Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ відбулося чергове засідання Вченої ради

У ЗНУ відбулося чергове засідання Вченої ради

У ЗНУ відбулося чергове засідання Вченої ради
01.11.2018 13:58 Все Головні новини Вчена рада міжнародна діяльність наукова діяльність філологічний факультет

Тридцятого жовтня в Запорізькому національному університеті відбулося чергове засідання Вченої ради. Під час заходу, зокрема йшлося про розвиток міжнародних зв’язків вишу, ефективність діяльності філологічного факультету, стан охорони праці в ЗНУ. А також – про створення нової символіки університету, затвердження низки важливих для діяльності вишу документів.

На початку заходу ректор Микола Фролов вручив кілька важливих урядових нагород викладачам факультету фізичного виховання до 50-річчя із дня заснування факультету та з нагоди багаторічної плідної праці. Так, доцента кафедри теорії та методики фізичної культури і спорту Тамару Чиженок відзначили Почесною грамотою Верховної Ради України. Завідувачу кафедри фізичної реабілітації, професору Надії Богдановській вручили подяку Прем’єр-міністра України. Завідувача кафедри фізичної культури і спорту, професора Андрія Сватьєва відзначили Подякою Міністерства освіти і науки України.

Першим питанням порядку денного стала доповідь проректора з наукової роботи Геннадія Васильчука «Про розвиток міжнародної діяльності університету та роботу з іноземними студентами». Геннадій Миколайович, наголосивши на першочерговій важливості розвитку міжнародної діяльності для сучасного вишу, зазначив, що в 2017-2018 н. р. у ЗНУ учасниками академічної мобільності стали 186 осіб: 136 студентів (відрядження та стажування), 50 науково-педагогічних працівників (стажування та відрядження). Із них 12 студентів та 7 науково-педагогічних працівників стали учасниками програми міжнародної академічної мобільності Еразмус+ та пройшли стажування в таких європейських університетах, як Університет Пітешті (Румунія), Університет ім. Масарика (Чехія), Університет Фоджіа (Італія), Нарвський коледж Тартуського університету (Естонія), Університет дю Мен (Франція).

Також він звернув увагу присутніх на те, що з метою забезпечення безперервного зростання академічної мобільності, в програмний документ, яким регламентується діяльність вишу – у «Стратегію розвитку ЗНУ до 2022 року» - були включені конкретні показники для вхідної та вихідної мобільності. Так, згідно Стратегії, вихідна академічна мобільність має бути інтегрована в освітній процес і охоплювати не менше 10 % контингенту студентів; не менше 20 % складу науково-педагогічних та адміністративних працівників; постійна планова вхідна академічна мобільність – не менше 5 студентів та 5 викладачів на рік. Досягнення таких показників можливе за умов подолання певних труднощів, із якими зіштовхуються на сьогодні всі українські ВНО. Забезпечення якості академічної мобільності вимагає вирішення низки завдань: забезпечення якісної (не нижче рівня В2) мовної підготовки студентів, аспірантів, докторантів, науково-педагогічних, наукових і педагогічних працівників; проведення тренінгів і воркшопів із підготовки необхідних документів для участі в програмі академічної мобільності; впровадження більш ефективного та зрозумілого механізму визнання результатів мобільності студентів, аспірантів і науково-педагогічних тощо. Доповідач зауважив, що цього року до ЗНУ були запрошені 12 іноземних викладачів-фахівців на тривалий термін від 1 місяця до 1 року зі Сполучених Штатів Америки, Болгарії, Франції, Великої Британії, Польщі та Іспанії.

У 2017-2018 навчальному році кількість іноземних студентів в ЗНУ сягнула 80, із них: 40 слухачів підготовчого відділення, 27 – студенти бакалаврату, 8 магістрів та 4 аспіранти. Цей показник є рекордним у порівнянні з попередніми роками, що дає підстави прогнозувати збільшення цього показника до 5% від загального контингенту в 2022 році. Крім того, за словами проректора, нові перспективи розвитку вишу в цьому напрямку відкриває приєднання ЗДІА до ЗНУ, адже вже на сьогодні в інженерній академії навчається більш ніж 100 іноземних студентів.

Ректор ЗНУ Микола Фролов, коментуючи доповідь, відзначив, що за останні три роки значно зросли показники академічної мобільності вишу. У найближчих перспективах університету – поліпшення матеріально-технічної бази, створення структурного підрозділу, який би опікувався взаємодією зі студентами-іноземцями й допомагав їм в процесі адаптації до освітнього процесу у виші.

Наступним питанням порядку денного став виступ декана філологічного факультету Тамари Хом’як «Про ефективність діяльності філологічного факультету» (співдоповідач – декан факультету журналістики Віктор Костюк). Тамара Володимирівна у своєму виступі розповіла про структуру факультету (кафедра української літератури, кафедра української мови, кафедра слов’янської філології, кафедра українознавства й Науково-консультаційний центр юридичної лінгвістики) і його кадровий склад. У виступі йшлося про основні напрямки профорієнтації та співпраці зі школами міста й області, про методичне забезпечення освітнього процесу. Окрему увагу доповідач приділила науковим школам, що функціонують на факультеті: «Література й історія», «Літературний процес: проблеми типології і спадкоємності», «Історичний словотвір української мови» і «Слов’янські мови в історичному розвитку». Крім того, вона прозвітувала про наукову діяльність викладачів, студентів й учнівської молоді – учасників Малої академії наук, науковими керівниками яких є викладачі факультету. Зокрема, йшлося про публікації монографій, статей у фахових іноземних виданнях, методичних посібників. Окрему увагу приділили й міжнародній роботі, академічній мобільності викладачів і студентів факультету, укладанню угод із іноземними вишами і т.д.

Співдоповідач Віктор Костюк відзначив позитивні сторони діяльності факультету, зокрема увагу з боку його викладачів до студентської науки і патріотичного виховання. Водночас він наголосив на необхідності посилення грантової діяльності факультету й зміцнення його кадрового потенціалу. Своєю чергою, Микола Фролов наголосив на важливості для ЗНУ функціонування й розвитку філологічного факультету. Зокрема, він висловив переконання, що саме багаторічна невтомна діяльність філологічного й історичного факультетів мала значний вплив на настрої населення області в 2014 році. Тоді Запоріжжя не стало на шлях сепаратизму, зробивши вибір на користь незалежності й цілісності України. Він звернувся до присутніх із проханням надати допомогу, необхідну для подальшого розвитку філологічного факультету. До речі, ректор ЗНУ Микола Фролов особисто пообіцяв уже цього року оголосити спеціальний конкурс саме для розвитку філологічного напрямку досліджень у царині україністики. Адже фахівцям цього напрямку важко відшукати пропозиції чи гранти світового рівня, котрі б охоплювали відповідний напрям.

Начальник відділу охорони праці Ігор Маказан прозвітував «Про стан охорони праці, пожежної безпеки в університеті та заходи щодо його покращення». Учасники вченої ради одностайно проголосували за проект рішення по доповіді, у якому йшлося про те, що з метою попередження травматизму серед співробітників та студентів необхідно обов'язково розглядати на засіданнях факультетів, кафедр та інших підрозділів питання особистої безпеки під час виконання посадових обов'язків та в побуті, аналізувати інформацію про нещасні випадки та доводити її до співробітників. А також – проводити роз’яснювальну роботу серед студентської молоді щодо норм поведінки в суспільстві, побуті, гуртожитках, під час культурно-масових заходів; дотримання правил пожежної безпеки тощо.

Низку важливих питань, що регламентують життєдіяльність вишу, розглянули під час обговорення пункту «Різне». Так, присутні на заході одностайно проголосували за внесення змін до Статуту Запорізького національного університету у зв’язку з реорганізацією ЗДІА шляхом приєднання до ЗНУ, про які доповідав в.о. начальника юридичного відділу Костянтин Борисов.

Жваве обговорення, у якому взяли участь представники різних факультетів і студактиву, викликала доповідь «Про затвердження символіки Запорізького національного університету» Олександра Капрова, який, до речі, запевнив, що повернувся до рідного вишу задля того, аби допомогти йому в розбудові сучасної успішної іміджевої політики. На Вчену раду він виніс проект нового Герба Запорізького національного університету, а також – емблем усіх факультетів. У результаті обговорення, у якому взяли участь декани і викладачі різних факультетів, представники структурних підрозділ і студактиву, ректор Микола Фролов запропонував повернутися до розгляду цього важливого питання на наступному засіданні Вченої ради. А поки що – створити фокус-групи, щоб дізнатися думку про ребрендінг символіки вишу якнайширшої цільової аудиторії.

Так само активно присутні обговорили виступ керівника навчального відділу Людмили Нестеренко про затвердження низки основоположних для діяльності вишу документів: «Положення про розроблення та оформлення освітньої програми Запорізького національного університету», «Положення про розроблення навчальних планів підготовки здобувачів вищої освіти бакалавра та магістра в Запорізькому національному університеті» і «Порядку організації вибору навчальних дисциплін за вибором у Запорізькому національному університеті». Зокрема, низку важливих зауважень щодо свого бачення цих документів вніс завідувач кафедри новітньої історії України Федір Турченко. Після прискіпливого обговорення цього питання учасники зібрання проголосували за затвердження документів із тим, щоб надалі зібрати комісію й внести у них певні доопрацювання.

Наприкінці засідання присутні розглянули кілька поточних питань діяльності вишу: затвердження голів екзаменаційних комісій для проведення атестації здобувачів вищої освіти освітнього ступеня магістр та освітньо-кваліфікаційного рівня молодший спеціаліст (доповідач – Людмила Нестеренко), затвердження Кодексу академічної доброчесності (доповідач – Геннадій Васильчук). Також йшлося про затвердження змісту електронних і друкованих наукових видань і науково-методичних видань, рекомендованих до друку. Крім того, після виступу в.о. керівника Центру післядипломної освіти Ірини Борисової відбулося затвердження програм підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів середньої освіти та сертифікатної програми. А декан факультету соціології та управління Максим Лепський звернувся до наукової спільноти з проханням про створення аудиторії імені видатного професора Віталія Воловика. Його підтримали як ректор Микола Фролов, так і всі присутні на заході. Тож незабаром на базі факультету соціології та управління розпочне свою діяльність аудиторія імені відомого запорізького філософа.

 

Таміла Тарасенко