Стара версія
Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / На історичному факультеті завершилася етнографічна практика для студентів-третьокурсників

На історичному факультеті завершилася етнографічна практика для студентів-третьокурсників

На історичному факультеті завершилася етнографічна практика для студентів-третьокурсників
06.07.2018 09:58 Все Головні новини Факультети Історичний Історичний факультет освітній процес практика

У ЗНУ завершилась етнографічна практика для студентів 3 курсу історичного факультету, яка проходила під керівництвом доцентів кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Сергія Білівненка й Романа Молдавського.

Етнографічна практика студентів 3 курсу історичного факультету ЗНУ проходила за двома напрямами: виїзна етнографічна, усноісторична експедиція й усноісторична, археографічна на базі Запорізького відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України.

У рамках практики провели комплексну етнографічну та усноісторичну експедицію на території Оріхівського району Запорізької області (село Мала Токмачка). Об’єктом дослідження стала «усна історія», тобто розповіді старожилів. Під час перебування в населеному пункті опрацьовувалися збірки місцевого краєзнавчого шкільного музею. Експедиція охопили територію Малотокмачанської об’єднаної територіальної громади. Вона належала до типу «кущової,» тобто був один базовий табір постійного проживання, із якого учасники експедиції проводили опитування респондентів у них вдома за віковою вибіркою (старші 70 років).

Під час практики студенти опитали більше 100 осіб, чий вік перевищує сімдесятирічний рубіж і зібрали близько двадцяти експонатів для факультетського «Музею етнографії народів Півдня України». Серед експонатів були як масові, так і унікальні – вишиті рушники, глечики, горщики, черепиця вироблена на початку ХХ століття. Також представники ЗНУ відсканували світлини сімейних фотоальбомів ХХ століття, щоденник мешканки села Галини Браун. Відбулася зустріч практикантів із учасниками фольклорного гурту «Токмачаночка», під час якої записано унікальну манеру виконання пісень — степовий розспів, що претендує на внесення до світової нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Після завершення пошукової роботи в школі відбулась зустріч етнографів з учнями та вчителями місцевої школи. Мета зустрічі – ознайомлення школярів з роботою експедиції та її результатами. Під час спілкування дослідники передали до шкільного музею всі аудіо-, відео-, фотоматеріали, що їм вдалося зібрати. До учнів звернулися студенти історичного факультету ЗНУ Альона Качуровська й Семен Прокопенко, випускник Олександр Сапронов, аспірант Людмила Фокіна, керівник експедиції, доцент Сергій Білівненко, які розповіли про мету експедиції, її результати, деякі цікаві факти.

Майбутніх випускників студенти запросили вступати на історичний факультет ЗНУ. Як наголосила студентка Качуровська Альона: «У нас ‘’крутий’’ факультет та ‘’круті’’ студенти». Учасники експедиції подякували мешканцям села за доброзичливість, надану допомогу. Особливу вдячність висловили голові села й директору школи – Олександру Гамову (до речі, випускнику історичного факультету ЗНУ 1980 року) й Анатолію Малахатку за сприяння у вирішенні організаційних питань проведення експедиції. Окрему подяку отримали випускники історичного факультету Віктор Домбровський (зараз вчитель Малотокмачанської школи) й Оксана Остряниця (цьогорічна випускниця) за щоденну допомогу при проведенні експедиції.

Від Ради музею членам експедиції подарували декілька випусків «Історичного вісника» (щорічного видання історико-краєзнавчого музею) та символічний сувенір.

Група під керівництвом Романа Молдавського, що працювала на базі Запорізького відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського НАН України, проводила опитування мешканців міста Запоріжжя похилого віку, ветеранів історичного факультету ЗНУ і проводила камеральне опрацювання матеріалів із етнології та соціальної/культурної антропології.

Ці матеріали є гарної основою для подальших наукових студій з історії Запорізького краю. Загалом, етнографічна практика є необхідним елементом для фахового історика, наближає його до предмету дослідження, формує розуміння історії як науки про людину та заради людини.

 

Історичний факультет

 

Схожі новини