
Йдеться про 12-серійний комедійний серіал «Абсолютно брехлива історія». Його знімають зараз телеканал ICTV та IQ Production за підтримки Міністерства культури України. А ось упродовж серпня зйомки проходили в Запоріжжі, на території історико-культурного комплексу «Запорізька Січ». Участь у проєкті взяли й талановиті випускники (Андрій Ісаєнко та Іван Острівний) та студенти Запорізького національного університету (зокрема, Сергій Пивоваров, 2 курс). Також для участі в роботі запрошували 300 мешканців міста у віці від 20 до 65 років. За умовами відбору, для зйомок потребувались чоловіки середнього та старшого віку. Таким чином режисери серіалу прагнули показати реальну картину козацтва. У роботі також взяли участь і актори ТЮГу та студійці Нового театру.
Як розповіла декан факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ Ольга Пономаренко, відомий український актор Андрій Ісаєнко, який народився і навчався в Запоріжжі, зіграв одну з головних ролей. Свого часу він закінчив Запорізький національний університет (факультет соціальної педагогіки та психології, спеціальність «Акторська майстерність»). Як зізнався Андрій: мріяв зіграти роль козака. «Мріяв приїхати на батьківщину з прем’єрою фільму – приїхав з прем’єрою «Кіборгів». Мріяв зіграти козака – зараз беру участь у зйомках козацької історії. У житті намагаюсь бути таким, як мій герой Назар. Не завжди виходить, але треба вірити… у любов, дружбу, правду. Треба намагатись», - розповів Ісаєнко. Спеціально для зйомок фільму він проколов вухо, взяв додаткові курси верхової їзди, аби впевненіше триматись у сідлі, а також займався з каскадерами. За час зйомок трохи схуд – один із костюмів важкий і жаркий. Про те, що Ісаєнко – корінний запоріжанин, знімальна група дізналась після того, як затвердила його на роль. Оксана Іванюк каже, що зв’язки актора у рідному місті дуже допомогли, коли йшов набір людей для масовки. Андрій раніше знімався в історичних картинах і знає всі тонкощі і складнощі. Він зізнався, що зарікався знову братися за цю нелегку справу. “Після минулого проєкту я сам кричав собі і всім навколо, що найближчим часом - ніколи! Тому що це був "Захар Беркут" (фільм Ахтема Сеітаблаєва, виходить у прокат 10.10.2019), і у мене там був парик, і борода, і вуса – все наклеєне, ру
дий колір волосся. Дуже тепла шуба", - поділився враженнями Ісаєнко. У фільмі "Захар Беркут" він зіграв Петра - друга головного героя. “Не можу сказати, де грати складніше. Це більш легка історія, комедійна, пригодницька, а "Захар Беркут" – більше драматична, більше про самосвідомість, про віру в людство, життя, дружбу", - зазначив він. Ісаєнко поділився деякими подробицями про свого персонажа. “Було важко, коли під дощем знімалися, - розповів Андрій. - Ми стояли з Остапом (Ступкою) - нас поливали водою. І за один полив на кілограм 5 костюм став важчим. Також ми знімали у хаті під стріхою, на вулиці 36 градусів, а там ще спекотніше. Спочатку була сцена внизу, а потім нагорі. Я сідав на стілець між дублями, вставав - він був не просто вологим, а мокрим, з калюжами". Актори звикли до подібних недоліків знімального процесу і завжди знайдуть, чим похвалитися: “Класно, що кожен день у тебе на зйомках драйв! Коні, верхова їзда, бої. Для хлопців – це джек-пот!" Спеціально для цієї сцени був привезений величезний дзвін. Він, правда, несправжній – бутафорія. Андрій Ісаєнко додав, що на шаблях бився перший раз. “Пірати Карибського моря» чим нас купили? Гумором, легкістю. Ми теж намагаємося тут зробити з гумором. Як в житті і буває. Це не про "журбу, йти землю цілувати руками..." У козаків багато гумору! Я в "Кіборгах" знімався і спілкувався з військовими – там гумор у людей на найвищому рівні. Це допомагає виживати. І так само у козаків - кожен виїзд може бути останнім. Завжди все на крайній точці", - поділився виконавець ролі Назара.
Про свої зйомки розповідає і студент 2 курсу факультету соціальної педагогіки та психології Сергій Пивоваров:«Я вважаю великим успіхом той факт, що мені пощастило потрапити на зйомки цього серіалу. На жаль, я не мав змоги бути присутнім на кастингу, адже працював в той час із дітьми в літньому таборі «Червона гвоздика» (Бердянськ). Тож я потрапив до кола щасливчиків не з першого разу. Для мене акторський фах – не випадковий вибір. Я не уявляю своє життя без сцени. До вступу в університет я готувався ретельно: 14 років займався хореографією, вокалом, музикою. Тому зараз для мене на першому місці – навчання на моєму факультеті СПП («Театральне мистецтво», 2 курс). Думаю, що участь у зйомках – це унікальна можливість отримати досвід, зсередини побачити роботу знімальної групи. Виробництво фільму – це колективна творчість, де, крім основних акторів, режисерів і сценаристів, задіяні звуко-, кіно-, світлооператори, декоратори, гримери, костюмери, актори масових сцен та інші важливі фахівці, котрі забезпечують належні умови для зйомок. Тож тут, на зйомках серіалу «Абсолютно брехлива історія», зібралась чудова команда – справжнє дружнє козацьке братство», резюмував Сергій.
Варто відзначити, що комедійний історичний серіал про козака Івана «Абсолютно брехлива історія» на великі екрани вийде в 2020 році. Автори сценарію запевняють: серіал сподобається як чоловікам, так і жінкам. Буде і гумор, і кохання, і пригоди. Роль самого козака Івана грає Юрій Дяк. За задумом сценаристів, Іван украв коштовності в московського царя, аби викупити матір із турецького полону. Разом із купою коштовних речей козак поцупив і сережку, яка робила царя непереможним. Сережка потрапила на Запорізьку Січ до Кошового (Остап Ступка). Вже на Хортиці Іван знайомиться з козаком Назаром (Андрій Ісаєнко, випускник ЗНУ). А далі починаються пригоди. У стрічці знімається 20 акторів, ще близько трьохсот людей – масовка. Попри те, що сюжет серіалу абсолютно вигаданий, його творці намагались якомога правдивіше показати життя козаків у XVI-XVII ст. Частину сцен вже відзняли в музеї національної архітектури в Пирогові.
«Наш герой потрапляє на Хортицю вже у першій серії і до 12-ї – він так чи інакше повертається сюди», – розповіла генеральна продюсерка серіалу Оксана Іванюк. Вона зізнається, що коли почалась робота над сценарієм, то образ головного героя писали, уявляючи саме Юрія Дяка. «Писали під нього, але кастинги проводили чесно. Багато акторів передивились, перш ніж затвердити Юру. Були дуже сильні конкуренти, але переміг Дяк. Його темперамент, усмішка, зовнішність, навіть якісь зморшки навколо очей — усе це підходило нашому герою Івану», – розповіла продюсерка. Задля ролі Юрію Дякові довелось відростити волосся і записатися до спортивної зали. Актор каже, що образ Івана йому дуже близький. «Я також буваю і романтичним, і авантюрним. Головне — вміти все правильно поєднувати. На Хортиці у мого героя будуть пригоди, він має знайти варіанти рішення деяких питань, інакше не зможе досягти поставленої мети», — розповідає Дяк.
Спеціально для зйомок серіалу було створено понад 160 комплектів костюмів. Починаючи з лютого костюмери працювали з історичним консультантом, спеціально вишукували вбрання, ішов довгий процес створення, адже у кожного героя є кілька костюмів. Їх робили багатошаровими, аби красиво виглядали. «Кожен період, з яким нам доводиться працювати, необхідно полюбити. Інакше нічого не вийде. Я закохалася в епоху козацтва. За що? За дух того часу. Сценаристи, на мій погляд, дуже правильно відчули цю епоху. Є за що любити козаків — за їх патріотизм. Сьогодні дуже важливо бути патріотом країни», — розповідає костюмер Саша. За її словами, найскладніший костюм у козака Назара. У нього дуже багато динамічних сцен, тож під час створення костюма металеві елементи замінили гумо-пластиком. Весільна сукня чарівної красуні Мар’яни (її зіграє молода, але вже відома акторка Міла Сивацька) також була надскладною — багато ручної роботи, ретельно підбирались тканини, доводилось навіть спеціально створювати деякі відтінки.
Коли знімальна група вперше приїхала на Хортицю, аби подивитись на локацію, вони познайомились із козацьким театром. Саме запорізькі козаки підкинули чимало ідей, які увійшли до фільму. Наприклад, один герой буде завдавати вирішального удару з ручної гармати, такої самої, яку під час своїх виступів використовують козаки. Оператор-постановник Сергій Ревуцький вважає «Запорізьку Січ» єдиним у нашій країні майданчиком, який би так точно підходив під історію фільму. Проте, саме тут, у Запоріжжі, є чимало обʼєктів, які аж ніяк не вписуються у події ХVI-XVII століття. «ДніпроГЕС - дуже красивий, всі залюбки фотографуються на його фоні, він монументальний, але в іншій епосі. ДніпроГЕС – це мій головний біль. Доводиться викручуватися, міняти ракурси і знімати не в тому напрямку, який тобі потрібен, розводити малюнок мізансцени не в такій формулі, яка в тебе закладена в голові. Але ми справляємося. Тут більше плюсів, ніж мінусів. Ми намагаємося уникати сучасних речей, - як той же ДніпроГЕС, чи три червоні вежі електропередач», - говорить Сергій Ревуцький і додає, що автори сценарію посилалися на «Піратів Карибського моря», але це достатньо серйозний багатобюджетний продукт, що вимагав великих вкладень, насамперед, у плані ресурсів. «За допомогою операторських фішок ми змогли наблизитися до формату «Піратів…». Ми вибрали подачу кіномови. Що це означає? Ми знімаємо не в розширенні 16х9, ми розтягуємо зображення. Композиція формується по-іншому, плюс ми обрали формат не 25 кадрів, а 24 – це теж дає якусь кінопластіку. Кадр стає багатим, коли оператор накладає на нього велику кількість операторських рішень: проекція темного на світлому і навпаки. Планку ми взяли високу, сподіваюся, що ми будемо першими і приємно здивуємо», — ділиться Ревуцький. У той же час генпродюсерка Оксана Іванюк пояснює, що знімальна група не намагається зробити копію «Піратів Карибського моря». Йдеться лише про «інтонацію» фільму. «Пірати…» - це вигадана історія, яка корінням сягає у реальні історичні події та літературу. Це костюмована весела, життєствердна історія. Це екшн. Ми хочемо розповісти нашу історію, але зберігаючи цю тональність», - резюмувала Іванюк.
"Наш проєкт недарма називається "Абсолютно брехлива історія" - ми за основу взяли південну Україну в кінці 16-го століття. Ми намагаємося максимально дотримуватися всіх достовірних фактів стосовно зброї козаків, їхнього побуту, їжі. Щоб мінімізувати і не відволікати наших глядачів від критики, дозволити їм максимально насолоджуватися пригодницькою комедією, ми вирішили не прив'язуватися ні до однієї історичної особистості і ні до однієї історичної події, які були в ті часи", - поділився подробицями Олег Зборовський. “Ідея народилася абсолютно спонтанно з думки: що б хотілося зробити і зняти для себе? - розповів Зборовський. - Оскільки я народився в Бердянську Запорізької області, тема козацтва мені дуже близька. Козаки – це просто герої мого дитинства. Ми грали в дворах у запорозьких козаків із хлопцями. І вирішили, давай спробуємо про козаків. Але тільки це не естрадна версія козаків, які в червоних шароварах і вишиванках, що в принципі було, а окрема історія. Життя вирішили показати максимально достовірно і чесно, як це виглядало тоді". Креативний продюсер додав: "Ми брали за референс за подачею, за темпоритмом, за пригодами і за подачею інформації - "Пірати Карибського моря". Ми сподіваємося зберегти цей сеттінг і в музичних композиціях", - пояснив Зборовський. За його словами, глядачі побачать історичний екшн з елементами комедії - захоплююче та інтригуюче кіно. До речі, для серіалу пошили 160 унікальних комплектів одягу. Актори пройшли уроки верхової їзди, боїв на шаблях. Як повідомила продюсер Оксана Іванюк, "Абсолютно брехлива історія" брала участь в конкурсі Міністерства культури, тому 50% бюджету – це державні кошти, а інші 50% - телеканал ICTV. Загальна сума бюджету – близько 33 млн грн (з них - 16 млн від Мінкульту).
“У нас будуть специфічні гармати, які використовували тільки козаки - вони модернізували їх під свої потреби. Будуть постріли з гармат. І зроблю невеликий спойлер - у нас буде політ на літальному апараті, прототип якого був створений у 16 столітті турецьким вченим - якраз це наш час. Ми постараємося відтворити і політати", - поділився Олег Зборовський. Також українські музиканти Kozak System ідеально вписалися у колорит того часу. Іван Леньо, Володимир Шерстюк, Олександр Дем'яненко, Сергій Соловій та Сергій Борисенко зіграли артистів місцевого бенду. Крім цього, в серіалі будуть звучати і пісні фольк-рок-гурту. Додатково вони пишуть саунд для головних героя і героїні. “Так, це вигадана історія, але вона показує життя козацького села 16-17 століть. Нам дуже не вистачає комедійних якісних фільмів. І для українців, ми вважаємо, це дуже сильно потрібно, тому що ми і так забагато плачемо, можна так сказати. А цей фільм як раз буде показувати, не шароварним способом, не примітивним - як це було до цього, веселі українські традиційні історії. І це нас зачепило. Тому відразу погодилися взяти участь у ньому", - поділився Володимир Шерстюк.
На завершення додамо, що до Хортиці знімальна група працювала в Пирогово. А вже на острові в Запоріжжі розгорнулися масові дії. Примітно, що жіноча половина не брала участь у зйомках. Як відомо, в "Запорізьку Січ" пропускали тільки чоловіків!
Факультет соціальної педагогіки та психології