Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Конкурс проектів за ініціативи ректора Миколи Фролова започаткував традицію внутрішніх грантів ЗНУ: аналогій у вишах України поки що не існує

Конкурс проектів за ініціативи ректора Миколи Фролова започаткував традицію внутрішніх грантів ЗНУ: аналогій у вишах України поки що не існує

Конкурс проектів за ініціативи ректора Миколи Фролова започаткував традицію внутрішніх грантів ЗНУ: аналогій у вишах України поки що не існує
19.02.2019 10:50 Все Головні новини прозора практика внутрішніх грантів університету загальноуніверситетський конкурс удосконалення іміджевої політики факультетів кращий проект із залучення іноземних студентів проектне управління вишів

 

Уперше в історії університету 170 тис грн буде спрямовано на реалізацію проектів – переможців загальноуніверситетського конкурсу з вдосконалення іміджевої політики факультетів. Такими є перші підсумки започаткованої ректором Миколою Фроловим прозорої практики внутрішніх грантів університету.

Під час відкриття заходу, присвяченого підбиттям підсумків першого Конкурсу проектів із поліпшення іміджевої політики факультетів, його ініціатор – ректор ЗНУ Микола Фролов відзначив: «Я завжди з колегами був орієнтований на пошук всього нового, на речі креативні, все те, що стимулює нашу профорієнтаційну роботу, що робить студентське життя яскравим і незабутнім. Мені відомо, що аналогій нашому конкурсу проектів внутрішніх грантів в університетах України поки що не існує. І ми є першопрохідцями в пошуку такої форми стимулювання творчості з будь-якого напрямку. Це стало можливим тому, що на сьогодні наш університет є не тільки провідним закладом у нашому регіоні, і не тільки найбільшим, але й тим, який впроваджує сучасні форми навчання, організації наукового процесу, всебічної діяльності. Я хотів би звернути увагу, що після об’єднання зі ЗДІА наш університет – це 14 тис 132 студенти всіх форм навчання, а разом із коледжами більше 16,5 тис студентів. Це вже серйозний рівень українського вишу й за могутнім кадровим складом теж. Цей рух до розвитку, ці тенденції треба утримувати й підтримувати. І ось такі форми роботи, як, наприклад, цей конкурс, і є одним із елементів, направлених на розвиток нашого вишу. У нас з вами серйозні плани на цей і наступні роки по всесторонній модернізації освітнього процесу, наукової діяльності, матеріальної бази. Тож уперед – до нових перемог».

Привітав присутніх один із безпосередніх координаторів організації конкурсу – проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов: «Слово «проекти» увійшло до звичної практики нашого життя. І кожен співробітник розуміє його стратегічну значущість. Ці позиції вже закріплені в стратегіях розвитку факультетів. Уже є досвід участі в трьох міжнародних проектах. Щиро дякуємо Миколі Олександровичу за те, що він відгукнувся на ініціативу щодо запровадження в нашому виші внутрішніх грантів для реалізації тих завдань, які ми вважаємо першочерговими. У кінці жовтня минулого року ми оголосили загальноуніверситетський конкурс проектів. Він проходив у кілька етапів. Завданням адміністрації було також надати можливість для навчання, тренінгів із підготовки, формування, складання проектних заявок. Усього провели у виші 24 тренінги, де розбирали всі тонкощі, характерні для європейських проектів».

Зі словами привітань до присутніх звернулися й тренери цих організаційних заходів, які передували конкурсу. Скажімо, академічний координатор проекту «Європейська проектна культура», доцент Вікторія Меняйло підкреслила: «Приємно вітати вас в цій залі від імені всієї нашої проектної команди, яка й була ініціатором й організатором цього конкурсу. Це чудово, що наш університет рухається саме європейським шляхом, оскільки сьогодні ми запроваджуємо елементи проектного управління в університеті, до речі, це є й звичайної закордонною практикою (близько 10% бюджету розподіляються саме на проекти шляхом проведення аналогічних конкурсів)». Своєю чергою, доцент Олена Тупахіна додала, що під час проведення поточного конкурсу проектів особисто вона відзначила дуже багато потенційно сильних ідей, які можуть вийти навіть на європейський рівень.

Після вступних урочистостей на присутніх чекала процедура презентації 10 проектів, які було допущено до участі в 2 турі. Варто наголосити, що всього на конкурс подавали заявки 15 проектів. Оцінювали результати роботи поважні члени журі: ректор Микола Фролов, перший проректор Олександр Бондар, проректори Олександр Гура, Геннадій Васильчук, Юрій Каганов, головний бухгалтер ЗНУ Оксана Арістова, директор центру культури Юлія Янько, голова студентської ради Марія Пересипко, керівник відділу проектної діяльності Олена Бойка, начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Галина Микитів, доценти Вікторія Меняйло, Олена Тупахіна, Катерина Сіріньок-Долгарьова.

Як відзначив по закінченню презентацій та наради членів журі ректор Микола Фролов, після палкої дискусії все ж таки рішення вдалося прийняти колегіально, шляхом голосуванням. Відтак, 1 місце посів математичний факультет. Його проект «Лабораторія STEM-освіти» отримав 40 тис грн на свою реалізацію. Представники робочої групи розповіли, що упровадження STEM-технологій в освітній процес є одним із пріоритетних напрямів модернізації освіти в Україні. Власне, вони подали таку розшифровку абревіатурі: S – science, природничі науки; T – technology, технології; Е – engineering, технічна творчість; М – mathematics, математика. Метою проектанти окреслили – створення на базі навчально-наукової лабораторії паралельних і розподілених обчислень лабораторії STEM-освіти для проведення тренінгів серед учнів шкіл міста Запоріжжя та студентів математичного факультету, семінарів для викладачів. Головний матеріальний результат – це десять електронних конструкторів на базі платформи Arduino Uno.

2 місце посів Економіко-правничий коледж та його освітньо-кар’єрний центр SEEd (Strategy of Employment and Education). Він отримав 30 тис грн, щоб сприяти професійному самовизначенню школярів і студентів Запорізького регіону, отриманню ними навичок планування власної кар’єри та освіти. Своїм завданням проектанти обрали мету обладнати приміщення для проведення занять у форматі тренінгів із освітньо-кар’єрного стратегування, підготувати з числа викладачів та студентів коледжу 10 консультантів із освітньо-кар’єрного стратегування; інформувати здобувачів освіти про необхідність професійного самовизначення та освітньо-кар’єрного стратегування та формування навичок професійної самореалізації.

Члени журі також прийняли рішення присудити два третіх місця із врученням юридичному й біологічному факультетам по 20 тис грн кожному за їхні проекти. У юридичного факультету відзначили ідею конкурсу FLAG (Forum Legal Achievement Game). Він має бути щорічним, його підтримуватиме міська й обласна влада. Це іміджевий захід факультету, з якого й починатиметься концепція глобального перетворення іміджевої політики ЗНУ через ефективне використання символіки вишу. Таке змагання команд учасників передбачається для учнів 9-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, студентів закладів вищої освіти І-ІІ рівнів акредитації та за бажанням – студентів закладів вищої освіти І-ІV рівнів акредитації. Учасники проходять відбірковий (заочний) етап та 2 очних етапи, які відбуваються на базі юридичного факультету. У рамках конкурсу проходитиме турнір серед керівників команд від навчальних закладів, представлених на конкурсі. Усі команди, котрі пройдуть заочний етап, а таких – 18, братимуть участь в очних етапах конкурсу та отримають відповідні подарунки (іменний бедж, ручка флайер, пакет, олівець). Команд-півфіналістів буде 6 (вони отримують наліпку, чашку, блокнот). Команд-фіналістів буде 3: їхні призи – значок, футболка, парасолька й наліпка, чашка, блокнот. Результат проекту – це також яскрава фотозона та емблема ЗНУ навпроти навчального корпусу №5, саме на центральному запорізькому проспекті Соборному.

Своєю чергою, біологічний факультет презентував «ДНК (Дуби-нащадки козацтва, інсталяція)». За словами представників робочої групи, Рильський Олександр Федорович – завідувач кафедри загальної і прикладної екології і зоології – на своїй садовій ділянці висадив жолуді запорізького дуба та готовий надавати у навчальні заклади м. Запоріжжя та області його саджанці. Тож, біологічний факультет і запропонована інсталяція – місце де можна отримати саджанці дубу для висадки, підживитися життєдайною енергію та насолодитися очищеним повітрям. Мета проекту – створення зовнішньої рекламної композиції факультету для привернення уваги мешканців міста й області – потенційних абітурієнтів та збільшення зацікавленості до спеціальностей ЗНУ. Цікаві й деякі організаційні заходи проекту, як-от фотоконкурс світлин, селфі на території фотозони: хто виставить фото з хештегом #biofacforver на своїй сторінці в Instagram та Facebook, зможе виграти цінні призи.

Крім того, всі інші проектанти отримали не лише сертифікати про участь у конкурсі, але й 10 тис грн – кожному. Йдеться, скажімо, про ФІФ та його ідею конкурсу серед учнів 10-11 класів на кращий відгук на художній твір іноземною мовою FRESHview. Адже славетною є матеріальна база факультету (мультимедійні класи, лабораторії, лекційні аудиторії з сучасним комп’ютерним обладнанням), а висока кваліфікація кадрового складу ФІФ (9 докторів наук, 60 кандидатів наук) – запорука професійності складу Журі Конкурсу. Крім того, важливим є і досвід діяльності ФІФ в міжнародних партнерських програмах і міжнародних проектах (Гете-інститут (Германія), Британська Рада в Україні, університет Ле Ман (Франція), Корпус миру США, університет ім. Масарика (Чехія), Чукурова університет, (Туреччина), Erasmus+, CLIL, проведення заходів спільно з учнями навчальних закладів м. Запоріжжя (тиждень іноземних мов, студентська міжвузівська конференція «Різдвяні читання», просвітницькі заходи тощо).

Свої нагороди отримали й представники факультету СПП з проектом «Сучасність. Професіоналізм. Престиж». Вони розповіли про дещо з мотиваційних моментів їхньої роботи. А це демографічні причини – зниження кількості випускників у закладах загальної середньої освіти; соціальні – невідповідність уявлень старшокласників щодо вибору професії та реальної ситуації на ринку праці в місті Запоріжжі та регіоні; психолого-педагогічні – підвищення потреби молоді у ранньому професійному самовизначенні, у виборі професії відповідно до інтересів, схильностей особистості; іміджеві – падіння престижу деяких спеціальностей. Метою проекту члени робочої групи обрали завдання – підвищити кількість вступників на спеціальності факультету, сприяти професійному самовизначенню абітурієнтів та формуванню готовності до студентського життя й зміцненню профорієнтаційних зв’язків з адміністрацією шкіл.

Економічний факультет запропонував організацію Школи фінансового лікнепу для старшокласників «ФінГра». Її загальна концепція включала підвищення фінансової обізнаності учнів старших класів за рахунок інноваційних педагогічних технологій. Проектанти наголосили, що сучасні фінансові послуги розвиваються досить стрімко, пропонуючи користувачам нові можливості. Старшокласники відносяться до вікової категорії, що найбільш активно сприймає все нове, в т.ч. усі новації цифрової економіки. Утім молодь не має достатньо знань і практичних навичок використання таких нових фінансових послуг, що на тлі активізації шахрайства в галузі захисту фінансової інформації робить їх потенційно вразливими до різного роду фінансових махінацій. Тож економічний факультет має достатній потенціал і здатен забезпечити підвищення фінансової обізнаності учнів старших класів. Ціль проекту полягає в посиленні позитивного іміджу економічного факультету як інноваційного навчально-наукового центру за рахунок підвищення на 30% рівня фінансової грамотності 90 учнів 10-11 класів Запоріжжя, що досягатиметься шляхом проведення з 15 березня по 15 червня 2019 року Школи фінансового лікнепу «ФінГра».

Факультет журналістики підготував презентацію проекту «Медіакава – тижні інтелектуального волонтерства у ЗНУ від випускників-медійників України». Таке медіазанурення окреслили як своєрідну філософію комунікації. А рецепт приготування кави на медіакухні дорівняли стратегії ефективної комунікації між абітурієнтами, студентами та успішними випускниками. Проектанти представили результати дослідження якості журналістської освіти від ГО «Детектор Медіа», які демонстрували надзвичайно високі позиції журфаку ЗНУ та представили іміджевий проект «Випускник – абітурієнту! Асоціація випускників факультету журналістики ЗНУ». Серед деяких його анонсів звучали теми: «Євгенія Скорина. Випускниця спеціальності Журналістика. Ведуча прямого ефіру телеканалу 112: Специфіка роботи телевізійного журналіста в прямому ефірі, інтерактив із аудиторією»; «Анна Моруга. Випускниця спеціальності Видавнича справа та редагування, контент-директор сайту JavaRush: Роль редактора у створенні й просуванні бізнес-контенту»; «Руслан Керімов. Випускник спеціальності Реклама та зв’язки з громадськістю. PR-директор каналу 1+1: Роль і місце піар-комунікації в сучасному світі».

Не менш креативно підійшли до втілення свого задуму й на факультеті соціології та управління, представники якого окресли «Місто майбутнього TJM&ME_#FSU» (Т-Тесла, Д-Джобс, М-Маск та Я з ФСУ). Проект передбачає проведення конкурсу творчих робіт. Учасникам буде надано фото «проблемних» місць або ситуацій соціальної взаємодії у Запоріжжі та запропоновано розробити власний проект їх бажаного майбутнього стану з особистими роздумами щодо вирішення конкретних міських проблем. Проект відповідає стратегії розвитку ЗНУ на 2018-2022 роки. Ним передбачаються тренінги робочої групи та популяризація всіх спеціальностей ФСУ як така. До речі, в тісній взаємодії викладачів і студентів факультету.

Факультет фізвиховання презентував загалу своє Студентське бюро з туристичних послуг STUDTOURZNU. До його мети віднесли такі позиції: оволодіння студентами компетенціями, навичками з надання туристичних послуг; підвищення зацікавленості потенційних здобувачів в отриманні вищої туристичної освіти; поширення іміджу туристичної освіти в ЗНУ як гарантованої платформи для становлення професійно компетентних фахівців для динамічної туристичної галузі. У рамках проекту відбуватиметься презентація на веб-сайті турів, екскурсій, квестів.

Наприкінці заходу ректор Микола Фролов подякував кожному за його внесок у таку важливу справу. А також про анонсував відкриття до 1 вересня 2019 року 16 нових мультимедійних аудиторій, котрі будуть високотехнологічно оснащеними й сучасними. Крім того, ректор оголосив наступний конкурс вишу – на кращий проект із залучення іноземних студентів на навчання в ЗНУ. Його підсумки підбиватимуть вже в травні 2019 року.

Варто наголосити, що під час заходу також працювала тематична виставка від Наукової бібліотеки Запорізького національного університету. На ній були представлені основні досягнення науково-педагогічних працівників у галузі проектної діяльності.
Марія Канцелярист

Фотогалерея:

https://www.facebook.com/pg/univerzp/photos/?tab=album&album_id=2441397815889597


Фотогалерея центру культури: https://www.facebook.com/yuriy.kaganov/media_set?set=a.2053251124722674&type=3