Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулася презентація антиплагіатної програми «Unicheck»

У ЗНУ відбулася презентація антиплагіатної програми «Unicheck»

У ЗНУ відбулася презентація антиплагіатної програми «Unicheck»
25.06.2018 13:12 Все Головні новини Презентація Академічна доброчесність Антиплагіат

Наприкінці минулого тижня у ЗНУ відбулася презентація програмного забезпечення для контролю якості наукових робіт та впровадження принципів академічної доброчесності  – «Unicheck». У числі вишів, які підписали угоди із розробниками цього програмного продукту, тепер і ЗНУ. Наразі відповідно до законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», «Про авторське право і суміжні права» в університеті значна увага приділяється формуванню системи запобігання та виявлення академічного плагіату на всіх рівнях освітньо-наукового процесу, що також стосується кваліфікаційних робіт, дисертаційних досліджень, наукових статей тощо.

Зустрівся із представниками академічної спільноти ЗНУ – проректорами, керівниками відділів, науковцями – менеджер з розвитку ТОВ «Антиплагіат», представник компанії «Unicheck Україна» Андрій Сідляренко, який і презентував нову антиплагіатну програму. Гостя представив учасникам зібрання проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов. У своєму зверненні до учасників заходу він передусім наголосив на потребі мати дієві засоби, зокрема програмні, для боротьби із плагіатом: «Представлений програмний продукт дозволить здійснювати контроль якості науково-дослідних робіт вчених і студентів університету. Проте треба пам’ятати, що він лише спрощує процедуру перевірки, але не замінює експертного контролю з боку академічної спільноти. Крім того, представникам наукового співтовариства необхідно усвідомити важливість формування культури і цінностей академічної доброчесності і вчити цьому студентів з перших кроків їхньої наукової діяльності, утверджувати етичні норми в усіх напрямках діяльності вишу, аби високо тримати реноме та імідж Запорізького національного університету».

Під час презентації програмного продукту компанії «Unicheck» Андрій Сідляренко розповів про результати підписання Меморандуму між Міністерством освіти і науки України і ТОВ «Антиплагіат» щодо безкоштовної перевірки всіх дисертаційних робіт, які будуть захищатися в університетах України. Меморандум передбачає вільний доступ до сервісу «Unicheck» (https://unicheck.com/), завдяки чому протягом кількох років українські виші матимуть безкоштовний доступ до окремих модулів програми, зокрема у частині перевірки дисертацій корпоративними користувачами. При цьому заклади вищої освіти самостійно вирішують питання щодо використання сервісу і укладання договору про співпрацю з компанією.

Гість також коротко розповів про історію «Unicheck», яка розпочала свою антиплагіатну діяльність у 2014 році як платформа Unplag.com. За цей час число її користувачів збільшилося по всьому світу і становить понад 1 млн,  серед них – близько 400 ЗВО і майже така сама кількість закладів шкільної освіти.

Під час презентації антиплагіатної програми фахівець докладно розповів про її переваги і ті завдання, виконання яких вона передбачає: перевірка текстових документів на наявність запозичених частин тексту і цитат з відкритих джерел в Інтернеті та/або внутрішній базі документів користувача, у тому числі ресурсів бібліотеки. Окрім іншого, пропонований сервіс автоматично визначатиме цитування художньої і наукової літератури, законів та методичних фраз, які не є плагіатом. Також як і будь-яка програма з пошуку текстів, «Unicheck» має певні недоліки, адже вона не індексує увесь електронний текстовий контент, зокрема платні ресурси. Тому не може замінити експертних висновків вчених рад, а лише допомагає виявити плагіат.

Андрій Сідляренко наочно продемонстрував присутнім в аудиторії як працює сервіс: представив структуру програмного продукту, технологію налаштування профілю, процедуру реєстрації користувачів та правила користування програмним продуктом, окремими опціями тощо, як завантажувати файли для перевірки – з будь-якого носія. За результатами технічної перевірки кольорові маркери демонструють моменти збігів у тексті, а визначений автоматично їхній процент виступає як показник для визнання наявності/відсутності плагіату. Остаточні висновки при цьому мають надавати виключно експерти, які, у разі потреби, повертають роботу автору – для доопрацювання.

Після тривалої дискусії та запитань учасники зустрічі від імені усієї академічної спільноти вишу висловили вдячність гостю. Натомість Андрій Сідляренко залишив схвальні відгуки та висловив свої враження від перебування у ЗНУ на сторінці у соцмережі: «Тепло і змістовно. Цими словами я можу описати атмосферу зустрічі з викладачами Запорізького національного університету щодо впровадження «Unicheck Україна». Предметна дискусія, змістовні запитання, а головне вогонь в очах під час запитання: «А коли вже можна буде почати користуватись?». Неозброєним оком помічаєш, що виш узяв курс на стрімкий розвиток і демонструє чітке розуміння кроків, які потрібно робити, щоб зростав університет, про що говорять проректори і ректор ЗНУ, що знайшло свій відгук і серед викладачів та співробітників. Кожен з них розуміє, що розвиток цілого університету – це обов'язково і зростання кожного члена університетської спільноти. З таких зустрічей завжди виходиш з гарним настроєм і великим натхненням. Натхненням, спрямованим на розвиток української освіти і науки та на боротьбу за академічну доброчесність!».

 

Олена Хлистун

 

 

 

Схожі новини