
У рамках заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників наукова бібліотека відкриває книжкову експозицію до 100-річчя «Листопадового зриву» – українського повстання у м. Львів 1 листопада 1918 року, внаслідок якого було проголошено Західноукраїнську Народну Республіку (хол наукової бібліотеки).
До експозиції увійшли наукові праці, збірки документів і матеріалів, історіографічні, довідкові видання, автореферати дисертацій, статті в періодичних виданнях, які відображають передумови створення на території Західної України самостійної держави, що фактично існувала протягом 1918–1919 років. Листопадовий зрив (Листопадовий чин), проголошення ЗУНР і подальша боротьба українців Західної України за національне визволення є невід’ємною складовою Української революції 1917–1921 років.
Центральним експонатом є видання «За Україну, за її долю, за честь і волю, за народ! 100-річчя Української національної революції 1917-1921 рр.» (Київ, 2017). Це фотолітопис, в якому зібрано та вперше опубліковано максимальний комплекс фотоматеріалів часів Української революції 1917-1921 років. Творці цього видання намагалися відобразити масштаб та розмах визвольних змагань, зберегти пам’ять про тих, кому ми завдячуємо новітньою українською державністю. Книга четверта цього видання присвячена Західноукраїнській Народній Республіці.
У репринтному виданні Михайла Гуцуляка «Перший Листопад 1918 року на західних землях України зі спогадами і життєписами членів Комітету Виконавців Листопадового Чину» (Київ, 1993) відтворюються події Першого Листопада 1918 року у Львові та Листопадовий Чин у провінції. Представлено багатий матеріал про політичні течії й настрої на українських землях, що входили до складу австро-угорської монархії.
У книзі Івана Васюти «Політична історія Західної України (1918-1939)» (Львів, 2006) на широкому тлі динамічно змінюваної внутрішньо - і зовнішньополітичної ситуації розкривається весь спектр складного й неоднозначного українського суспільно-політичного руху в Західній Україні, починаючи з національно-визвольної революції, в ході якої утворилася Західно-Українська Народна Республіка.
На виставці представлена література з колекції книг української діаспори, зокрема другої хвилі еміграції, яка була пов'язана з поразкою національно-визвольних змагань. Це книги Степана Волинця «Передвісники і творці листопадового зриву. Західно-українські громадські і політичні діячі» (Вінніпеґ, 1965), Мирона Заклинського «Дмитро Вітовський» (Нью- Йорк, 1967), а також відомого історика, дослідника історії українських визвольних змагань, людини, котра сама брала безпосередньо участь у боротьбі за здійснення національного ідеалу Петра Мірчука «Трагічна перемога» (Торонто, 1954), «Перший Листопад» (Торонто, 1958), «Українська державність 1917-1920» (Філадельфія, 1967), «Відродження Великої ідеї» (Торонто, 1954). Автори описують етап зародження і виходу на широку політичну арену організованого українського руху за незалежність ще сторіччя тому, хід подій як на Великій Україні, так і в Галичині.
Зал електронних ресурсів наукової бібліотеки (2-й навч. корпус, к. 126) запрошує на перегляд спеціальної веб-сторінки Українського інституту національної пам'яті http://unr.memory.gov.ua/, де зібрані основні відомості про етапи Революції, видатних діячів, тогочасні фото, документи, спецпроекти медійних партнерів.
Інформацію про всі книги, автореферати дисертацій, публікації в газетах, журналах та наукових збірниках за темою подає електронний каталог.
Усім, хто цікавиться історією своєї Батьківщини і вболіває за її майбутнє, пропонуємо завітати до наукової бібліотеки і ознайомитись з виставкою.
Наукова бібліотека