Стара версія
Новини прес-служби ЗНУ / Новини / На факультеті журналістики ЗНУ провели тренінг «Висвітлення конфліктно-чутливих тем у медіа. Робота з ВПО та особами із посттравматичним синдромом»

15.04.2019 13:25 Все Головні новини Факультети Журналістики Тренінг для журналістів висвітлення конфліктно-чутливих тем

Впродовж двох днів, 11 та 12 квітня, на факультеті журналістики проводився навчальний тренінг, присвячений висвітленню конфліктно-чутливих тем у медіа та роботі з внутрішньо переміщеними особами (ВПО) та особами із посттравматичним синдромом. Організаторами тренінгу виступили представники факультету журналістики ЗНУ та громадської організації «Спілка молодих незалежних журналістів». Також треба відзначити, що цей захід проводився в рамках проекту за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Так, перша частина тренінгу була присвячена висвітленню питань журналістської етики, професійних стандартів у висвітленні тематики ВПО, роботі з конфліктно-чутливими групами. Учасникам тренінгу продемонстрували практичні інструменти і методи фактчекінгу, верифікації даних в розслідуваннях  діяльності фізичних та юридичних осіб,  пояснили як працювати з інформацією про діяльність фізичних осіб і юридичних осіб - підприємців  в реєстрах даних і використовувати ці дані для перевірки інформації, як працювати з реєстром судових рішень для підготовки журналістського розслідування, як здійснювати пошук інформації у відкритих джерелах, на офіційних сайтах органів влади, підприємств, у соціальних мережах тощо. Крім того, учасникам заходу запропонували виконати низку практичних завдань з цієї теми. Спікерами і модераторами першої частини тренінгу виступили журналістка, медіатренерка, медіаекспертка, кандидат наук із соціальних комунікацій, старший викладач кафедри журналістики Наталія Виговська та медіатренер, головний редактор видання «Наші Гроші» Запоріжжя» Юрій Сидоров.

У другій частині тренінгу модераторами виступили психолог-психоаналітик, супервізор, медіатор, голова правління Запорізької обласної організації «Об’єднання психологів та психоаналітиків «ВЗАЄМОДІЯ» Ірина Куратченко та член цієї організації Катерина Кисько. Вони розглянули з учасниками тематику ВПО, джерела створення міфів щодо ВПО, психологію травм і криз і травмуючих переживань, посттравматичного стресового розладу (ПТСР), специфіки його виникнення, ускладнення, виходу з цього стану, які існують поширені супутні проблем, що підтримує ПТСР, що таке вторинна травматизація, з яких причин вона з’являється. Шукали учасники тренінгу також ефективні способи профілактики професійного вигорання людей, які працюють з конфліктно-чутливими темами і підключаються емпатійно до їх висвітлення.

Обговорили з учасниками і такі питання: психологічні особливості ВПО, порушення прав ВПО, особливості стереотипів ВПО. Зокрема, основними особливостями стереотипів ВПО є те, що вони схематичні, не відображають реальність в повному обсязі; вони помилкові і не дають дійсного уявлення про людину або явищ; вони живучі, адже для руйнування стереотипу потрібен час; вони рідко відтворюються однією людиною, це зазвичай плід роботи товариства в цілому. Так, на думку учасників заходу причинами виникнення стереотипів щодо ВПО є: відсутність життєвого досвіду, емоційне сприйняття та упереджене ставлення до ВПО, отримана інформація і відсутність достатньої інформації.

Під час тренінгу у фокус-групах були розглянуті думки учасників тренінгу щодо соціального відношення і стереотипів до ВПО, а також 6 блоків міфів щодо ВПО. Крім того, учасникам презентували настільну гру «Переселенська блуканина», модератором якої стала Катерина Кисько та запропонували на конкретних прикладах розібрати кейси щодо порушень прав переселенців. Зокрема, ця гра розповідає про реальне життя і перепони, з якими стикаються ВПО в різних ситуаціях (переїзду, отримання документів тощо). Відзначимо, що розробка та виробництво цієї гри стало можливим завдяки фінансовій підтримці Посольства Великої Британії в Україні в рамках проекту «Подолання соціальних наслідків конфлікту на Донбасі та незаконної анексії Криму за допомогою державних структур в Україні та громадянського суспільства», який реалізовує канадська неурядова організація «Stabilization Support Services».

Олена Переверзєва