
Питання благоустрою території студмістечка Запорізького національного університету перебуває під особистим контролем ректора Миколи Фролова. Так, керівництво вишу, зокрема працівники адміністративно-господарської частини на чолі із проректором з АГР Сергієм Кушніром та співробітники, роботу яких організовує комендант студентського містечка Армен Мхітарян дбають про належний привабливий вигляд паркової зони студентського містечка ЗНУ.
На території університету впродовж літнього сезону тривали роботи з насадження рослин та квітів, з догляду за квітниками і газонами. Адже в період вступної кампанії під час літньої спеки під затишними деревами могли відпочивати вступники та їхні батьки, і просто перехожі, які повсякчас відвідують цю улюблену зону відпочинку для всіх мешканців Олександрівського району.
Багато зусиль для створення краси зеленого містечка також докладають представники біологічного факультету, які саджають екзотичні рослини, досліджують їх та доглядають. До цієї роботи долучаються як викладачі та науковці, так і студенти спеціальності «Лісове і садово-паркове господарство». А незабаром у ЗНУ буде реалізований цікавий грантовий проект «Знайомі незнайомці» зі встановлення QR-кодів рідкісних дерев, що ростуть на його території, який координує начальник відділу проектної діяльності, викладач біологічного факультету Олена Бойка.
На території університету чимало зелених насаджень, зокрема дерев та кущів, які створюють затишок студмістечка. Найбільш розповсюдженими тут є такі корисні рослини, як різноманітні ялівцеві. Також навесні й улітку розквітає багато різнобарвних квітів: найпершими себе показали перехожим різнокольорові тюльпани, не поступаються їм вже в красі й петунії, іриси, чорнобривці, крокуси, спіреї Вангутта, ціле літо аж до пізньої осені квітнуть троянди та інші рослини.
Ця окраса нашого університету – результат спільної наполегливої роботи багатьох представників вишівського колективу. Лише за цей літній період на території університету була висаджена велика кількість зелених насаджень, газонної трави, відбулася обрізка та омолодження дерев. Так, біля навчального корпусу № 2 з’явилися 11 ялівців пірамідальних та 5 горизонтальних. На клумбах були висаджені кілька тисяч кущів квітів петунії, чорнобривців, сальвії, целозії, алісума, портулака, гастанії тощо. Облаштовувати паркову зону біля навчального корпусу № 3 також допомагали студенти-біологи. Працівники з комплексного обслуговування, двірники та прибиральниці навчальних корпусів постійно доглядають за рослинами, косять траву та проривають бур’яни, відновлюють газонне покриття.
Окрім звичних для нашої зони рослин на території студмістечка університету росте також чимало унікальних насаджень, у тому числі привезених з інших континентів. Найбільша кількість таких рослин сконцентрована саме на ділянці біля навчального корпусу № 3 – бази біологічного факультету.
Перед корпусом знаходиться дивовижний куточок, де ростуть два незвичайних дерева, які навесні стають окрасою університету, – це різновид яблуні Недзвецького та магнолія. Декоративна яблуня, яку у народі зазвичай називають «райським яблуком», була виведена на основі кількох сортів і розмножується виключно живцюванням. Навесні дерево густо вкривається червоними бутонами, які розкриваються дуже красивими квітками яскраво-пурпурового кольору. А восени, коли спадає листя, воно обсипане крихітними (2 см в діаметрі) яскраво-червоними яблучками.
Кілька років поспіль поряд із яблунею радує перехожих білими квітами магнолія «кобус». Таких дерев два на території університету. Магнолія відноситься до найдавніших реліктових рослин і опилюється виключно жуками, на присадибних ділянках зазвичай використовується як декоративний вид. Обидва дерева магнолії були посаджені та вирощені завідувачем кафедри садово-паркового господарства та генетики Віктором Ляхом. Неподалік розвиваються й кущові магнолії. Ця місцина парку ЗНУ в період цвітіння дерев є улюбленою фотозоною студентів, відвідувачів університету, а також під квітами дерев часто фотографуються молодята.
Неподалік росте ще одна рослина, про яку не багато хто знає, проте вона теж вирізняється чудовим рожевим кольором квітів у період та цвітіння пурпурним листям – це слива Піссарді. Ще цілий рядок таких рослин висаджений понад опорною стінкою біля спортивно-оздоровчого комплексу ЗНУ. Поряд можна побачити і калину особливу, голубі ялинки, сосни, платани, ялівцеві рослини, а також граби та берези, в’язи і клени щодо властивостей яких обізнані далеко не всі.
Просто біля входу до корпусу ростуть кілька сосен, посаджені фахівцями-біологами 10-12 років тому. Їх подарували представникам факультету на знак подяки за допомогу національному заповіднику у висаджуванні на о. Хортиця хвойних дерев. На виході біля будівлі можна побачити пару (чоловіча та жіноча рослини) рідкісного виду високорослих ялівців. Цілу низку дикорослих ялинок привезли з північних територій України студенти заочного відділення біологічного факультету. Вони є окрасою вишу і у зимовий період і навесні, коли випускають світло-зелені китиці нових паростків. Проте ці мешканці густих прохолодних лісів не завжди добре почувають себе в умовах теплого міського клімату, тому влітку потребують рясного поливу і підтримання належного рівня вологи.
Рясніють влітку й кілька кущів чубушника, який помилково називають жасміном через яскраво виражений солодкий аромат квітів. В іншому кутку паркової зони розвивається ще невеличка і ледь помітна перехожим вишня-сакура, яка лише торік випустила вперше свої блідо-рожеві квітки. Черемшина біла, яку посадили професори факультету – Віктор Лях та Олександр Рильський (завідувач кафедри загальної та прикладної екології та зоології), у період цвітіння дарує чудовий стійкий аромат, а сама рослина має корисні лікарські властивості.
Зеленіє й дає екзотичні стручкоподібні плоди єдине на території парку дерево бундук – із сімейства бобових. Його специфічною властивістю є те, що насіння в умовах українського клімату просто так не проростає: аби виростити саджанець, зернята спочатку треба протримати у сірчаній кислоті.
Посеред клумби, де облаштовані лавочки, влітку квітне високоросла багатолітня квітка з Американського континенту – юкка, яка радує відпочивальників своїм виглядом та запашним ароматом. Ще кілька подібних рослин можна побачити і на трикутній клумбі біля навчального корпусу № 2, вона належить факультету журналістики.
Клумбовий дизайн біологічного факультету доповнюють кущі форзиції, що квітнуть яскраво-жовтим кольором найпершими навесні. Ця паркова рослина добре піддається формуванню і становить один з улюблених видів садово-паркових культур. Багато на території університету насаджено й спіреї Вангутта (білої), яка утворює живу огорожу, а навесні рясно вкривається білим квітом, за що у народі отримала назву «неречена».
Наразі начальник відділу проектної діяльності, старший викладач кафедри садово-паркового господарства та генетики Олени Бойка розповіла, як триває реалізація проекту «Знайомі незнайомці», який у літку отримав грант: «Взагалі, ідея щодо маркування QR-кодами рідкісних або маловідомих рослин виникла у мого сина під час нашої прогулянки доріжками Запорізького міського дитячого ботанічного саду. Тоді її радо підхопило його керівництво і вони вже реалізували задум, встановивши таблички із QR-кодами поблизу дерев і рослин, як це давно вже роблять закордоном. Нарешті й ми отримали гроші для реалізації такого проекту на території студмістечка ЗНУ і відзвітуватися перед грантодавцями щодо результатів маємо до грудня поточного року. Група представників біологічного факультету, які задіяні у проекті, вже здійснили інвентаризацію близько 50 рослин на означеній території, які є екзотичними, рідкісними видами, або просто маловідомі для пересічного мешканця нашого міста. Фахівці готують інформаційний контент для статей і розробляють макети табличок, які потім будуть встановлені біля біологічних об’єктів. Цю роботу будуть здійснювати співробітники АГЧ. Очікувано, на території студмістечка, яка локально охоплює кілька корпусів університету (окрім відокремлених навчальних корпусів № 5 та 8), вони мають з’явитися наприкінці жовтня – початку листопада. Після завершення цієї роботи ми плануємо влаштувати свято і здійснити публічну презентацію результатів роботи, проведеної нами у рамках проекту, - для представників університету, ЗМІ та громадськості міста».
Варто наголосити, розробники проекту передбачили, що інформація стосовно рослин має бути представлена двома мовами: українською та англійською. Таким чином, студенти-біологи, а також усі охочі зможуть порівняти тексти із двох джерел. Це має стати гарним стимулом для пізнання нового і підвищити інтерес до вивчення англійської. Загалом реалізатори проекту очікують, що окрасу нашого міста – паркову зону ЗНУ – відвідуватимуть не лише ті, чиї інтереси і діяльність пов’язані із вишем, а й інші городяни і гості нашого міста, іноземні туристи.
Ще один зональний зелений об’єкт має з’явитися в студмістечку вже наступної весни. Адже після проведених масштабних літніх робіт між гуртожитком № 4 та комбінатом громадського харчування ЗНУ поруч вибудували опірну стінку, яка опоясує кільцем колишній пустир. Улітку сюди завезли чорнозем і облаштували клубову територію. Навесні тут планують упорядкувати клумби, насадити квіти та інші рослини.
Фотогалерея:
https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=2141113375918044
Більше інформації стосовно проекту дивіться тут
Олена Хлистун