Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Запорізька література: міф чи реальність?

Запорізька література: міф чи реальність?

11.11.2008 14:04 Круглий стіл

Молоді літератори Запоріжжя вирішили переконати жителів міста, що літературне життя в нашому краї не лише існує, але й впевнено розвивається та виходить на якісно новий рівень. Для цього члени Фольклорно-літературної студії при Студентському центрі культури та Літературного клубу «99» започаткували проведення відкритих круглих столів. Їхньою темою стало висвітлення різноманітних аспектів сучасного літературного життя нашого міста, а місцем проведення – Запорізький національний. На ньому зупинили вибір тому, що більшість організаторів заходу – випускники та студенти цього університету.

Учасники круглих столів надавали цим заходам чималого значення. Адже це – перша спроба проаналізувати цілу низку сучасних літературних і навкололітературних явищ як самого Запоріжжя, так й області. До речі, долучитися до обговорення могли усі бажаючі.
Знаковим для усього заходу став круглий стіл на тему: «Запоріжжя: літературна провінція чи літературний провінціалізм» під керівництвом члена Клубу «99» Юрія Ганошенко. Здавалося б, учасники прийшли до цілком прогнозованого висновку: «другосортність» літератури, написаної поза столицею, існує лише в уяві певного прошарку творчої інтелігенції. До того ж, часто ця теза – прикриття певних особистісних вад. Наслідки ж таких стереотипів завдають шкоди не лише авторам, але й читачам. Останні переконані, що у рідному місці взагалі відсутнє самостійне культурне життя. Можливо, цим і пояснюється відсутність у творах сучасної літератури суто запорізьких рис або ж зведення їх до історичної минувшини нашого краю. Про це, зокрема, йшлося у доповіді куратора засідання круглого столу на тему «Форми і межі «запорізької екзотики» в літературі» Олеся Барліга. До речі, останній куратор - керівник Літературного клубу «99» та фольклорно-літературної студії ЗНУ.
Максим Щербина, який не належить до жодного літературного угрупування, обрав темою свого круглого столу «Запоріжжя.livejournal.com». під час його проведення усі присутні спробували разом визначити «плюси» та «мінуси» Інтернет-літератури, а також її місце у сучасному літературному процесі Запоріжжя.
Не меншу дискусію викликала доповідь куратора круглого столу «Тема табу для запорізьких літераторів» голови Обласного літературного об’єднання при Запорізькому відділенні Національної спілки письменників України Ганни Лупинос. А під час засідання круглого столу «запорізька фантастика: розквіт чи стагнація?» (куратор Тала Владмирова) присутні спільно дійшли дещо несподіваного висновку. Виявляється, у нашому місті є автори, які використовують фантастичний метод у своїх творах. А от самого феномену «запорізька фантастика», яка б спиралася на місцеві реалії чи фольклор, в області не існує. Тож письменникам є над чим працювати.
Оскільки серед присутніх були представники Обласного літературного об’єднання, Запорізького відділення Літературного конгресу України, а також Літературного клубу «99», то матеріалу для обговорення було цілком достатньо. Тим більше, що принципи роботи цих організацій різні, а всім присутнім було цікаво почути про досвід інших угрупувань.
Насамкінець в організаторів виникла несподівана ідея. Спочатку засідання круглих столів планувалися зробити щорічними, але, враховуючи інтерес громадськості та велику кількість цікавих тем, які можна було б висвітлити під час таких заходів, дехто запропонував проводити їх раз на півроку. Тим більше, що наступного року Літературному клубу «99» виповнюється десять років. Це достойний привід зібратися разом у компанії однодумців та обговорити досягнення та перспективи роботи.

Таміла ТАРАСЕНКО

Схожі новини