Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Магістранти факультету СПП вразили глядачів випускною виставою за п’єсою Моріса Метерлінка

Щороку навесні на факультеті соціальної педагогіки та психології проходить показ дипломних робіт - вистав випускників спеціальності «театральне мистецтво». Але цей рік став особливим і водночас довгоочікуваним для всіх викладачів кафедри акторської майстерності та дизайну. Вісімнадцятого-дев’ятнадцятого січня вперше на сцені навчального корпусу № 8 були показані дипломні вистави магістрантів другого року навчання (керівник курсу – заслужена артистка України Наталія Соколовська).

Оскільки на сцену цього дня вийшло чимало досвідчених акторів, які успішно працюють в колективах Обласного академічного музично-драматичного театру ім. В. Магара, Нового театру, Театру юного глядача, то й завдання перед ними стояло нелегке. Зокрема, першого дня вони продемонстрували свої таланти, досвід і водночас здобуті під час навчання в магістратурі ЗНУ навички у виставі «Сліпі» за відомою п’єсою Моріса Метерлінка.

Варто нагадати, що ранні п'єси всесвітньо відомого драматурга, до яких належить і цей твір, сповнені атмосферою, схожою на важкий сон, коли хочеться скинути з грудей задушливий тягар і прокинутись.

Темні плащі із глибокими каптурами, які приховують фігури й обличчя акторів, білосніжний одяг поводиря, вдале обігравання простору не лише сцени, але й зали, те, яку роль відігравала кожна деталь реквізиту, зокрема мотузка, яка раптом стала непотрібною після втрати поводиря, але за яку чіпляються з останньою надією, – усе створювало особливу напружену атмосферу в залі, ще й завдяки вдалому використанню класичних творів Вівільді, змушуючи вслухатися в кожну репліку й ловити рух кожного актора.

За п’єсою, сліпі знаходяться посеред острова, загубленого в морі. Вони очікують поводиря – священика, який вивів їх на прогулянку з притулку і залишив, звелівши чекати на нього, бо він скоро повернеться. Чоловіки і жінки чим далі, тим більше тривожаться і впадають у відчай, бо вечоріє, дме зимний вітер, вони розуміють, що ніхто не прийде їм на допомогу.

Між ними точаться розмови, чимдалі емоційніші, коли стає зрозуміло, що священик помер. При цьому кожен актор відіграє не певну особистість із характером, а символ – гніву, розпачу, безпомічності, надії, віри. І всі вони чудово впораються зі своєю роллю.

Щоб краще збагнути сенс п’єси Моріса Метерлінка, варто звернутися до системи авторських символів: острів – це і життя людини, і Земля у Всесвіті, сліпі – це людство, яке не знаходило виходу; священик-поводир – віра, якої більше не було у людей; чекання на чиїсь кроки – ілюзії життя; невідворотність морського припливу, що поступово настигає – неминучість смерті, єдиний, хто зміг відчути смерть – немовля сліпої божевільної, яке спроможне бачити, але не скористатися своїм зором.

При цьому особливого значення набувають слова священика, сказані наймолодшій сліпій: «Царству старих, мабуть, приходить кінець». Та водночас у п’єсі наприкінці з’являється надія, що зароджується нова віра, а сліпці ладні йти за новим поводирем.

Магістранти: Абакуменко Олег, Акішина Анна, Бабчук Дмитро, Баранніков Назар, Войцехович Анна, Гладка Олена, Зубик Наталія, Кабашко Вікторія, Качан Інна, Козлов Євген, Лазько Алла, Ляшиченко Анастасія, Максименко Тарас, Овчаренко Ганна, Павелко Альона, Плохоткіна Олеся, Россолова Катерина, Слоковенко Ганна, Тодика Олег, Чебаненко Дар`я й Чуйков Володимир блискуче впоралися із поставленим перед ними завданням.

Присутні в залі винагородили їх, а також керівника курсу, заслужену артистку України Наталію Соколовську, гучними оплесками.

Зокрема, декан факультету соціальної педагогіки та психології Ольга Пономаренко, яка увійшла до складу екзаменаційної комісії, відзначила, що: «Ця дипломна робота справила на всіх нас дуже сильне враження. Ми вкотре переконалися, наскільки талановиті наші студенти. Цього року магістратуру закінчують дуже різні актори віком від 20 і до 40 років, серед них чимало практиків, які багато років працюють у різних театрах міста. Впевнено можна сказати, що це – сильний випуск, якому пощастило на керівника курсу Наталію Соколовську, так і на викладачів, серед яких – заслужена артистка України Любов Фріган та інші. Переконана, що й інші представлені ними вистави будуть так само вдалими й нададуть змогу екзаменаторам як слід оцінити таланти всіх випускників».

До речі. варто відзначити, що до розробки афіші спектаклю долучилися студенти та викладачі спеціальності "Дизайн".

Фотогалерея: https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=2402403489789030

Таміла Тарасенко