Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Михайло Винницький: «Студенти мають стати повноправними учасниками освітнього процесу»

Михайло Винницький: «Студенти мають стати повноправними учасниками освітнього процесу»

Михайло Винницький: «Студенти мають стати повноправними учасниками освітнього процесу»
01.06.2018 09:58 Все Головні новини Студентська рада освітній простір автономність бакалаврат магістратура якість освіти вибір дисциплін

Продовжуючи дискусію навколо питання інтеграції у європейський освітній простір та автономії закладів вищої освіти, радник Міністра освіти і науки України, член Національної команди експертів із реформування вищої освіти Михайло Винницький зустрівся із представниками студентського активу Запорізького національного університету.

Участь у заході взяли голова студентської ради університету Марія Пересипко, а також керівники секторів та факультетських студрад, студентські активісти. Вони, як виявилося, вже заочно знайомі з гостем і чули про нього як про прогресивного й цікавого лектора, максимально відкритого для студентів, який виступає за розвиток студентського самоврядування в Україні, носить символіку свого вишу (Києво-Могилянської академії) і пишається приналежністю до власної академічної спільноти. Тож до дискусії долучилися багато слухачів, продемонструвавши зацікавленість із боку студентів ЗНУ до проблеми реформування змісту університетської освіти.

Цього разу в молодіжній аудиторії обговорювалися не закони і нововведення, а тема ролі студентського самоврядування в розвитку власного вишу та його впливу на якість освіти: «Збудуй свій власний Кембридж! Університетська спільнота і роль у ній студента». Так, йшлося про те, як студентська спільнота може впливати на якість освіти, яку здобуває в університеті і як зробити життя у виші цікавим.

На початку розмови гість коротко розповів про свою міграцію з Канади до України, де він проживає і веде професійну діяльність вже близько п’ятнадцяти років. Головну увагу учасників заходу він зосередив на тому, що таке якісна європейська освіта і якою вона має бути. Поспілкувалися присутні у залі і з приводу того, яким чином можливо студенту впливати на освітній процес. На що фахівець із даних питань порадив активно реалізовувати своє право щодо вибору навчальних дисциплін (25% гуманітарного та спеціального циклів), формувати свою власну навчальну траєкторію. У разі реалізації наданої новим законом можливості, студенти також отримують важелі впливу на якість навчальних курсів, можливість обирати кращих викладачів тощо. Окрім іншого, гість порадив публічно підтримувати таких викладачів і розповів про методи заохочення (студентська премія, відзнаки для кращого викладача факультету тощо), які існують в інших вишах і які впливають на рейтинги освітян.

Дискусія точилася і навколо питань про фахові стандарти, яких має дотримуватися виш, можливість збільшення кількості вибіркових дисциплін, якості бакалаврату та магістратури в Україні та за кордоном, проблем сучасної освіти, пріоритетів щодо вибору спеціальності, галузі, керівника (для аспірантури) або ЗВО тощо. При цьому фахівець відзначив, що рівень бакалаврату в Україні досить високий, подекуди вищий за той, який забезпечують закордонні виші. А от якість навчання в магістратурі на порядок нижча ніж у європейських університетах. Саме це і не дозволяє нашим навчальним закладам потрапляти до топових рейтингів кращих університетів світу.

Окрім іншого, йшлося про те, чи має сенс таке нововведення для вступників до магістратури, як складання ЗНО з англійської мови? На що пан Винницький як експерт із реформування вищої освіти надав стверджувальну відповідь. Адже до магістратури, як показує міжнародний досвід, вступник має приходити не обов’язково одразу після бакалаврату. Проте він має бути свідомим у своєму виборі і добре підготовленим, у тому числі для здійснення академічної мобільності, стажувань, досліджень, чого сьогодні не можливо зробити без знання іноземної мови.

Як приклади пан Вінницький навів університети Канади, Європи, а також ті українські виші, які намагаються крокувати в ногу із часом, – Національний університет «Львівська політехніка», Києво-Могилянська академія, Київський національний університет ім. Тараса Шевченка та інші. Вони не тільки розвивають власну інфраструктуру, а й своє оточення, своє місто, регіон. Даний фактор дозволяє їм мати власну автономію, у тому числі фінансову. Зацікавленим студентам гість розповів, що на території кампусу канадського вишу, який він нещодавно відвідав, працює чимало магазинів, де продавали власне університетську символіку. Існує і багато інших можливостей заробляти кошти для університету, наприклад, мати спонсорів тощо.

При цьому Михайло Вінницький запевнив, що гнатися за іншими університетами немає сенсу, спільнота ЗНУ має створити щось власне унікальне. Відтак були обговорені питання, як правильно вибудовувати свою візію, яка дозволить бути конкурентноспроможними, бажаними для абітурієнтів і пишатися приналежністю саме до свого власного університетського співтовариства.

Перебуваючи у ЗНУ, Михайло Вінницький відзначив чимало позитивних моментів, які сприяють розвиткові університету як академічного вишу європейського рівня. У їхньому числі, зокрема він вказав на порозуміння між студентами та ректоратом, зокрема ректором Миколою Фроловим, що сприяє консолідації інтересів. Прагнення робити виш кращим, аби мати можливість ним пишатися, спостерігається також із боку викладачів і співробітників. Насамкінець гість наголосив, звертаючись до студентів: «Будьте активними та ініціативними, пам’ятайте, що ви можете бути центральною дієвою структурою не тільки у Запоріжжі, а й в усьому Південно-Східному регіоні».

На пам’ять про відвідування ЗНУ Марія Пересипко вручила гостю пам’ятні подарунки з емблематикою студради вишу. А той, своєю чергою, запросив студентських активістів відвідати чергові цьогорічні всеукраїнські форуми: із питань студентського самоврядування (у Сумах) та «Student Action – Ефективні студентські організації», які відбудуться у жовтні 2018 року і на яких студентські активісти матимуть можливість обмінятися досвідом.

Фотогалерея:

https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=2043685625660820

 

Олена Хлистун

 

 

 

 

Схожі новини