Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ проходить ІХ міжнародна літня школа соціальних наук

У ЗНУ проходить ІХ міжнародна літня школа соціальних наук

У ЗНУ проходить ІХ міжнародна літня школа соціальних наук
26.06.2018 11:42 Все Головні новини Факультети Соціології та управління ФСУ Міжнародна літня школа соціальних наук

Протягом 5 днів з 25-30 червня на базі факультету соціології та управління Запорізького національного університету проходить IX Міжнародна літня  школа із соціальних наук, організована кафедрою українських студій Університету Оттави (Канада), Інститутом соціальних і політичних наук (Університет Нантер Париж, Франція), Центром слов’янської історії (Університет Париж і Пантеон Сорбонна, Франція), Дослідницьким центром LabEx «Написання нової історії Європи» (Франція), Центром Марка Блока (Берлін, Німеччина) за підтримки посольства Франції і ректорату ЗНУ.

Участь у IX Міжнародній літній  школі із соціальних наук взяли близько 30 учасників, а саме:  проректор з науково-педагогічної роботи ЗНУ Юрій Каганов, начальник Науково-дослідної частини вишу Вікторія Меняйло, декан факультету соціології та управління Максим Лепський, заступник декана з міжнародної роботи факультету соціології та управління Ігор Кудінов, завідувач кафедри політології Євген Цокур, Софі Ламрошині, Центр Марк Блок – м. Берлін (Німеччина), Михайло Мінаков, Європейський університет Вядріна – м. Франкфурт (Німеччина), Франсуа-Ксав’є Нерар, Університет м. Париж Пантеон-Сорбонна (Франція), Іоулія Шукан, Університет Париж-Нантер (Франція), Анна Колін Лебедів, Університет Париж-Нантер (Франція); Маркіан Добжанський, Інститут Гаррімана, Колумбійський університет (США); Майхіл Фоулер, Стетсонський університет (США); Аліса Клотс, Європейський університет м. Санкт-Петербург (Росія), студенти і викладачі факультету соціології та управління ЗНУ, які вивчають і викладають політологію, а також 15 молодих науковців (аспірантів і докторантів) з Росії, Білорусі, України, США, Канади, Німеччини, Словаччини, Польщі, Угорщини, Франції, які представляють і захищають свої наукові дослідження з різної тематики.

Відкриваючи захід, всіх учасників привітав проректор з науково-педагогічної роботи ЗНУ Юрій Каганов, який наголосив, що розвиток університету неможливий без комунікації з міжнародними партнерами та включення до європейської системи освіти і науки, тому в університеті працюють над розвитком академічної мобільності, проектної діяльності на всіх освітніх  рівнях. «Найбільш важливі досягнення університет має також у галузі підготовки докторів філософії. Так, в рамках їх підготовки ми апробуємо нові дисципліни, пов’язані з академічним письмом, грантовою і проектною діяльністю, академічною доброчесністю. Тому на сьогодні важливим завданням є впровадження європейських цінностей в реальну роботу університету, що сприятиме включенню української науки до європейського контексту», - зазначив він. Також Юрій Олегович подякував міжнародним гостям та декану ФСУ Максиму Лепському за організацію і висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю.

Своєю чергою, декан ФСУ Максим Лепський розповів про історичні та міграційні особливості території нашої країни, наукові дослідження можливості процесів миротворчості і розв’язання  заморожених конфліктів,  про можливості післявоєнної побудови світу в нових геополітичних умовах і результати української революції, яка є однією з перших революцій знань, а також про спробу відходження  від систем жорстких директивів. Крім того, він висловив сподівання, що гості зможуть відчути духовну силу нашого міста, волелюбний дух козацтва, який є основною національною ідеєю, та отримають задоволення від плідної і цікавої роботи та наукового обміну.

Завідувач кафедри політології Євген Цокур та європейські науковці Софі Ламрошині і Анна Колін Лебедів переконані, що ця зустріч є важливою для обміну практичним досвідом  як для українських  науковців, так і для міжнародних.

Зазначимо, що проведення Міжнародних літніх шкіл соціальних наук на теренах України відбувається вже протягом восьми років. За цей час робота школи проходила на базі Острозької академії, Центру міської історії Львова, вищих навчальних закладів Дніпра, Харкова, Умані, Чернівців, Житомира, Миколаєва. Цього року місцем проведення ІХ Міжнародної літньої школи соціальних наук було обрано Запорізький національний університет.

У рамках програми роботи школи була проведена низка наукових, практичних та культурно-пізнавальних заходів, присвячених проблематиці історії та теорії суспільно-політичних рухів,  історії  та впливу революцій та специфіки державотворення України і країн Європи.

Тематика доповідей і наукових досліджень, представлених науковцями також була досить різноманітною і стосувалась такої проблематики: політика суперечки та ідентичності; проблематика майдану; державотворення України початку 20 століття; індустріальний комплекс в Запоріжжі, його побудова та історія; суспільно-політичні рухи; обговорення концепції "Пам'ятника Революції" у радянській Росії, інструменталізація смерті, пам'яті та історії у радянській Росії (1917-1924 рр.); місце давнини в революційній і постреволюційній радянській дитячій та молодіжній культурі; Євромайдан як приклад політичного позитивізму; відновлення нації: історія, пам'ять та ідентичність в естонському національному пробудженні; періодизація української політичної економії: від "Комерційного капіталізму" до кон'юнктури "Пост-Майдан"; реорганізація української архітектурної сфери у часи «перебудови»; ефекти демобілізації: від помаранчевої революції до Євромайдану та інше.

Так, свої дослідження презентували молоді науковці: Олівія Боуінс, Університет Брандейса (США); Тетяна Булах, Університет штату Індіана – м. Блумінгтон (Україна – США); Джулі Дешеппер, Національний інститут східних мов та цивілізацій (Франція); Магда Долинська-Риджек, Університет ім. Юстуса-Лібіга – м. Гісен (Польща – Німеччина); Денис Горбач, Інститут політичних досліджень (Україна - Франція); Ганна Йостіцова, Бермінгемський університет  (Словаччина – Велика Британія); Вірджинія Ласнір, Монреальский університет (Канада); Наталя Нешевець, Національний університет Києво-Могилянської Академії (Україна); Наталя Отріщенко, Центр міської історії східної центральної Європи (Україна); Анастасія Папущіна, Центральний європейський університет – Будапешт (Росія - Угорщина); Ганна Паулоуска, Варшавський університет (Білорусія - Польща); Тимофій Раков, Європейський університет м. Санкт-Петербург (Росія); Марія Раствовора, Національний університет ім. Тараса Шевченко – м. Київ (Україна); Анна Уітінгтон, Мічиганський університет (США); Олег Журавльов, університет м. Тюмень (Росія).

Зокрема, про контрольоване громадянство внутрішньо переміщених осіб в Україні: адміністративні навички та життєвий досвід розповіла Тетяна Булах з Університету штату Індіана – м. Блумінгтон (США).

Крім того, учасники школи  взяли участь у роботі круглих столів і презентацій, отримали можливість для спілкування із представниками політичного активу, обміну думками, науковим і практичним досвідом, розширення перспективи власних наукових досліджень, а також  знайомства з багатою і величною історією Запорізького краю під час запланованих екскурсій на острів Хортиця, на козацьку Січ, на Дніпрогес, до соцмістечка  для переселенців та індустріального комплексу.

 

Олена Переверзєва

 

Схожі новини