Стара версія
Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулося засідання колегії Департаменту освіти і науки: для Нової української школи впроваджується Концепція розвитку педпрацівників

У ЗНУ відбулося засідання колегії Департаменту освіти і науки: для Нової української школи впроваджується Концепція розвитку педпрацівників

У ЗНУ відбулося засідання колегії Департаменту освіти і науки: для Нової української школи впроваджується Концепція розвитку педпрацівників
16.05.2018 08:55 Все Головні новини Засідання колегії Департамент освіти і науки ЗОДА Нова українська школа Концепція розвитку педпрацівників

У Запорізькому національному університеті на завершення навчального року відбулося розширене засідання колегії Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації, на якому учасники розглянули Концепцію професійного розвитку педагогічних працівників області.

Участь у засіданні взяли начальники районних, міських відділів та управлінь освіти, уповноважені особи з питань освіти об’єднаних територіальних громад, директори закладів професійно-технічної, позашкільної освіти, закладів освіти інтернатного типу, керівники ВНЗ. Запорізький національний університет представляли: перший проректор Олександр Бондар, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура, керівник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Юлія Паскевська та інші.

Цього дня освітяни Запорізької області зібралися разом, аби вирішити основні проблемні питання, які постали під час імплементації нового Закону України «Про освіту», зокрема це стосується підготовки та підвищення кваліфікації сучасних педагогічних та науково-педагогічних працівників.

Перший проректор ЗНУ Олександр Бондар наголосив на значущості даного заходу, який проходить у стінах університету і має вирішити коло питань, які дозволять розвивати освітню галузь у регіоні і здійснювати якісну підготовку кваліфікованих педагогічних та науково-педагогічних кадрів.

Своєю чергою заступник голови обласної державної адміністрації Едуард Гугнін, вказав на фундаментальні перетворення, які сьогодні відбуваються у системі освіти. Адже саме у цій галузі вже є визначні результати, але також залишається низка невирішених проблемних завдань. Відтак прийняття Концепції професійного розвитку педагогічних працівників області допоможе вирішити ключове питання – підготовки сучасних висококваліфікованих педагогічних працівників, що дозволить формувати якісний освітній простір. Він також вручив нагороди науково-педагогічним працівникам області: почесну грамоту ІХ міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2018» проректору з наукової роботи та міжнародної діяльності ЗОІППО Тетяні Гурі, грамоту МОН України за вагомий особистий внесок у розроблення проекту Державного стандарту початкової загальної освіти проректору з навчально-методичної роботи ЗОІППО Людмилі Черніковій, подяки МОН України – директору Запорізького машинобудівного вищого профтехучилища Олександру Олійнику, якими відзначено його особистий внесок у підготовку кваліфікованих спеціалістів та плідну педагогічну діяльність, та методисту Приморського центру дитячої та юнацької творчості Ользі Черновій – за успіхи у навчанні та вихованні підростаючого покоління.

Заступник директора Департаменту освіти і науки ЗОДА Віктор Захарчук також розглянув питання безпеки життєдіяльності закладів освіти області, нагадавши присутнім, що дані заходи необхідно забезпечити вже до початку нового навчального року. Окрім іншого, учасники засідання змогли оглянути виставку наукових досягнень ЗНУ, яку підготувала спеціального до заходу наукова бібліотека університету.

У своїй доповіді директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Тетяна Озерова окреслила коло проблемних питань, які потребують першочергового вирішення в умовах запровадження Концепції Нової української школи (НУШ): недостатній рівень мотивації вчителів початкової школи; низький рівень мотивації у 20-30% учителів початкових класів до проходження додаткової професійної підготовки – підвищення кваліфікації; недостатній рівень професійної компетентності практичних психологів та соціальних педагогів із питань здійснення цілісного психолого-педагогічного супроводу впровадження положень НУШ; відсутність чіткої нормативно-правової бази щодо організації роботи в перших класах НУШ; недовіра до місцевих органів управління освітою щодо матеріально-технічного забезпечення перших класів.

За інформацією Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, із понад 45 тисяч працівників освіти Запорізького регіону більше 30 тисяч становлять педагогічні та науково-педагогічні працівники. Рівень кваліфікації різних категорій педагогічних працівників протягом останніх п’яти років погіршився. Зокрема, це стосується відсутності у частини педагогічного персоналу вищого освітнього рівня магістра, спеціаліста. Загалом немає жодного шкільного предмета, що на 100 % був би забезпечений вчителями - магістрами, спеціалістами.

- Очевидно, що Нову школу ми не побудуємо без реформи підготовки педагогів. Можна змінити термін навчання чи зміст шкільної програми, проте школа по-справжньому оновиться тільки тоді, коли зміняться самі вчителі. Якщо ми не підвищимо рівень учителів, не озброїмо їх знаннями з методики, школа залишиться радянською або, у кращому разі, пострадянською, - наголосила директор Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Тетяна Озерова.

Посадовець зупинилася і на позитивних тенденціях реалізації Концепції Нової української школи у 2017-2018 роках, зокрема триває системна робота з підготовки педагогічних працівників та керівників закладів загальної середньої освіти до роботи в умовах НУШ: проведено тренінги для 45 тренерів НУШ; тренінги для 910 вчителів, які навчатимуть учнів перших класів у 2018/2019 н.р; 22 тренінги для 525 заступників директорів закладів загальної середньої освіти «Нова українська початкова школа: управлінський аспект». Крім цього, здійснюється науково-методичний супровід та супервізія педагогів чотирьох пілотних шкіл; проведена супервізія всіх очних сесій тренінгу для вчителів, які навчатимуть учнів перших класів у 2018/2019. Спільно з організацією «The LEGO Foundation» проведено тренінги щодо впровадження основ конструювання в освітній процес закладів освіти для педагогічних працівників пілотних шкіл та регіональних тренерів НУШ. Для всіх категорій керівників закладів освіти та педагогів, а також  практичних психологів, соціальних педагогів, учителів початкових класів області на курсах підвищення кваліфікації запроваджуються заходи з підготовки до роботи в умовах НУШ: оновлено освітньо-професійні програми курсів підвищення кваліфікації, розроблено нові спецкурси, програми педагогічної практики, проводяться семінари, майстер-класи та круглі столи.

Було також відзначено здобутки у впровадженні інклюзивної освіти. У поточному навчальному році кількість закладів освіти з інклюзивною формою навчання та чисельність дітей з особливими освітніми потребами, що навчаються в них, збільшилася у понад 2,5 разу і охоплює 121 школу (395 учнів) та 27 садочків (95 дітей). В області вже облаштовано 53 сучасні медіатеки та закуплено універсальні сходові гусеничні підйомники. Усього за поточний навчальний рік було проведено 181 спеціалізований тренінг за різноманітною тематикою та різними рівнями складності, в яких взяли участь 4117 вчителів.

Нову Концепцію професійного розвитку педагогічних працівників Запорізької області у системі неперервної освіти презентувала присутнім Тетяна Гура. Заслухавши та обговоривши інформацію, колегією затверджено регіональну Концепцію професійного розвитку педагогічних працівників Запорізької області у системі неперервної освіти. Департаменту освіти і науки облдержадміністрації доручено створити регіональну експертну комісію для проведення експертизи освітньо-професійних програм, за якими здійснюється підвищення кваліфікації педагогічних працівників за фахово-методичною та фахово-науковою/практичною підготовкою, у складі представників закладів вищої освіти, обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, органів управління освітою, уповноважених з питань освіти об’єднаних територіальних громад, громадськості тощо. Запорізькому обласному інституту післядипломної педагогічної освіти доручено розробити Положення про сертифікат про підвищення кваліфікації педагогічних працівників Запорізької області та створити єдину регіональну електронну базу даних з питань професійного розвитку та підвищення кваліфікації педагогічних працівників на платформі ІСУО  Запорізької області.

Протягом трьох робочих днів також будуть розглянуті пропозиції та зауваження, надані представниками освітніх закладів різного рівня, вони будуть включені в основний документ. Йшлося і про нові вимоги ЗУ «Про освіту», зокрема 150 годин (за 5 років), що мають бути спрямовані на забезпечення безперервного професійного розвитку педагогів, про повноваження педагогічних рад закладів освіти, а також про паритетні основи щодо вільного вибору курсу з підвищення кваліфікації та вимог, які формують освітні заклади для власних педагогічних працівників.

Під час обговорення теми із доповідями та пропозиціями стосовно Концепції виступили керівники закладів освіти різного рівня: директор «Січового колегіуму» Валентина Єршова, директор «Запорізького вищого професійного училища моди і стилю» Ліна Короткова, проректор ЗНУ Олесандр Гура, директор Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Богдана Хмельницького Анатолій Солоненко, проректор з науково-педагогічної роботи ЗДІА Геннадій Коломоєць.

Треба зазначити, що базою для проведення такого масштабного регіонального заходу став саме Запорізький національний університет, адже він виступає флагманом підготовки педагогічних, науково-педагогічних кадрів та підвищення кваліфікації у Запорізькому регіоні. На це звернули увагу представники Департаменту освіти і науки облдержадміністрації, представники ректорату вишу, а також гості. Про це йшлося у доповіді проректора Олександра Гури, який наголосив, що представники університету здійснюють широкомасштабну профорієнтаційну діяльність як у закладах освіти, так і проводять численні заходи для викладачів (безкоштовні тренінги, семінари для вчителів шкіл, що відбуваються кілька разів на рік на факультетах тощо).

Вдалим доповненням до проведення цього важливого заходу стала масштабна тематична виставка, підготовлена працівниками наукової бібліотеки ЗНУ. В її експозиції були представлені новітні підручники та методичні матеріали, що мають допомогти освітянам області в реалізації Концепції Нової української школи. Серед іншого, там були презентовані й наукові праці працівників вишу. Учасники заходу високо оцінили інформативність і багатоплановість книжкової виставки.

Фотогалерея:
https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=2028044357224947

 

Олена Хлистун

 


Схожі новини