11 травня на базі історичного факультету ЗНУ з нагоди вшанування пам’яті професора Анатолія Бойка провели Всеукраїнську наукову конференцію «Історія Степової України XVII-XXI століття». На конференцію завітали науковці з Херсону, Одеси, Мелітополя, Ізмаїла, Харкова, Бердянська, Дніпра, Києва та інших міст.
Відзначимо, що ця конференція проводиться у ЗНУ з 2007 року, тому цей науковий захід став вже традиційним. Серед організаторів цієї конференції треба відзначити: Запорізьке наукове товариство ім. Я.Новицького, історичний факультет ЗНУ, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, Державний архів Запорізької області, Національний заповідник «Хортиця», Запорізький краєзнавчий музей, Запорізька обласна організація Всеукраїнської спілки краєзнавців, Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека, програма ім. Ковальських Канадського інституту українських студій.
Відкрив конференцію проректор ЗНУ з наукової роботи, доктор історичних наук, професор Геннадій Васильчук, який привітав учасників конференції та побажав їм плідної роботи. Він наголосив на гарній організації наукового зібрання, на якості дібраного матеріалу та новітніх цікавих формах взаємодії вчених один із одним. Також Геннадій Миколайович щиро подякував присутнім за їхню кропітку працю, відзначивши, що саме на нас сьогодні лежить відповідальність за історичну пам’ять народу.
До привітань долучився директор департаменту культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА Владислав Мороко, який відзначив важливість історичної дослідницької роботи вчених, що має науковий та прикладний характер. В свою чергу, він наголосив, що департамент культури, туризму, національностей та релігій ЗОДА завжди буде підтримувати подібні наукові заходи та діяльність Запорізького наукового товариства ім. Я.Новицького. Так, незабаром планується проведення на базі історичного факультету ЗНУ наукової конференції, яка буде стосуватись історичних питань україно-російської війни 2014-2018 років.
Вітаючи учасників конференції, які завітали до ЗНУ, декан історичного факультету ЗНУ, д.і.н., професор Володимир Мільчев зазначив: «Ця конференція дає змогу науковцям обмінюватись думками, ідеями та останніми напрацюваннями, що в свою чергу, може дати імпульс до нових історичних пошуків і нових проектів. Саме в цьому і полягає сенс таких зустрічей». Також він нагадав про наукові здобутки, історичні дослідження півдня України, багатогранність і творчу спадщину Анатолія Бойка, справу якого продовжують в подальших наукових дослідженнях.
Виступаючи перед учасниками конференції, голова правління Запорізького наукового товариства ім. Я. П. Новицького к.і.н., доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін ЗНУ Сергій Білівненко подякував їм за участь у конференції та побажав їм подальших нових перспективних досліджень.
Так, під час пленарного засідання свої наукові дослідження представили багато науковців. Наприклад, в доповіді д.і.н., професора кафедри історії України ЗНУ Олександра Ігнатуші були досліджені історичні аспекти руху за автокефалію православної церкви на Запоріжжі у 20-х рр. XX століття. Зокрема, він розглянув різні історичні періоди становлення автономії, незалежності і самоуправління помісної церкви, її українізації. Це питання є сьогодні актуальним для українського суспільства і є спорідненим із часами становлення української держави.
Також своє дослідження присвячене змінам в ідентичностях населення Півдня України (2014-2018 рр.) представив к.і.н., доцент кафедри новітньої історії України ЗНУ Олексій Штейнле. А про сільське населення Степової України в 80-90 рр. 20 століття, рецепції та зміни світогляду розповів к.і.н., голова правління ЗНТН Сергій Білівненко.
Крім того, під час конференції науковці розглянули такі малодосліджені та актуальні на сьогодні історичні теми, як: історія церкви та релігії, джерела та історіографія історії Степової України, місце Півдня України в дослідженнях регіональних істориків, джерела з історії Степової України: питання класифікації та методи дослідження; «Смерть фронтиру»: від козацьких залог до імперських міст, Запорожці та державні уряди: співпраця та конфлікти, історичні міфи заселення та колонізації: «корінне» та «прийшле» населення Півдня, ХІХ століття – колоніалізм, урбанізація, індустріалізація, культуртрегерство; Південь України у ХХ – на початку ХХІ ст.: етнокультурні зміни 1900-х - 2010-х років, формування та динаміка місцевих еліт, питання економічної історії регіону, розвиток культури на території Степової України, місце Південної України в сучасній російсько-українській війні.
У рамках конференції були проведені секційні засідання за темами «Український Південь XVII – початку XX століть», «Південна Україна в XX- XXI століттях. Під час цих засідань його учасники приділили увагу питанням селянського самоврядування другої половини 19 – початку 20 ст., формуванню купецького стану в м.Олександрівську, розв’язання кадрових проблем в земській медицині Півдня України, бюджетної політики органів місцевого самоврядування на Правобережжі та Півдні України, діяльності земств в губерніях Степової України, боротьби мешканців Південної України зі шкідниками с/г у 19 ст., освітньої політики на Півдні України кінця 19 – початку 20 ст., соціодемографічної ситуації в запорізькому регіоні у другій половині 20 ст., організації колективних господарств у болгарських селах Північного Приазов’я. Також були розглянуті питання засобів, методів формування впливів російських інтересів на Півдні України, впливу Першої світової війни на соціально-економічні процеси у Запорізькому регіоні та інші історичні дослідження.