Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На філологічному факультеті ЗНУ презентували спогади видатних земляків Віктора Чабаненка і Олександра Абліцова

На філологічному факультеті ЗНУ презентували спогади видатних земляків Віктора Чабаненка і Олександра Абліцова

На філологічному факультеті ЗНУ презентували спогади видатних земляків Віктора Чабаненка і Олександра Абліцова
13.02.2019 16:50 Все Головні новини Факультети Філологічний Філологічний факультет Презентація книг

Тринадцятого лютого викладачі та студенти філологічного факультету завітали на презентацію книг спогадів Віктора Чабаненка «Із глибин пам'яті: автобіграфічні спогади» й Олександра Абліцова «Жаль непроспіваних мелодій», виданих у рамках обласної програми книговидання «Запорізькі письменники–2018» Запорізькою обласною письменницькою організацією у видавництві «Дике поле». Присвятили цю презентацію дням пам’яті про відомих наших земляків: знаного вченого і письменника Віктора Чабаненка (відійшов у вічність 9 лютого 2014 року) і запорізького поета й журналіста Олександра Абліцова (його не стало 5 лютого 2017 року).

На презентацію завітали декан філологічного факультету, професор Тамара Хом’як, завідувачі кафедр, викладачі і студенти різних курсів, де протягом всього життя працював В.А. Чабаненко – від студента до професора та декана факультету впродовж 12 років.

До цієї презентації долучились і письменники, журналісти, зокрема газети «Запорозька Січ», де працював О.І. Абліцов і мав із колективом творчі і дружні стосунки, а також їхні родичі, близькі, друзі.

Так, завідувач кафедри українознавства ЗНУ, літературний критик, член НСПУ Ольга Стадніченко відзначила, що спільною рисою обох книг є їхній жанр – спогади, мемуари, які були написані вже в зрілому віці, з елементами аналізу свого життєпису та історії свого роду в суспільно-політичних умовах життя в колишньому Союзі. На жаль, спогади В.Чабаненка обриваються на 1970 роках, а історія роду О. Абліцова теж залишається незавершеною. Наприклад, до книги «З глибин пам’яті» Віктора Чабаненка ввійшли спогади автора про малу батьківщину – село Єлизаветівка Василівського р-ну Запорізької області, про втрату Великого Лугу та наслідки від створення штучного моря для Наддніпрянщини, автобіографічні нариси про дитинство і юність, студентські роки, службу у війську, його становлення як молодого вченого-філолога, історію його родини і роду загалом. Особливу увагу приділено розповідям про початок наступу на творчу інтелігенцію наприкінці 1960-х років, зокрема про події в Запорізькому педінституті, пов’язані з кампанією з цькування роману «Собор» О. Гончара, а також знайомству з галерею відомих сучасникам людей із докладними характеристиками. А от проникливий поет-лірик, поет-патріот Олександр Абліцов звертається до написання історії свого роду від давнини до сучасності в контексті суспільно-політичних подій ХХ століття, у якій він розповідає про виникнення його роду в селі Новоукраїнка Куйбишевського (тепер Більмацького) району. Не проходять повз його увагу вагомі для всієї країни події як революції 1917 року, громадянська війна, махновщина, колективізація, Голодомор, репресії і розкуркулення. Крім родоводу, до книги О.Абліцова ввійшли його вибрані поезії, через які читач може поринути у світ ліричної поезії, проникнутись його переживаннями за долю України.

Своїми враженнями від прочитаної книги В.Чабаненка і спогадами про його непересічну творчу особистість поділилась і декан філологічного факультету Тамара Хом’як. На її думку, хоч спогади є суб’єктивним і особистим ставленням до подій, у них Віктор Антонович виступає і як науковець, і як людина, яка описує свої дитячі, юнацькі і студентські роки, свої думки і погляди. Вона подякувала всім, хто працював над виданням книги, зокрема, доньці В.Чабаненка – викладачу факультету журналістики Мирославі Чабаненко і викладачу філологічного факультету Ірині Ільченко.

Голова Запорізької обласної письменницької організації Олександр Медко висловив сподівання, що ці книги знайдуть свого читача, адже в них автори діляться своїми цінностями, поглядами, особливостями глибинного мислення, болем і думками про свій народ і свою землю.

Під час презентації виступили також літературознавець Віталій Шевченко, історик Федір Турченко, запорізький журналіст і викладач факультету журналістики Юрій Ботнер, члени запорізького відділення Національної спілки письменників Микола Білокопитов, Вікторія Сироватко, Костянтин Сушко та інші. Вони висловили своє бачення і розуміння від прочитаних спогадів про історичні події нашого краю, цитували і зачитували твори авторів, обговорювали теми літератури, поезії та політики. Так, Костянтин Сушко відзначив важливість увічнення пам’яті академіка В.Чабаненка, на честь якого названо вулицю у нашому місті. Він переконаний, що Віктор Антонович був цілісною, глибокою постаттю та зробив дуже багато для нашого регіону. Своє бачення і розуміння спогадів автора, як дослідник історичного минулого висловив і Федір Турченко. «У своїй книзі автор поєднав історію та літературу та доніс гуманістичні цінності і переконання. При цьому, він був людиною, яка не згинається під тиском обставин», - відзначив він.

Варто наголосити, що примірники всіх цих книжок будуть передані в дар науковій бібліотеці вишу. Тож, усі охочі тепер зможуть ознайомитися з ними у читальному залі філологічних наук. Наприкінці учасники заходу подякували його організаторам і гостям вишу за цікаву творчу зустріч.

 

Схожі новини