У студентів фізичного, математичного та біологічного факультетів ЗНУ з’явився шанс навчатися у Франції протягом року і крім українського диплома одержати диплом магістра європейського зразка.
Ще на початку 2007 року у Запорізькому національному університеті за ініціативи декана факультету іноземної філології, доцента Галини Морошкіної розпочалася підготовка до реалізації програми двомовного навчання студентів (паралельно українською та французькою мовами). Для цього на базі центру інтенсивного вивчення мов ЗНУ сформували групи викладачів спершу математичного та історичного, а потім – і фізичного та біологічного факультетів. А через півроку під час освітньої виставки вищих навчальних закладів у Дніпропетровську нашому вишу вдалося встановити безпосередні зв’язки із керівництвом факультету науки та техніки Університету дю Мен.
Після кількох візитів французької делегації до ЗНУ між університетами було укладено угоду про співпрацю та впроваджено програму отримання студентами подвійного диплома.
За словами завідувача відділом аспірантури і докторантури, доцента Вікторії Меняйло, така програма створює умови для закордонного стажування викладачів та розкриває перед ЗНУ більш широкі перспективи міжнародної діяльності, зокрема, робить доступною для нас участь у тих програмах, які передбачають наявність іноземного партнера.
Під час перебування наприкінці минулого року Галини Морошкіної та Вікторії Меняйло в Університеті дю Мен йшлося про більш конкретні аспекти співпраці. Зокрема, науковці спільно розробили і затвердили загальні програми підготовки магістрів зі спеціальностей: «Фізика» та «Прикладна фізика», за якими вже наступного року в Університеті дю Мен навчатимуться чотири магістри фізичного факультету: Антон Посмєтний, Олександр Степаненко, Єгор Марков, Ірина Маркова.
Сторони домовились про надання щомісячної стипендії у розмірі 670 євро найкращим запорізьким студентам, що стане для них суттєвою фінансовою підтримкою під час перебування у Ле Мані. Для порівняння навчання в цьому університеті коштує 230 євро на рік, а витрати на проживання і харчування французьких студентів складають близько 250-300 євро на місяць.
Крім того, під час цієї поїздки обговорювалися можливості для розширення контактів між двома університетами. Так, декан факультету іноземної філології ЗНУ Галина Морошкіна та декан факультету французької мови для іноземців Університету дю Мен Жан-Франсуа Бурде уклали угоду про підготовку викладачів французької мови, які матимуть два дипломи. Остаточно узгодити це питання планується під час візиту пана Бурде до ЗНУ.
Вікторія Меняйло під час свого візиту до французького університету провела кілька відкритих лекцій французькою мовою для студентів фізичних спеціальностей з механіки, термодинаміки, квантової фізики. Представники французької сторони, які були присутні на цих парах, змогли оцінити якість викладання фізичних дисциплін у Запорізькому національному університеті. У свою чергу це дало змогу прогнозувати рівень підготовки наших магістрів, який оцінили як достатньо високий.
Ще однією, не менш важливою подією стало налагодження контактів із французьким факультетом сучасної історії. Справа в тому, що минулого року шість викладачів історичного факультету ЗНУ успішно завершили курси французької спеціалізованої мови для викладачів. Французька сторона відзначила високу якість перекладу переліку наукових тем, зробленого однією із випускниць курсу – викладачем історії ЗНУ Юлією Головко. Зацікавили французьких істориків і деякі теми досліджень, запропоновані науковцями ЗНУ, зокрема, «Взаємодія Європи та України в історичному ракурсі» чи «Феномен українського козацтва на міжнародній арені». Їх оцінили як перспективні для подальшої співпраці з українськими колегами.
Університет дю Мен, що в умовах жорсткої конкуренції між вищими навчальними закладами Франції зробив ставку на міжнародну діяльність, не менше ніж ЗНУ зацікавлений у співпраці між нашими ВНЗ. Про це переконливо свідчить, зокрема, стаття під промовистою назвою «Університет дю Мен приєднує Україну до своєї політики досліджень в області фізики і наноматеріалів», що побачила світ 30 грудня у французькій газеті «Le Maine libre». У ній французький професор Абделаді Кассіба та представниця ЗНУ Вікторія Меняйло розповіли про особливості співпраці наших університетів.