Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковці та студенти ЗНУ взяли участь у відкритті інформаційної дошки на честь учасників вільнокозацького руху

Науковці та студенти ЗНУ взяли участь у відкритті інформаційної дошки на честь учасників вільнокозацького руху

Науковці та студенти ЗНУ взяли участь у відкритті інформаційної дошки на честь учасників вільнокозацького руху
10.10.2018 16:07 Все Головні новини Університет патріотичне виховання Українська революція 1917-1921 рр історія міста інформаційна дошка

Десятого жовтня у Запоріжжі на території залізничного вокзалу Запоріжжя-ІІ відбулося урочисте зібрання з нагоди відкриття інформаційної дошки на честь працівників Катерининських залізничних майстерень, що були безпосередніми учасниками патріотичного вільнокозацького руху у грудні 1917 року.  Подія відбулася в рамках проведення заходів, присвячених 100-річчю Української революції 1917-1921 рр. Учасниками події стали представники місцевої адміністрації, викладачі, співробітники та студенти ЗНУ, школярі та містяни.

Під час мітингу до молоді звернулися керівники обласних та міських адміністративних структур, науковці й освітяни: директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Зубченко, заступник начальника управління економічного розвитку Запорізької обласної ради Іван Аделєв, заступник голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Олександрівському району Олександр Нариженко, доктори історичних наук, професори ЗНУ – Геннадій Васильчук (депутат ЗМР) та Володимир Бондаренко, директор Запорізького січового колегіуму Валентина Єршова та інші.

Усі вони згадували історичні події, які відбувалися на території Олександрівського району Запоріжжя майже сто років тому. Йшлося про боротьбу за незалежність та оборону рідного краю від більшовиків працівниками Катерининських залізничних майстерень, які створили два курені – «Хортиця» і «Січ». Активісти охороняли громадський порядок, патрулювали вулиці, вели активну культурно-просвітницьку діяльність. Керували ними Костянтин Білашкевич та Іван Оліфер. Віднині їхні імена вписані в історію району та Запорізького краю.

Відкриваючи цей невеличкий пам’ятний знак не честь героїв-визволителів, кожен із доповідачів особливу увагу молодого покоління звертав на той факт, що вони мають знати справжню, а не викривлену історію, пам’ятати імена героїв. Адже це - не просто минуле нашого народу, це і погляд у його сьогодення та майбутнє.

Представники обласної та міської адміністрації, зокрема, зупинилися на витоках української державності та окремих моментах визвольного руху на Україні у 1917-1921 рр., що мають паралелі у сьогоденні. Відроджується історія міста – відроджується пам’ять народу.

Містян також привітали із прийдешнім потрійним святом – 75-ою річницею з Дня визволення міста Запоріжжя від нацистських загарбників, святом Покрови Святої Богородиці, яка вважається покровителькою нашого міста та запорозького козацтва, та із Днем захисника України.

Проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук наголосив, звертаючись до молоді: «Багато прикладів патріотизму містить українська історія, зокрема й історія нашого міста, яку сьогодні повертають науковці. Ви маєте бути обізнаними, багато читати, дізнаватися інформацію з різних джерел, аби робити правильні висновки і вчинки!».  

У події минулого заглибився й науковець, професор ЗНУ Володимир Бондаренко. Він зауважив, що саме у 1917 році здіймається рух сучасного козацтва. Також науковець навів паралелі між тогочасною і нинішньою гібридною війною, що велася як у період минулих «визвольних змагань», так і триває зараз – у форматі АТО. Адже місцеві мешканці Запоріжжя і в минулому підтримали політичні ідеї Української Центральної Ради, і сьогодні відстоюють мир і незалежність єдиної української держави.

Запеклі бої колись тривали саме на території Олександрівського району і вокзалу Запоріжжя – ІІ, куди у грудні 1917 року прибули російські матроси. На той час містян і працівників залізничних майстерень підтримали 250 гайдамаків з Катеринослава, не лишився осторонь й ескадрон кримських татар. Додаткова інформація:

https://zp.depo.ua/ukr/zp/zp/borotba-za-nezalezhnist-yak-rozpochinalasya-rosiysko-ukrayinska-viyna-1917-roku-v-zaporizhzhi-20171125682515

Право урочисто відкрити інформаційну пам’ятну дошку надали проректору ЗНУ Геннадію Васильчуку, запорізькому історику Володимиру Бондаренку, ветерану АТО Тимуру Книшу та учню Запорізької спеціалізованої школи-інтернату ІІ-ІІІ ступенів «Січовий колегіум» Максиму Древічу. Пам’ять героїв національного визвольного руху присутні вшанували хвилиною мовчання.

Від ЗНУ участь у заході, окрім науковців, також взяли фахівець відділу виховної роботи Тетяна Баланюк та студенти.

Фотогалерея:
https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=2245920275437353

 

Олена Хлистун