Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проректор Юрій Каганов взяв участь в українсько-польському проекті «Інноваційний університет і лідерство»

Проректор Юрій Каганов взяв участь в українсько-польському проекті «Інноваційний університет і лідерство»

Проректор Юрій Каганов взяв участь в українсько-польському проекті «Інноваційний університет і лідерство»
05.11.2018 13:21 Все Головні новини Університет наукова діяльність міжнародні зв’язки проектна діяльність

Проект «Інноваційний університет і лідерство» триває вже п’ятий рік і відбувається за підтримки Міністерства науки і вищої освіти Республіки Польща, Міністерства освіти і науки України та під патронатом Фундації польських ректорів – Інституту суспільства знань.

Його співорганізаторами з польського боку є Варшавський університет, Ягеллонський університет, Фундація Artes Liberales, з українського – Міжнародний благодійний Фонд «Міжнародний фонд досліджень освітньої політики», Спілка ректорів вищих навчальних закладів України.
Співкоординаторами проекту є Президент Міжнародного фонду досліджень освітньої політики, екс-заступник Міністра освіти і науки України Тарас Фініков та доктор габілітований, професор, декан факультету «Artes Liberales» Варшавського університету Роберт Сухарський.
Цьогорічна фаза проекту, учасниками якої стали представники 25 закладів вищої освіти України, була присвячена проблемі побудови комунікації між університетами й зовнішнім середовищем.
Тренінги проходили з 8 по 12 жовтня 2018 р. на базі Варшавського університету та з 15 по 19 жовтня 2018 р. на базі Ягеллонського університету. Під час проекту учасники мали можливість прослухати лекції представників адміністрації та співробітників багатьох структурних підрозділів Варшавського та Ягеллонського університетів (прес-служби, інкубаторів, бюро інтелектуальної власності, відділу міжнародної співпраці, промоції і брендінгу, відділу кар’єри, клубу випускників, відділу обслуговування досліджень, міжнародних дослідницьких програм, центру дидактичної підтримки, відділу абітурієнтів та ін.). Крім того, із 22 жовтня по 2 листопада були організовані академічні зустрічі та консультації, що охоплювали широке коло інституцій, серед яких Бібліотека, Центр якості освіти і Центр цифрових компетенцій Варшавського університету, Національний центр синхротронного випромінювання SOLARIS.
Особливий інтерес у контексті імплементації Закону України «Про вищу освіту» 2014 року становлять законодавчі зміни в Польщі, зокрема «Закон 2.0. Нова конституція для науки та вищої освіти в Польщі», який набув чинності у жовтні 2018 року. Закон презентував учасникам проекту Державний секретар в Міністерстві науки та вищої освіти Польщі Пйотр Дарджіньскі.
Примітним був спосіб підготовки реформи – на вироблення змін оголосили конкурс, а до розробки норм долучилося наукове середовище. Із жовтня 2016 р. до червня 2017 р. щомісяця в різних польських містах проходили конференції, у яких взяли участь понад 10 тис осіб, зацікавлених майбутнім польських університетів.
В основі нового закону концепт співпраці між ученими і бізнесом. Підприємці отримуватимуть податкові пільги за умови використання наукових здобутків та інвестиції в науку. Особливістю Закону є тенденція централізації управління та фінансування вишем, передача частини автономних прав університетів Міністерству, акцентування на дуальній освіті, грантовій і проектній діяльності, якості публікаційної активності науковців, оцінювання якості навчання.
Окрім іншого, Юрій Каганов провів робочі зустрічі з представниками компанії «Index Copernicus», що є власником однойменної наукометричної бази. Результатом цього стали конкретні зауваження й пропозиції стосовно видань ЗНУ та перспектив їхньої індексації.
Підсумком участі у проекті стала презентація мікропроектів, спрямованих на розвиток університетів, яка відбулась 2 листопада у Варшавському університеті за участю генерального директора Директорату вищої освіти та освіти дорослих МОН України Олега Шарова.
Юрій Каганов представив академічній спільноті проект «Адаптація фахових видань Запорізького національного університету до європейських практик», що має на меті перспективу включення як мінімум 1 видання університету до бази Web of Science (категорія «А»), 1 видання – до бази ERIH PLUS, 10 видань – до категорії «Б» (наказ МОН України від 15.01.2018 № 32). Перші результати виконання проектів будуть представлені учасниками у травні 2019 р. як пропозиція Міністерству освіти і науки України, Спілці ректорів ВНЗ, на підсумковій конференції, яка відбудеться у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
За словами Юрія Каганова, один із ключових висновків, який сформувався під час стажування, полягає в необхідності подолання своєрідного комплексу меншовартості в українській вищій школі, яка, поза сумнівом, програє польським вишам у ресурсному плані, фінансовому забезпеченні, але аж ніяк не в інтелектуальному потенціалі. Калькування польського досвіду реформування вищої освіти і науки навряд чи може стати дієвим в українських умовах, натомість ціла низка успішних практик польських університетів можуть бути в адаптованому вигляді впроваджені в діяльності Запорізького національного університету як регіонального європейського вишу.

Схожі новини