26 вересня у Запорізькому національному університеті відбулася презентація книги «Голодомори на Запоріжжі. Статті, документи, спогади («Спокута» № 8-9, 2008)»). Ініціатором випуску книги став науково – редакційний колектив «Реабілітовані історією» під керівництвом відомого письменника, випускника нашого університету Петра Ребра.
Серед авторського колективу «Спокут» є викладачі та випускники нашого ВНЗ. Один із них – проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи, професор Федір Турченко. Федір Григорович відзначив, що за роки незалежності світ побачило близько 20 тисяч публікацій, присвячених темі штучно організованого голоду на Україні. На жаль, на висвітлення страшних подій, що відбувалися на той час в нашому регіоні, припадає дуже малий відсоток наукових та публіцистичних розвідок. Це породжує у суспільстві міфи. «У наших найближчих планах – випуск у світ Мартирологу жертв Голодомору. У цей документ, обсягом близько 1100 сторінок, увійде перелік близько 30 тисяч жертв штучного голоду в нашій області. І це – лише частина тих імен, що встановлені на сьогодні», - підкреслив Федір Турченко.
Не менш емоційним був виступ Петра Ребра. Очолюваний ним проект «Реабілітовані історією» діє вже близько десяти років, але попередні випуски «Спокути» були присвячені жертвам політичних репресій. А до останнього - крім праць сучасних науковців та більше 300 раніше засекречених документів, увійшли спогади очевидців. В планах редакційного колективу «Реабілітованих історією» - нові випуски «Спокути». Адже, за словами Петра Павловича, саме у збереженні пам’яті про страшне лихоліття полягає моральний борг сучасників перед попередніми поколіннями.
Своїми враженнями та роздумами із присутніми поділилися член президії заходу, завідувач кафедри загального і слов’янського мовознавства, професор Віктор Чабаненко, члени редколегії провідний спеціаліст Державного архіву Запорізької області Віктор Бондар, член спілки журналістів України Михайло Литовченко, народна артистка України Тетяна Мірошниченко. Виступила перед присутніми і завідувач відділом обласної інспекції з охорони пам’яток історії та культури Тамара Шевченко, закликавши людей не зводити охорону пам’ятників жертвам репресій та голодоморів до виконання чергових державних кампаній.
Відповідний настрій під час презентації книги створював показ слайдів, присвячених трагедії українського народу 32-33 років минулого століття, а також вшануванню жертв штучного голоду. А працівники наукової бібліотеки ЗНУ підготували до заходу тематичну виставку, на якій серед іншої літератури були попередні випуски «Спокути» і роботи викладачів нашого університету, присвячені цій темі.