Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Учені вишу беруть участь у проекті «Борисфен» задля розвитку підводної археології, дослідження і популяризації судноплавної історії України

13.12.2018 14:38 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин Історичний факультет підводна археологія судноплавна історія України

Днями відбулася зустріч керівника проекту «Борисфен» Дмитра Кобалія та координатора проекту, випускника історичного факультету ЗНУ Вячеслава Зайцева з ректором Запорізького національного університету, професором, доктором історичних наук Миколою Фроловим. Результатом цієї зустрічі стала домовленість про співпрацю із ЗНУ в рамках проекту «Борисфен» та залучення запорізьких студентів. Куратором проекту з боку нашого вишу виступить викладач історичного факультету, кандидат історичних наук Олександр Олійник. Аналогічна зустріч відбулася й у Херсонському університеті.

Варто відзначити, що проект має на меті об’єднати науковців і студентів із різних регіонів країни задля розвитку підводної археології, а також ретельного дослідження і популяризації судноплавної історії України. Це дослідницько-навчальний проект, який включатиме підводну археологічну експедицію у пониззя Дніпра для дослідження човнів XVII ст.

До речі, згодом про затонулі під Херсоном стародавні турецькі кораблі знімуть фільм. Загалом дослідження турецьких кораблів XVII століття, знайдених у Дніпрі під Херсоном, буде продовжено наступного року у рамках проекту «Борисфен». Про це повідомив кандидат історичних наук, завідувач відділом охорони пам’яток Національного заповідника Хортиця Дмитро Кобалія. «Найближчим часом ми сформуємо команду, яка братиме участь у дослідженнях. Сподіваюсь, що до нас приєднаються підводні археологи із Болгарії, Англії та США», – зазначив запорізький дослідник. За його словами, на дослідження Дніпра розрахований проект «Борисфен». "Ми плануємо, що це буде багаторічний проект, який розпочнеться влітку 2019 року", – додав Кобалія.

«Польові» роботи триватимуть місяць. На їх матеріалах археологи мають намір зробити фільм, який покажуть школярам та студентам. До речі, під час експедиції «Османська галера: у пошуках турецьких флотилій XVII століття» археологи вже знайшли два кораблі. Завдяки зібраним матеріалам, запоріжцям вдалося встановити, як виглядали затонулі судна. Знімки, зроблені під водою, а також фото із зображення аналогічних кораблів того часу, були викладені на сторінці проекту «Борисфен» у Facebook:

Фахівці кажуть: за конструкцією вони нагадують так звані берлінки, а за місткістю – вантажні баржі того часу. Для проведення експедиції потрібно зібрати 750 тис. грн – на оренду двох суден, утримання команди, паливо, закупівлю обладнання для студентів, роботу «морських котиків»-спецпризначенців (бійців АТО), які наглядатимуть за роботою студентів під водою, а також просвітницьку роботу, зйомки фільму та видання книги про флотилії та роботу експедиції. Усі небайдужі можуть переказати кошти на рахунок благодійного фонду «Хортиця».

Історичний факультет