
Підсумкове засідання Науково-технічної ради ЗНУ традиційно пройшло під головуванням проректора з наукової роботи Геннадія Васильчука. У звітах доповідачів цього разу йшлося про підсумки роботи науково-технічної ради за минулий рік, про закордонні стажування, підвищення кваліфікації викладачів університету і про інші робочі моменти.
На початку заходу проректор Геннадій Васильчук в урочистій обстановці вручив подяки від імені директора Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Івана Каркоцького представникам факультету економіки та менеджменту Інженерного інституту ЗНУ – завідувачу кафедри обліку, оподаткування та аудиту Тетяні Меліховій, завідувачу кафедри фінансів, банківської справи та страхування Наталі Метеленко, доценту цієї кафедри Ірині Сіліній, завідувачу кафедри менеджменту організацій та управління проектами Валентині Воронковій – за здійснений ними вагомий внесок в розвиток та підвищення ефективності наукової діяльності цієї державної спеціалізованої установи.
У рамках порядку денного учасники засідання також проголосували за введення до складу науково-технічної ради університету проректора з науково-педагогічної роботи та технічної освіти, доктора технічних наук, професора Віктора Банаха.
Надалі члени НТР заслухали й обговорили звіти представників університету про закордонні стажування. Про перебування у період із 28 лютого по 10 травня в Маріямпольській колегії та Каунаському університеті спорту (Литва) декана економічного факультету, доктора економічних наук, професора Алли Череп, начальника міжнародного відділу ЗНУ, кандидата філософських наук, доцента Віталіни Нікітенко, кандидата наук з державного управління, доцента кафедри менеджменту організацій та управління проектами Марини Ажажи, керівника центру надання освітніх послуг іноземним громадянам, кандидата соціальних наук, доцента Луайя Муц і своє власне – доповіла присутнім завідувач кафедри менеджменту організацій та управління проектами Інженерного інституту ЗНУ, доктор філософських наук, професор Валентина Воронкова.
Представники університету й Інженерного інституту ЗНУ взяли участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Теорія і практика: проблеми і перспективи» (9-10 травня), що проходила на базі вищеназваних ЗВО, і виступили з доповідями на пленарному та секційних засіданнях.
Вони також познайомилися з європейським досвідом у галузі роботи закладів вищої освіти, які спеціалізуються на викладанні економічних, управлінських соціогуманітарних дисциплін, склали іспити з англійської мови рівня В-2 та С-1 (Віталіна Нікітенко). А ще – налагодили контакти із закордонними науковцями, зустрілися із керівництвом цих та інших прибалтійських університетів й обговорили напрями міжнародного співробітництва, зокрема йшлося про партнерство у рамках проекту Erasmus+ на 2020 рік.
Варто вказати, що представників литовських ЗВО зацікавили пропозиції фахівців ЗНУ, перспективи розвитку співпраці з різними факультетами нашого університету. Зокрема, йдеться про такі форми міжнародного партнерства як обмін науковцями та практиками галузі, студентами, проведення спільних міжнародних наукових заходів. Крім того, їх цікавить публікація наукових статей у фахових виданнях ЗНУ та створення спільних публікацій у журналах, які входять до міжнародних наукометричних баз, написання колективних монографій, підручників тощо. Наразі представники наукової спільноти України та Литви готові виступати рівноправними партнерами у галузі реформування та модернізації вищої освіти.
Наступний звіт – про результати свого стажування у Вищий школі соціально-економічній в Пшеворську (Польща) – представила завідувач кафедри обліку, аналізу, оподаткування та аудиту Інженерного інституту ЗНУ, доктор економічних наук, професор Тетяна Меліхова. Програма тривала з 8 січня по 8 квітня у рамках теми «Сучасний університет в системі європейської освіти: методи навчання, науково-педагогічний розвиток, дистанційна освіта та інтернаціоналізація навчального процесу».
Стажування (180 годин) включало дистанційне та онлайн навчання у таких розділах: «Технологія дистанційного навчання в педагогічному процесі», «Ефективні педагогічні методи», «Правила ЄС у галузі освіти. Болонський процес», «Інноваційні технології в педагогічному процесі», «Сучасні засоби підтримки педагогічного процесу». Підвищення кваліфікації підтверджено сертифікатом № IFC-WSSG/wk/2019-286 Вищої школи соціально-економічної в Пшеворську, а сама Тетяна Меліхова отримала запрошення здійснити наукову публікацію у Scopus. Результати стажування наразі впроваджуються у рамках викладання дисциплін економічного напряму для студентів спеціальності «Облік і оподаткування» та у розробку навчально-методичних комплексів.
Про реалізацію концепції інтегрованої освіти у рамках проекту двох державних університетів України-Словаччини в галузях знань управління та адміністрування, соціальні та поведінкові науки розповіла учасникам зібрання завідувач кафедри фінансів, банківської справи та страхування Інженерного інституту ЗНУ, доктор економічних наук, професор Наталя Метеленко. Під час перебування в Словаччині відбулася низка значних наукових заходів та зустрічей, серед яких міжнародний семінар «Економічні, соціальні та інформаційні аспекти європейських інтеграційних процесів», відвідування унікального дослідницького центру «АГРОБІОТЕХ». Доповідач, зокрема, представила напрями міжнародного співробітництва, передбачені меморандумом про співпрацю, таблицю сумісності навчальних планів Інженерного інституту ЗНУ та Сільськогосподарського університету в Нітрі. А також повідомила присутніх, що словацький ЗВО зацікавлений розвивати співпрацю не лише у інженерній галузі, а й з біотехнологій та інших напрямів, які представлені в нашому університеті.
Заступник декана з наукової роботи економічного факультету, доцент Юлія Кусакова представила науковій спільноті результати стажувань та інших наукових заходів за 2018-2019 навчальний рік, у яких взяли участь представники цього факультетського колективу, а також окреслила перспективи розвитку діяльності підрозділу на майбутнє. При цьому вона підкреслила, що дані заходи є необхідною умовою підвищення кваліфікації викладачів та обміну інноваційними знаннями.
Зокрема, за зазначений період представники факультету відвідали вже згадувану Міжнародну конференцію в Литовському університеті спорту (м. Каунас) та Маріямпольській колегії (м. Маріямпо́ле). А ще – здійснили візит до навчального комплексу Сан Март-Шавань (Франція), який став плодотворним у розвитку подальших взаємовідносин із цим ЗВО. Представники бізнес-інкубатора економічного факультету Тетяна Батракова й Андрій Линенко взяли участь у масштабному дводенному хакатоні з розвитку соціального підприємництва в Україні та багато іншого. Натомість на базі ЗНУ та, зокрема, економічного факультету відбулося багато міжнародних заходів за участю вітчизняних і закордонних фахівців.
Йдеться про тренінг «Особливості обліку та аналізу діяльності малого і середнього бізнесу. Основні принципи консолідації звітності» (проведений в рамках проекту «Відповідальне фінансування», що реалізовується Savings Banks Foundation for International Cooperetion (SBFIC) та в рамках низки заходів щодо обліку діяльності МСБ від «Незалежної асоціації банків України» за підтримки фонду ощадних кас Німеччини Sparkasse та SMEConsult). А ще – про засідання міжнародного круглого столу «Інтеграція освіти, науки і бізнесу» за участю представників Франції та Казахстану, лекцію від представників Державної казначейської служби України – голови Тетяни Слюз та начальника головного управління ДКСУ у Запорізькій області Едуарда Старосельського, зустрічі, що проводяться у рамках роботи бізнес-інкубатора «БІ – Запоріжжя» тощо. Наразі колектив економічного факультету ЗНУ зацікавлений в участі у програмах ERASMUS+, DAAD та Горизонт 2020. Також планує активізувати роботу з виконання госпдоговірних НДР, залучивши до цієї діяльності усі кафедри.
Декан економічного факультету Алла Череп подякувала керівництву університету та декану факультету іноземної філології Галині Морошкіній за підтримку в реалізації перерахованих заходів. А також – запросила приєднатися до спільних проектів економічного факультету й колег з інших структурних підрозділів. Наразі економісти чекають й на приєднання ще трьох студентів з інших факультетів до делегації, яка передбачає участь дванадцяти студентів, що їх готовий взяти на стажування французький навчальний комплекс Сан Март-Шавань.
Представники НТР також розглянули питання про стан, ефективність і перспективи роботи навчально-наукової лабораторії біохімії та фармакології спорту (доповідач: завідувач Тамара Мельник).
Насамкінець обговорили результати роботи науково-технічної ради в 2018-2019 н.р., які представив проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, а ще – намітили подальшу стратегію діяльності ЗНУ. Зокрема, були представлені звіти про завершення ряду науково-дослідних робіт.
Окрім іншого, Геннадій Миколайович наголосив на необхідності найближчим часом надати до НТР плани щодо нових тем, до виконання яких мають активніше долучатися як знані, так і молоді науковці усіх факультетів університету та Інженерного інституту ЗНУ. При цьому він повідомив науковій спільноті, що з наступного навчального року кожна кафедра має розпочати виконувати певну госпдоговірну тему, що наразі буде вписано й в умови контракту завідувачів кафедр.
У розділі «різне» йшлося про наукові публікації та про затвердження тем кандидатських і докторських дисертацій тощо.
Олена Хлистун