Стара версія
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Професор Кірон Рід поділився із правниками ЗНУ досвідом протидії корупції у Великобританії

16.05.2018 10:12 Все Головні новини Факультети Юридичний Юридичний факультет міжнародні зв’язки лекція

П’ятнадцятого травня на юридичному факультеті ЗНУ з лекцією виступив професор зі Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії (далі – Великобританія) Кірон Рід.

Під час заходу доповідач окреслив достатньо широкий діапазон питань: від законодавчого забезпечення протидії корупції до конкретних ілюстрацій на прикладах застосування підкупу посадових осіб органів публічної влади. Зокрема, він навів приклад глобальної корупції: описаних у ЗМІ фактів підкупу авіабудівним підприємством ВАЕ Systems (оборонна компанія Великобританії) керівництва країни Саудівська Аравія задля поставок своїх літаків на їхній ринок і будівництво їх на Alsalam Aircraft Company (спільному підприємстві корпорації Boeing, авіакомпанії Saudi Arabian Airways і саудівської державної компанії Saudi Advanced Industries Company). Він відзначив, що сприйняття корупції населенням у Великобританії традиційно більш нетерпиме порівняно з Україною.

Основними галузями корумпованості залишається фінансовий сектор, особливо банківський, інвестиційних відносин за участі транснаціональних корпорацій та політичних відносин центральних органів публічної влади. Зокрема, члени британського парламенту й уряду регулярно стають учасниками гучних корупційних скандалів, будучи під пильною увагою ЗМІ та об’єднань громадян. Якщо проблеми з корупцією у британській поліції зустрічаються час від часу, то серед суддів це явище викорінено.

Залишаючись одним із провідних фінансових центрів світу, Великобританія страждає від корупційних викликів  саме у цій сфері більше за інші. Адже підприємці з величезними коштами намагаються справляти неправомірний вплив на рішення як фінансистів, так і на топ-менеджмент країни щодо вирішення інвестиційних питань на їхню користь. Складається ситуація, коли корупцію множать не британці, а громадяни з інших країн. На законодавчому рівні ухвалено закони з протидії корупції і спеціально з протидії хабарництву.

На прикладі медичної галузі учасники заходу прослідкували, що високі заробітки, зокрема британських лікарів (50-100 тис британських фунтів на рік), виключають корупційне підґрунтя, чого не прослідковується нині в Україні, де громадяни дають гроші лікарям, щоб отримати якіснішу медичну допомогу або взагалі її отримати як таку.

Зазначений захід став черговою подією у рамках заходів реалізації у 2018 р. проекту з визначення науково-методичного обґрунтування забезпечення ефективності та результативності реалізації положень Закону України «Про запобігання корупції».

Представники юридичного факультету висловлюють щиру подяку професору Кірону Ріду за його пізнавальну лекцію з питань досвіду протидії корупції у Сполученому Королівстві Великої Британії та Північної Ірландії, ґрунтовні аргументи під час дискусії щодо мінімізації корупції в Україні, а також за щирі відповіді на запитання студентів й налаштованість на продовження подальшої плідної співпраці з фахівцями нашого факультету.

Юридичний факультет