
22 січня Україна традиційно відзначає День Соборності. 2019 року він приурочений до 100-річчя проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.
«Однині воєдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина; Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народня Республіка», – йшлося в Універсалі Директорії УНР 22 січня 1919 р.
Вшанування пам’ятних дат української державності визначено розпорядженням Кабінету Міністрів України №777-р від 26.10.2016 р. «Про затвердження плану заходів з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917-1921 років та вшанування пам’яті її учасників на період до 2021 року».
Наукова бібліотека ЗНУ приєднується до святкування Дня Соборності України, презентуючи книжкову виставку «Від історичної злуки до омріяної злагоди: до Дня Соборності України». Експозиція зібрала монографії, наукові видання, збірники документів, праці видатних українських державників, матеріали конференцій, автореферати дисертацій, статті з наукових періодичних видань, представлені також і публікації науковців ЗНУ.
Дмитро Павличко – відомий громадський діяч, літератор – подарував університетській книгозбірні видання власних виступів, доповідей та статей у 2-х томах під назвою «Українська національна ідея» (К., 2012 ). У них він подає важливі свідчення й документи, що розкривають складний історичний процес поступового розвитку національної свідомості нашого народу, також письменник проводить аналіз досягнень і помилок патріотичних сил у період становлення української державності.
У збірнику Олександра Добржанського та Володимира Старика «Змагання за українську державність на Буковині (1914-1921 рр.). Документи і матеріали» (Чернівці, 2009) розповідається про національний рух на Буковині в роки Першої світової війни, про нетривкий етап української влади, загарбання краю румунськими військами, про спроби місцевих патріотів протистояти цьому. В іншій книзі ці автори описали Буковинське народне віче 1918 року, входження Буковини до ЗУНР. Наукове-публіцистичне видання «Бажаємо до України!» (Одеса, 2008) містить чимало цікавих фактів щодо подій тих бурхливих часів.
Із нагоди цієї знаменної дати наукова бібліотека ЗНУ підготувала також бібліографічний покажчик, джерельну базу якого склали 683 видання з фонду університетської книгозбірні.
Соборність України: минуле, сучасне, майбутнє : (до 100-річчя проголошення Акту Злуки УНР та ЗУНР) : бібліогр. покажч. / уклад. О. В. Левчук, відп. за вип. Н. М. Чала ; Запорізький національний університет, Наукова бібліотека. – Запоріжжя : ЗНУ, 2019. – 50 с.
У виданні матеріал розміщено у восьми розділах, а у їх межах – за алфавітом авторів і назв публікацій. Перший розділ розкриває історію ідеї соборності в українському державотворенні. Другий та третій розділи присвячено розвитку прагнень до єдності України в працях видатних діячів та програмах політичних партій України. В четвертому розділі представлено публікації, присвячені розвитку соборницьких ідей в роки Української революції 1917-1921 років. П’ятий та шостий розділи висвітлюють події січня 1919 року – підписання Акту Злуки та затвердження його Конгресом трудового народу. У сьомому розділі зібрано матеріали про державне свято – День Соборності України та традиції його святкування. Завершує покажчик розділ веб-бібліографії з посиланнями на найцікавіші ресурси мережі Інтернет за цією тематикою.
Видання створено на базі систематичного та електронного каталогів, довідково-бібліографічної картотеки статей станом на 28.12.2018 р.
Ознайомитися з електронним варіантом бібліографічного покажчика пропонуємо на сайті наукової бібліотеки у розділі «Інформаційні ресурси. Бібліографічні покажчики підготовлені науковою бібліотекою ЗНУ» за покликанням: http://library.znu.edu.ua//bibliograf/pokazniki/2019/0043126.pdf
Інформацію про всі книги, автореферати дисертацій, публікації в газетах, журналах та наукових збірниках за темою подає електронний каталог.
Запрошуємо на перегляд книжкових виставок та вивчення історії української державності!
Наукова бібліотека