Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Література й історія: взаємозв’язок дисциплін досліджують у ЗНУ

Література й історія: взаємозв’язок дисциплін досліджують у ЗНУ

10.10.2008 10:59

Традиційна наукова конференція «Література та історія», організована філологічним факультетом Запорізького національного, зібрала викладачів та студентів із багатьох регіонів України. Дехто з них вже не вперше завітав до нашого університету, аби обговорити проблеми взаємозв’язку між історією та літературою.

Започаткував вивчення цієї теми в нашому університеті доктор філологічних наук, завідувач кафедри теорії літератури та журналістики факультету журналістики, професор Віталій Шевченко. А викладачі кафедри української літератури доклали чимало зусиль для її розробки та всебічного осмислення. Саме це підкреслила у зверненні до учасників конференції під час пленарного засідання декан факультету, доцент Тамара Хом’як.
Ректор ЗНУ, професор Сергій Тимченко у своєму вступному слові відзначив, що ця тема наукових досліджень не є випадковою для Запорізького національного. Адже так склалося, що саме у нашому краї почала формуватися українська політична нація. На сьогодні ж, на жаль, у Запоріжжі дещо занедбані культурні та історичні цінності. Тому наш університет вбачає своє призначення не лише в науково-освітній, а й у просвітницькій діяльності. Поєднання ж філології та історії, на думку Сергія Михайловича, дозволить науковцям охопити більш широке коло проблем.
Розпочала роботу засідання доктор історичних наук, відома письменниця Раїса Іванченко. Розповідаючи про своє бачення літератури та історії без міфів та прикрас, почесна гостя з Києва зазначила, що у неї особливе ставлення до нашого університету. По-перше, вона сама народилася у нашій області - в Гуляйполі. По-друге, вперше дисертація, присвячена вивченню її творчості, була захищена саме в Запорізькому національному університеті. Цю тему для дослідження обрала її землячка, доцент кафедри української літератури Валентина Ніколаєнко, яка теж вперше побачила світ на Гуляйпільщіні.
Випускник нашого університету, професор Анатолій Козлов, завітав на конференцію із Кривого Рогу, аби зробити доповідь про типи мислення, мовлення та діяння характерників. Він, створивши власну типологію цього українського феномену, щедро ілюстрував своє бачення питання цитатами з вітчизняної літератури.
Також на засіданні пролунали доповіді доктора історичних наук Лариси Горболіс (Суми) про концепт води у драмі Олександра Олеся «Над Дніпром» та аспірантки з Кіровограду Марії Тарасової. Остання дослідила тему «Історичні візії України» на прикладі творчості Тараса Шевченка і, зокрема, його малярських робіт.
По завершенню пленарного засідання учасники конференції мали змогу оглянути підготовлену колективом Наукової бібліотеки нашого ВНЗ тематичну виставку. Серед її експонатів - не лише матеріали попередніх конференцій, але й інші роботи вітчизняних науковців, присвячені різним аспектам цього питання. Під час секційних засідань мова йшла про концепцію історії в національних літературах при застосуванні порівняльного аналізу, жанрово-стильову специфіку історичної прози. Не оминули увагою присутні й інтерпретації козацтва в українській і світовій літературах. Окремою темою конференції була методика викладання історичних творів у вищій школі.
Під час наукового зібрання обговорювалося багато цікавих та інколи й несподіваних питань. Так, Раїса Іванченко внесла пропозицію, що ЗНУ як одному з духовних центрів Запорізького краю варто подбати про присвоєння йому статусу національного університету імені якогось визначного земляка, скажімо, видатного гетьмана Війська Запорізького Дмитра Байди-Вишневецького.

Таміла ТАРАСЕНКО